Koliko sastančite u vašoj kompaniji? Novo istraživanje pokazalo koliko je “kultura sastanaka” loša i skupa
Ako se osjećate kao da većinu svog budnog života provodite zarobljeni u poslovnim sastancima, možda ste u pravu.
Prosječan zaposleni ide na 17,7 sastanaka sedmično, provodeći jednu trećinu svog radnog vremena sjedeći na Zoom pozivu ili za stolom u konferencijskoj sobi. A to nije samo pretjerano – to je i skupo, prema novoj studiji kompanije za transkripciju, Otter.ai u partnerstvu sa profesorom dr. Stevenom Rogelbergom, kancelarom Univerziteta Sjeverne Karoline.
Izvještaj čije detalje ima Entrepreneur, sadrži anketu 632 zaposlenih u više od 20 različitih industrija i otkrio da kompanije plaćaju u prosjeku 80.000 dolara po profesionalnom zaposlenom za prisustvovanje sastancima svake godine. To znači 2,5 miliona dolara godišnje za kompanije od 100 ljudi. U kompanijama sa više od 5.000 zaposlenih taj se broj penje na preko 100 miliona dolara.
Izvještaj je takođe otkrio da što je veća plata zaposlenog, to su više vremena provodili na sastancima koji mnogo koštaju njihovu kompaniju. Na primjer, menadžer koji zarađuje 160.000 dolara godišnje gubi 12.800 dolara kompanijskog novca.
Dr Rogelberg kaže da su norme oko onoga što on naziva “kulturom sastanka” prekršene i da ih treba preispitati.
“Kada su zaposleni na sastancima na kojima ne moraju biti, oni često sjede tamo neangažovani ili obavljaju više zadataka, što odvlači pažnju drugima i može poremetiti cilj sastanka”, rekao je dr. Robelberg, koji je istraživao sastanke s kompanijama, uključujući Google, Facebook i Ujedinjene nacije.
„Ne samo da ovo utiče na kvalitet sastanka, već zahtijeva i suštinsku produktivnost i dragocjeno vrijeme zaposlenih“, upozorio je
Manje sastanaka znači srećnije zaposlene
Dok 83% ispitanih kaže da prihvata pozive za sastanke, 31% potajno želi da odbije, iako većina to ne čini, pokazalo je istraživanje.
Kao rezultat toga, mnogi od anketiranih rekli su da se osjećaju “frustrirano” i “iznervirano” tokom sastanaka.
Većina zaposlenih (86%) izjavila je da su uradili više kada su imali duge, sastancima neprekidane blokove vremena i da bi manje sastanaka značilo više zadovoljstva poslom.
Na pitanje kako kompanije mogu smanjiti broj nepotrebnih sastanaka, zaposleni su imali neka rješenja, uključujući:
- Promjena kulture kompanije;
- Distribucija visokokvalitetnih bilješki sa sastanka, uključujući sažetak zadataka i rokova;
- Pozivanje zaposlenih na sastanke koji su relevantni samo za njih.