business, meeting, ceo, managers

OECD: Globalni minimalni porez za kompanije donio bi državama dodatnih 220 milijardi dolara

Podijeli

Uvođenje globalnog minimalnog poreza na dobit preduzeća donijelo bi vladama dodatnih 220 milijardi dolara godišnjeg prihoda, prema ažuriranoj procjeni Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Riječ je o znatno većem iznosu od prvotno procijenjenih 150 milijardi dolara koliko bi donijelo uvođenje poreske stope od 15 odsto.

Više od 130 zemalja, koje predstavljaju 90 odsto svjetske ekonomije, pristalo je da uvede nižu granicu poreza na dobit preduzeća 2021. godine, čime žele spriječiti multinacionalke u traženju niskih poreskih stopa, javlja francuska novinska agencija AFP, a prenosi SEEbiz.

Minimalna globalna poreska stopa poznata je kao drugi stub poreske reforme koju predviđa OECD. Prvi stub, koji predviđa oporezivanje kompanija na kojima ostvaruju dobit radi suzbijanja utaje poreza, a usmjeren je prvenstveno na digitalne divove, još nije dovršen.

OECD je takođe povisio svoju procjenu iznosa godišnje dobiti koja bi mogla potpasti pod odredbe prvog stuba, sa 125 milijardi dolara na 200 milijardi dolara. To bi stvorilo 13 do 36 milijardi dolara dodatnih poreskih prihoda, što bi takođe značajno pomoglo zemljama s niskim i srednjim prihodima.

“Međunarodna zajednica postigla je značajan napredak u sprovođenju ovih reformi, koje bi trebalo da osiguraju pravednije međunarodne poreske aranžmane i bolje funkcionisanje u digitalizovanoj i globalizovanoj svjetskoj ekonomiji”, objasnio je glavni sekretar OECD-a Mathias Cormann u saopštenju za javnost.

“Nova analiza ekonomskog učinka ponavlja važnost brzog, efikasnog i sveobuhvatnog sprovođenja ovih reformi kako bi se osiguralo ostvarenje ovih značajnih potencijalnih prihoda”, dodao je.