bitcoin, bitkoin, kriptovalute, crypto

Potres na tržištu kriptovaluta: “U osnovi je to Ponzijeva shema”

Podijeli

Ivo Špigel s visokog škole Alegebra u Newsroomu je komentarisao novi potres na tržištu valuta. Ovaj put u problemu se našla kriptomjenjačnica FTX. Špigel objašnjava da je to mjenjačnica gdje kriptovalute možete zamijeniti za druge kriptovalute ili za “normalne” valute, a objasnio je i što je sve uticalo na slom FTX-a.

“Zamršenost odnosa, netransparentnost vlasništva i pitanje imovine kojom su pojedine kompanije iz organizacije garantovale za pozajmice i finansijske operacije su neki od razloga zašto su mnogi i od ranije s velikom skepsom posmatrali šta se događa u tom sistemu”, ističe Špigel.

Dodaje da s kriptovalutama generalno postoji nekoliko problema, piše N1.

“Vrlo su popularne i s rastom bitcoina su se mnogi ukrcali na taj voz i mnogi su lijepo zaradili. Drugo što je važno naglasiti jest da kriptovalute nijesu isto što i blockchain tehnologija koja se temelji na matematičkom logaritmu i može biti podloga za puno korisnih primjena”, istaknuo je i dodao:

“S kriptovalutama postoji nekoliko ozbiljnih problema, a jedan je ekološki. Za rad s kriptovalutama potrebno je ulagati ogromne količine računarske snage pa kriptovalute generišu onoliko struje i stvaraju otisak kao jedna srednje velika svjetska država. Drugi problem je činjenica da oni koji ulože nikad nijesu sigurni, ali to je njihov rizik”, dodao je.

Špigel naglašava da se kriptovalute u velikoj mjeri koriste na crnom tržištu.

“Kriptovalute danas služe isključivo kao špekulacije, imaju vrlo malu upotrebnu vrijednost, osim uz izuzetak crnog tržišta. Na dark webu međusobno razmjenjuju sve ono što se ne smije razmjenjivati i tamo je anonimnost koju pružaju kriptovalute glavni razlog da ih koriste”, kazao je Špigel, prenosi Poslovni dnevnik.

Dodaje da postoji i još jedan poseban problem koji se veže uz kriptovalute, iako može zvučati kao teorija zavjere.

“Kriptovalute su važan alat za gtupu ljudi kojima je stalo do rušenja svjetskog demokratskog poretka”, smata.

Navodi i da kriptovalute nijesu pod kontrolom “demokratskih vlada”.

“Kad bi se pola finansijskih transakcija u svijetu odvijalo u kriptovalutama, onda bi mogućnosti država i vlada da utiču na svoje ekonomije koristeći valutne mehanizme i monetarnu politiku bile izrtazito sužene. Što je više kriptovaluta, to je manji manevarski prostor za vladu SAD-a ili EU-a da intervenira u neke procese”, upozorio je.

Špigel ističe da “već neko vrijeme gledamo pad vrijednosti kriptovaluta i ovo s FTX-om je veliki udarac.”

Naveo je još jedan razlog za ovaj posljednji potres na tržištu kriptovaluta.

“FTX se urušio jer je u osnovi bio Ponzijeva shema”, smatra Špigel.