Voren Bafet ove godine pobjeđuje tržište
Investitori širom svijeta pokušavaju prilagoditi svoje portfelje kako bi se izborili sa velikim povećanjem kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi, Evropske centralne banke, Banke Engleske i drugih centralnih banaka ove godine. Ali Voren Bafet nema razloga za brigu.
Čini se da će se “Čudo od Omahe”, kako mu tepaju, posljednji nasmijati ove godine. Dionice njegove kompanije0 Berkshire Hathaway porasle su od početka godine 5,5%. Istovremeno, berzanski indeks S&P 500 je pao za više od 15%.
Bafeti je pomogla činjenica da Berkshire ima veliki udio u naftnoj kompaniji Chevron, koja je najbolja dionica Dow-a ove godine sa skoro 50% dobitka. Berkshire takođe posjeduje ogroman udio u naftašu Occidental Petroleum, čije su se akcije više nego udvostručile ove godine… što ga čini najvećim dobitnikom u u okviru indeksa S&P 500.
Buffettova sklonost ka teškim potrošačkim dionicama takođe mu je dobro poslužila u 2022. Berkshire ima velike udjele u Coca-Coli i Kraft Heinzu, od kojih je svaki ove godine u porastu oko 10%.
Berkshire Hathaway, masivni konglomerat koji posjeduje kompanije u rasponu od Geico i željeznice Burlington Northern Santa Fe do potrošačkih brendova poput Dairy Queen, Fruit of the Loom i Duracell, takođe se relativno dobro održao tokom burne godine za privredu i tržišta.
Kompanija je zabilježila neto gubitak kroz prva tri kvartala 2022. godine zbog pada vrijednosti drugih vrhunskih investicija kao što su Apple, Bank of America i druge finansijske dionice, ali ključne poslovne jedinice Berkshire Hathawaya samo rastu.
Operativni profit Berkshire Hathawaya – mjera koju analitičari i Bafet i Wall Street preferiraju da koriste kao mjerač zdravlja kompanije – porasla je tokom prvih devet mjeseci ove godine skoro 20% na 24,1 milijardu dolara.
Mogu li Bafet i Berkshire to ponoviti 2023? Predstoji još izazova kako cijene nafte tonu i inflacija dostiže vrhunac. To bi moglo naštetiti Berkshireovim ogromnim energetskim i komunalnim preduzećima. Više kamatne stope bi takođe mogle nastaviti da ometaju Berkshireova bankarska ulaganja.
Investitori će takođe pratiti poteze Bafetovih prvih saradnika, kako bi mogli da naslute kuda planiraju da vode kompaniju u svijetu nakon Bafeta. Bafet sljedećeg avgusta puni 93 godine, dok će potpredsjednik Berkshirea i dugogodišnji Bafetov povjerenik, Čarli Manger proslaviti svoj 99. rođendan za Novu godinu.
Stoga je pošteno zapitati se koliko će još trajati serija Vorena i Čarlija. Na sreću investitora iz Berkshirea, postoji plan sukcesije. Potpredsjednik Greg Ejbel će postati izvršni direktor Berkshirea, dok će Bafetovi gurui ulaganja, Ted Vešler i Tod Kombs upravljati portfeljem.
Berkshire je iskoristio ovogodišnja previranja na tržištu kako bi prikupio neke povoljne dionice. Taiwan Semiconductor je najnoviji primjer. Berkshire je takođe nastavio otkup vlastitih dionica. Ali čini se da mnogi korporativni rukovodioci nijesu toliko željni da kupe ovogodišnji pad, piše CNN. Prema istraživanju VerityData, samo oko 5.000 članova menadžerskih timova je do sada ove godine kupilo dionice vlastitih kompanija. To je manje u odnosu na oko 6.500 insajdera tokom Covid medvjeđeg tržišta 2020.
To je takođe znatno ispod broja insajdera koji su kupili dionice svojih firmi tokom Velike recesije 2008. i 2009, debakla gornje granice duga 2011. koji je doveo do smanjenja kreditnog rejtinga SAD-a i treme tržišta prije predsjedničkih izbora 2016. godine.
Nedostatak insajderske kupovine još je jasniji kada uzmete u obzir da su vrhunski izvršni direktori poput Džejmija Dajmona iz JPMorgan Chasea i Dejvida Solomona iz Goldman Sachsa takođe davali oprezne komentare o ekonomiji u posljednje vrijeme.
Ali Ben Silvermen, direktor istraživanja u VerityData, upozorava investitore da se ne brinu previše. To je zato što insajderi takođe ne prodaju mnogo akcija.
„Čini se da postoji nespremnost insajdera da nazovu dno tržišta“, rekao je Silverman. “Ali insajderi takođe ne prodaju niti pretvaraju kompenzaciju zasnovanu na dionicama u gotovinu. Mnogi insajderi to redovno rade. Čini se da su voljni da izdrže, ali ne da daju više uloga u igru.”
Dakle, može biti slučaj da izvršni direktori i drugi korporativni insajderi odlučuju da budu oprezni. Oni zaista nijesu sigurni kuda idu tržište i ekonomija, baš kao i mi ostali.
Kripto ludost se nastavlja
Previranja na berzi 2022. su poput prolazne kiše u poređenju sa bijesnom olujom koja se dešava u kripto krugovima.
Iako su se cijene bitcoina u posljednje vrijeme malo oporavile nakon sumornog novembra, i dalje postoji zabrinutost za zdravlje drugih kripto divova, kao što je Coinbase , nakon kolapsa FTX- a i hapšenja njegovog osnivača Sama Bankman-Frieda.
Kako izvještava reporterka CNN-a, Mišel Toh, sada postoji zabrinutost zbog velikih povlačenja od FTX rivala Binancea, koji je u jednom trenutku razmišljao o kupovini/spašavanju FTX- a prije nego što se predomislio.
CNN-ov Mat Igen takođe napominje da postoji rastuća dvostranačka podrška u Vašingtonu za velike regulatorne promjene u kripto industriji. Demokratska senatorka Elizabet Voren je sa republikanskim senatorom Rodžerom Maršalom predstavila nacrt zakona kojim bi se suzbilo pranje novca u kripto svijetu.