Apple Card

Apple Card je odgovoran za više od milijardu dolara gubitaka Goldman Sachsa

Podijeli

Goldman Sachs je predao regulatornu dokumentaciju za svoju grupu preduzeća „Platform Solutions“ koja uključuje Apple Card. Goldmanova zbirka potrošačkih ponuda je na putu gubitka od 4 milijarde dolara od 2020. godine, a Apple Card čini više od milijardu dolara od toga.

Kako prenosi Bloomberg, novi detalji o performansama Goldmanovog odjeljenja daju sumornu sliku. U samo prvih devet mjeseci 2022. godine, usluge uključujući Apple Card ostvarile su gubitak prije oporezivanja od preko 1,2 milijarde dolara.

Gledajući unazad od 2020. do kraja septembra 2022, ti gubici su iznosili 3 milijarde dolara. Ali kada se uskoro uključe rezultati za četvrti kvartal 2022, očekuje se da će taj iznos biti blizu 4 milijarde dolara.

Apple Card je lansiran u SAD-u još u avgustu 2019. godine i nejasno je koliko je tačno od 4 milijarde dolara gubitaka proizašlo konkretno od njega. Međutim, izvori bliski ovom slučaju vjeruju da je većina gubitka od milijardu dolara u 2021. došla upravo od Apple kartice. I postoje još 2 milijarde dolara gubitaka u 2022. za koje se vjeruje da uglavnom dolaze od Apple Carda i druge Goldman kreditne platforme pod nazivom GreenSky.

Imajući sve to na umu, plus nepoznato koliko je izgubljeno na Apple kartici 2019. i 2020, izgleda da je Goldman potrošio negdje između 1-3 milijarde dolara na potrošačku kreditnu karticu. Kaže se da je glavni uzrok gubitaka rezervisanja za gubitke po kreditima (kada banka izdvoji novac kao trošak za buduće kredite za koje očekuje da neće biti otplaćeni).

Analitičari su ranije iskazivali čuđenje zašto Apple svoju karticu nije ponudio ni u jednoj drugoj zemlji, osim SD-a.

Uvid u izazovnu ekonomiju lansiranja kreditne kartice bi definitivno mogao objasniti zašto Apple nije proširio proizvod više od tri godine otkako je debitovao. Šestogodišnja ili čak duža rentabilnost bi bila teška iz perspektive navođenja Goldmana da više ulaže u širenje ili Apple pokušava da postane partner s drugom bankom u različitim zemljama, ocjenjuje 9to5mac.

Tržište kreditnih kartica je ogromno i karakteriše ga velika konkurencija. Iako Apple definitivno ima prednost sa oštrom integracijom softvera za iPhone, jakim sigurnosnim karakteristikama i bez godišnje naknade, relativno je slab kada su u pitanju podsticaji kao što je njegov Daily Cash back program.

Apple nudi 3% povrata na Apple kupovine i kod nekoliko odabranih trgovaca i 2% povrata na Apple Pay kupovine, ali većina transakcija zarađuje svega 1%. To je malo u poređenju s drugim karticama koje nude rotirajuće kategorije od 5% kod popularnih trgovaca u kojima će potrošači vjerovatnije redovno kupovati, među nizom drugih pogodnosti.

Foto: blocks on Unsplash