crypto currencies

Elita s Wall Streeta, big tech, mediji, avio-kompanije…: Evo kome FTX duguje novac

Podijeli

Novootkriveni dokumenti su otkrili hiljade povjerilaca kojima FTX duguje novac nakon što je nekada moćna kripto berza propala u novembru.

Bankarski teškaši sa Wall Streeta, uključujući Goldman Sachs i JPMorgan, navedeni su na listi kreditora koja uključuje kompanije, dobrotvorne organizacije, pojedince i druge entitete u dokumentu od 116 stranica koji je zaveden u spise predmeta kasno u srijedu. FTX je sada u centru masovne istrage prevare.

Na listi kreditora su, kako javlja CNN, i medijske kompanije, kao što su New York Times i Wall Street Journal, komercijalne aviokompanije, uključujući American, United, Southwest i Spirit, kao i nekoliko Big Tech igrača, uključujući Netflix, Apple i Metu.

Goldman Sachs je u saopštenju naveo da nije podnio tužbu protiv FTX-a.

“Ovu vrstu matrice povjerilaca pripremaju dužnici u svrhu obavještavanja zainteresovanih strana u stečajnom postupku i nije nužno dokaz o povjeričkom odnosu”, rekao je portparol banke.

Dokument ne otkriva iznos ili prirodu duga, a imena pojedinačnih kreditora — uglavnom klijenata koji su deponovali sredstva na FTX — ostaju redigovana na zahtjev FTX-a. Uključivanje na listu povjerilaca ne znači nužno da su stranke imale FTX račun, podsjeća portal.

Vjeruje se da FTX ima više od milion povjerilaca, od kojih 50 najvećih zajedno potražuje više od 3 milijarde dolara.

Kako je propao FTX

Kripto platforma je nekada bila jedna od najpopularnijih kripto berzi na planeti, podstaknuta preporukom slavnih ličnosti i partnerstvom visokog profila sa sportskim timovima. Reklamirala se kao kripto platforma prilagođena početnicima, omogućavajući korisnicima da deponuju fiat valutu i trguju je za digitalnu imovinu. Međutim, FTX se razotkrio u novembru jer su spekulacije o njenom bilansu stanja izazvale paniku investitora. Usred krize likvidnosti, kompanija je podnijela zahtjev za bankrot, ostavljajući klijente u neizvjesnosti.

Federalni tužioci koji istražuju FTX kažu da je njen osnivač i bivši izvršni direktor, Sam Bankman-Fried, organizovao ogromnu prevaru krađom sredstava klijenata kako bi pokrio gubitke u svom hedž fondu, Alameda Research. Optužuju ga i da je koristio ukradeni novac za kupovinu luksuznih nekretnina i ali i kao doprinos američkim političkim kampanjama.

Bankman-Fried, koji je optužen u decembru i ostaje u kućnom pritvoru u kući svojih roditelja u Kaliforniji, izjasnio se da nije kriv po osam tačaka optužnice ranije ovog mjeseca. On je više puta negirao da je počinio prevaru, a suđenje bi trebalo da bude u oktobru, naveo je CNN.

Dvojica njegovih bivših poslovnih partnera izjasnili su se krivim za prevaru i optužbe za zavjeru i sarađuju s tužiocima iz južnog okruga Njujorka. Oba saradnika su umiješala Bankman-Frieda u navodne zločine.