Kako će svjetska ekonomija izgledati do 2075. godine? Evo šta kaže Goldman Sachs
Ekonomisti američke investicione grupe Goldman Sachs zauzeli su stav u predviđanju putanje svjetske ekonomije do 2075. godine.
Dvije decenije otkako su poznate dugoročne projekcije rasta za takozvane BRIC ekonomije, ekonomisti Goldman Sachsa koje predvodi Jan Hatzius proširili su svoje projekcije na 104 zemlje svijeta u narednih pola vijeka.
Rezultati:
- Globalni rast će u narednoj deceniji u prosjeku iznositi nešto manje od 3% godišnje, što je pad sa 3,6% u deceniji prije finansijske krize, a nakon toga će biti u postepenom opadanju, odražavajući usporavanje rasta radne snage.
- Tržišta u nastajanju će nastaviti da se približavaju industrijskim zemljama, jer su Kina, SAD, Indija, Indonezija i Njemačka na vrhu liste najvećih ekonomija kada se mjere u dolarima. Nigerija, Pakistan i Egipat takođe bi mogli biti među najvećima.
- Malo je vjerovatno da će SAD ponoviti svoj relativno snažan učinak iz posljednje decenije, a izuzetna robusnost dolara kao dominante valute će se takođe “opustiti” u narednih 10 godina.
- Dok je nejednakost prihoda među zemljama opala, ona će nastaviti da raste unutar njih.
Ekonomisti Kevin Daly i Tadas Gedminas prepoznali su protekcionizam i klimatske promjene kao rizike koji su “posebno važni” i za rast i za približavanje prihoda u narednim decenijama.
“Naše projekcije impliciraju da smo prešli visoku granicu globalnog potencijalnog rasta”, napisali su ekonomisti u bilješci. “Većina ovog predviđenog usporavanja je zbog demografije. Globalni rast stanovništva prepolovio se u posljednjih 50 godina.”
Rekli su da je sporiji rast stanovništva “važan problem” jer implicira manje opterećenje na životnu sredinu. Ipak, to će predstavljati “brojne ekonomske izazove”, poput toga kako će nacije plaćati za rastuće zdravstvene troškove svoje starije populacije.
Bloomberg/Investitor