Posljednji krug za “zlatni pasoš”: Crnogorsko ekonomsko državljanstvo traži još 7 investitora
Na posljednji javni poziv Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma za kandidovanje razvojnih projekata u sektoru turizma za dobijanje crnogorskog pasoša stiglo je sedam prijava.
Ovo je zvanično rečeno “Vijestima” u resoru kojim rukovodi ministar Goran Đurović.
Ministarstvo je prvog jula objavilo javni poziv za iskazivanje interesovanja za kvalifikovanje projekata na listu razvojnih projekata u oblasti turizma i on je važio do 31. avgusta.
”Do isteka poziva je pristiglo sedam prijava. Važno je napomenuti da se prijave analiziraju sukcesivno, kao i da je do sada na listu razvojnih projekata uvršten jedan projekat izgradnja hotela “B” u Kolašinu po kondo modelu poslovanja”, drugi projekat je u završnoj fazi analize, dok se ostale prijave nalaze u početnoj fazi analize, s obzirom na to da su dostavljene 31. avgusta ove godine”, objasnili su u ministarstvu.
Ovaj Vladin projekat sticanje crnogorskog državljanstva u zamjenu za ulaganja u neki od investicionih projekata iz oblasti turizma, prerađivačke industrije i poljoprivrede startovao je početkom 2019. godine i po planu je trebalo da se završi po početka ove godine, ali je krajem prošle godine produžen još godinu dana, podsjećaju Vijesti.
Državljanstvo Crne Gore je ukupno dobilo 409 stranaca, od čega najviše Rusa, 241 ili skoro dvije trećine, pokazuju podaci koje je nedavno objavio Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG).
Programom je bilo predviđeno da se za tri godine (od januara 2019. do kraja 2021) “proda” dvije hiljade pasoša. Vlada Zdravka Krivokapića je planirala da ga ukine krajem 2021. godine. Međutim 30. decembra 2021. donijela je odluku da program produži do kraja 2022. uz obrazloženje da investitori zbog kovid krize nijesu imali vremena da završe projekte.
Vlada Zdravka Krivokapića odobrila je 301 rješenje o prijemu u crnogorsko državljanstvo, po osnovu posebnog programa ulaganja, dok je prethodna Vlada Duška Markovića dala 108 “zlatnih pasoša”.
Prema podacima Agencije za investicije (MIA), od početka sprovođenja posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za ekonomski interes Crne Gore u svrhu troškova postupka uplaćeno je 28.250.000 eura.
Ovaj program je Vlada krajem decembra prošle godine produžila suprotno preporukama Evropske komisije (EK).
Portparolka EK Ana Pisonero Hernandez je nedavno rekla “Vijestima” da je EK je dosljedno savjetovala Crnu Goru da ukine šemu dodjele državljanstva investitorima zbog rizika koje ona predstavlja (kao što su pranje novca, utaja poreza, finansiranje terorizma, korupcija i infiltracija organizovanog kriminala).
”U 4. izvještaju Mehanizma za suspenziju viza, Komisija je preporučila Crnoj Gori da što prije ukine šemu investitorskog državljanstva”, kazala je Pisonero Hernandez.
Ona je dodala da, kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Crna Gora treba da se uzdrži od bilo kakvih mjera koje bi mogle ugroziti postizanje ciljeva EU, uključujući povlastice za dodjelu državljanstva.
”Pozdravljamo kontinuirano i puno usklađivanje Crne Gore sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU i posvećenost potpunoj primjeni restriktivnih mjera EU”, navela je Pisonero Hernandez.