5 najlakših online poslova za pokretanje 2023.
Za pokretače poslova važno je da osiguraju da su proizvod ili usluga koje planiraju da pokrenu potrebni na tržištu, smatra Sintija Franklin, profesorica preduzetništva na Univerzitetu u Njujorku.
Kada odlučujete koju vrstu posla da započnete, “gledati kuda idu društveni trendovi i vidjeti možete li im odgovoriti” dobar je početak, rekla je ona.
“Počnite s ‘češanjem vlastitog svraba’, odnosno ono što je vama potrebno”, predlaže Franklin budućim vlasnicima online biznisa. “Šta god da radite, pronađite nešto do čega vam je stalo i šta osjećate, jer ćete morati uložiti mnogo vremena i energije da to uspije.”
Evo 5 najlakših online poslova za pokretanje 2023:
1. Kreiranje online sadržaja i upravljanje društvenim medijima
Kreiranje sadržaja i upravljanje društvenim medijima mogu biti jednostavni i unosni poslovi za jednostavno pokretanje. Uz mnoge besplatne ili jeftine platforme i alate za uređivanje i upravljanje, ovo polje ima niske finansijske barijere za ulazak i popularno je s obzirom na rasprostranjenost društvenih medija. Ali popularnost takođe znači da konkurencija može biti jaka.
Lauren Mabra i Lauren Ferry su osnivačice agencije za oglašavanje na društvenim mrežama Lauren Labeled, koja je pokrenuta 2021.
Njihovo poslovanje pomaže drugim brendovima da pišu, snimaju i proizvode reklame i kampanje na društvenim medijima. Oni su specijalizovani za marketing koji bi trebalo da reproducira sadržaj koji generišu korisnici, ili vrstu materijala koji svakodnevni korisnik društvenih medija može objavljivati sa svog iPhonea.
“Vidjeli smo da je sistem pokvaren. Preduzeća su ili morala to da rade u kući — a mnogi timovi nemaju dovoljno radnika ili su prepuni drugih zadataka — ili će otići kod influencera i platiti 2.000 dolara za jedan jedini video. Koliko je to održivo kada su vam potrebni novi videozapisi svake sedmice?”, kazala je Mabra.
Prije nego što je Lauren Labeled web stranica lansirana, već je imala listu čekanja kupaca. Sada preduzeće redovno bilježi petocifreni prihod mjesečno, pokazuju dokumenti koje je proveravao Business Insajder.
2. Coaching
Online coaching je narastao posljednjih godina, bilo da preduzetnici nude virtuelne časove vježbanja, savjete za vodstvo ili smjernice za pokretanje posla.
Ejmi Li, na primjer, je life coach ili “životni trener”. U prvih 10 mjeseci poslovanja ostvarila je skoro 60.000 dolara prihoda, pokazuju dokumenti koje je potvrdio Insider.
“Za ovaj posao vam nijesu potrebni niti postoje akreditacije ili sertifikati”, ističe jednu od prednosti Li. Iako ovo može učiniti da neke trenerske zajednice izgledaju kao Divlji zapad, to takođe stvara nisku barijeru ulasku za profesionalce koji žele da se oprobaju sa svojim iskustvom.
Drugi tipovi trenera, poput Džesike Hoks, nastoje pomoći svojim klijentima da izgrade startape.
Business coaching je opcija za one koji žele podijeliti svoju stručnost u određenoj oblasti. Hoks je svoju online karijeru započela kao virtuelni asistent, a kada je shvatila da njena zajednica traži savjete o pokretanju vlastitih agencija, pokrenula je svoj program za treniranje pod nazivom Digital Creatives Academy.
Hoks bilježi sedmocifrenu prodaju godišnje, pokazuju dokumenti koje je potvrdio Insajder.
3. Blogovanje
Blog je još jedna popularna poslovna šansa, posebno za one koji mogu podijeliti znanje o određenoj temi.
Na primjer, Lisa Andrea, kreatorka The Financial Cookbook-a, započela je svoj blog kao hobi 2021. Ona dijeli savjete o tome kako postati finansijski nezavisni a podučava i investiranju, zajedno s drugim novčanim smjernicama.
“‘Finansijski kuvar’ je vodič za sve što je trebalo da nas uče u školi”, rekla je ona ranije za Insajder .
Njeni tokovi prihoda uključuju affiliate marketing i brend partnerstva. Ona preporučuje drugim blogerima i osnivačima digitalnih poslova da iskoriste prednosti partnerskih programa kompanija tako što će se prijaviti da budu dio njih na mreži, kao što je ona učinila.
“Ali takođe je važno ostati autentičan i raditi samo s kompanijama koje su usklađene s porukama vašeg brenda”, dodala je. Na taj način će vaša zajednica ostati angažovana i biti više zainteresovana za veze koje promovišete, što vam može pomoći da zaradite više novca.
Andrea osstvaruje 8.000 dolara mjesečnog prihoda, pokazuju dokumenti koje je potvrdio Insajder.
4. Virtuelna asistencija
Vivijan Pursel je virtualna asistentica koja živi u Kanadi. Svoju online karijeru je započela kao slobodni pisac 2016. godine, tražeći fleksibilnost da putuje i živi gdje god je željela, rekla je.
„Prebacila sam se na virtuelnog asistenta jer sam željela da unesem više svog korporativnog iskustva i obrazovne obuke u freelancing kako bih ponudila nešto veće vrijednosti“, rekla je.
Pursel je zaradila više od 132.000 dolara 2022. od svog rada virtuelnog asistenta, pokazuju dokumenti koje je potvrdio Insider.
“Virtuelni asistenti mogu da rade kako sa klijentima malih preduzeća, tako i sa velikim firmama koje žele da angažuju ugovorne ili jednokratne zaposlene”, rekao je Arun Sundararajan, profesor preduzetništva i tehnologije, operacija i statistike na Poslovnoj školi Stern Univerziteta u Njujorku.
“Sve je teže zaposliti stalno zaposlene za bilo šta. “, rekao je Sundararajan, koji je i autor knjige “Ekonomija dijeljenja”. “Dakle, sve više i više kompanija koje nijesu razmatrale ovakav posao sada razmatraju gag ili slobodne radnike kao opciju.”
5. Marketing
Kodi Mej je digitalni nomad koji je svoje poslovanje u potpunosti izgradio online. On vodi SheridanSt, marketinšku firmu za agente za nekretnine.
SheridanSt. pomaže agentima u zadacima kao što je stvaranje potencijalnih klijenata zajedno s marketingom putem poziva i e-pošte. Godine 2017. napustio je svoj korporativni posao i primijenio svoje marketinško iskustvo da pokrene StudioPTBO, preteču SheridanSt-a. Zatim se 2021. godine povezao sa svojim sadašnjim poslovnim partnerom, koji se bavio nekretninama, kako bi ponovo pokrenuo kompaniju u okviru niše nekretnina, rekao je.
On je zaposlio većinu svog kadra nudeći potpuno udaljeno radno mjesto pogodno za putovanja. Štaviše, online konsalting za nekretnine je popularan sektor: Izvještaj Nacionalne asocijacije posrednika za nekretnine SAD za 2022. godinu otkrio je da je 51% kupaca pronašlo i kupilo kuću zahvaljujući internetu.
Business Insider/Investitor, foto: marymarkevich on Freepik