colleagues, job, work, working, office, team

Razlika u platama između polova mogla bi koštati svjetsku ekonomiju 7 biliona dolara

Podijeli

Sužavanje razlike u platama između muškaraca i žena u radnoj snazi ​​može podstaći svjetsku ekonomiju za oko 7% – ili 7 biliona dolara, prema izvještaju Moody’s Analytics-a.

Ovim tempom, svijetu će možda trebati 132 godine da zatvori ekonomski jaz između spolova, navodi uticajna bonitetna agencija.

Ekonomski podsticaj će, kako su naveli, doći kako se sve više žena pridruži radnoj snazi ​​i poveća produktivnost. Veći udio žena koje imaju produktivnije menadžerske i profesionalne uloge će takođe pomoći, navodi se u izvještaju.

„Uklanjanje rodnog jaza u učešću radne snage i rodnog jaza u upravljanju u zemljama OECD-a može povećati globalnu ekonomsku aktivnost za otprilike 7%, ili oko 7 biliona dolara u današnjim dolarima“, napisale su direktorice Moody’s-a Dawn Holland i Katrina Ell u izvještaju.

U izvještaju se navodi da bi smanjenje jaza u platama na tržištima u razvoju, kao što je Indija, još više povećalo taj potencijal.

Ova procjena se zasniva na povećanju plata koje bi žene u zemljama OECD-a, između 25 i 64 godine, doživjele u scenariju da je njihova plata jednaka njihovim kolegama muškaracima istog starosnog raspona 2021. godine.

“Samo ovo bi povećalo potencijalnu proizvodnju u OECD-u za skoro 10%, a globalnu proizvodnju za 6,2%,” prenio je CNBC detalje iz izvještaja Moody’s Analytics.

“Porodične obaveze”

Izvještaj je ukazao na “porodične obaveze koje nose žene” i nedostatak sličnih mrežnih veza među osnovnim uzrocima jaza u platama između muškaraca i žena. Istaknuto je da su žene “manje vjerovatno” tražile unapređenja dok su se pridržavale viših standarda od muškaraca.

“Promjena društvenih normi je dugotrajan i složen proces, ali politika poput primjene fleksibilnih radnih uslova, pružanja pristupačne brige o djeci i pružanja plaćenog porodiljskog i roditeljskog odsustva pomaže da se promjene pokrenu u pravom smjeru”, napisao je Moody’s.

Svjetska banka je u nedavnom izvještaju dodala da je diskriminacija zadržala jaz u platama među polovima.

Rodne pristrasnosti i nejednakosti koje su žene svrstale u niskoplaćena zanimanja, kao što su razlike u poslovima i radnim satima, kao i nesrazmjerne odgovornosti žena za brigu, doprinose rodnom jazu u platama, navodi Svjetska banka.

“Postojanost ovih nejednakosti u prihodima između muškaraca i žena negativno utiče na rast ekonomije jedne zemlje”, navodi se, dodajući da 119 ekonomija u svijetu ima prostora da unaprijede svoje zakonske okvire kako bi smanjile jaz u platama među spolovima.

Svjetska banka je primijetila da skoro polovina svjetskih ekonomija ne propisuje jednake plate po zakonu.

Prekvalifikovane žene

Broj žena u zemljama OECD-a koje imaju diplomu magistra ili ekvivalentnu diplomu premašuje broj muškaraca, navodi Moody’s — ali to je i dalje značajno nedovoljno zastupljeno u srednjim i višim upravljačkim strukturama.

Ovo rezultira nečim što oni nazivaju dosljednim “nedovoljnim znanjem” žena, misleći na nedovoljno korišćenje ženskih vještina i njihovog vremena.

Kao rezultat, to bi moglo dovesti do “ekonomskog gubitka na individualnom i makroekonomskom nivou”, jer ekonomije prave “ograničen i divergentan” napredak u podizanju uloge žena u posljednjih 10 godina, navodi Moody’s.

“U prosjeku, žene ulažu više u obrazovanje, ali imaju tendenciju da se spuste na niže i niže plaćene pozicije, zaposlene ispod njihovog nivoa vještina, mjereno njihovim obrazovnim postignućima”, kažu autori.

Investitor