Apple

Apple je najprofitabilnija kompanija na svijetu. Pogledajte ko je još u TOP 10

Podijeli

Lista najprofitabilnijih svjetskih kompanija daje uvid u to koje zemlje imaju najveću ekonomsku moć i sektore s najvećim ekonomskim uticajem.

Dvije daleko najveće svjetske ekonomije, SAD i Kina, sjedište su svih 10 najprofitabilnijih kompanija. Jednako važno, većina kompanija na listi su firme za finansijske usluge, iako su tehnološke i energetske firme takođe dobro plasirane.

ExxonMobil i Shell su dva proizvođača nafte i plina među najprofitabilnijim kompanijama. Polovina kompanija na ovoj listi ima sjedište u Sjedinjenim Državama, a četiri kompanije imaju sjedište u Kini.

Apple je bio najprofitabilnija kompanija u 2022. godini, sa nešto manje od 100 milijardi dolara neto prihoda. Samo kompanije koje su navedene na američkim ili kanadskim berzama, direktno ili putem ADR-a, uključene su u ovu listu. Saudi Aramco, državna naftna kompanija Saudijske Arabije, na primjer, izašla je na Saudijsku berzu u decembru 2019. Bila bi među 10 najprofitabilnijih kompanija na svijetu, a čak bi i bila na vrhu liste prethodnih godina.

Tri najprofitabilnije kompanije na svijetu su tehnološke firme. Za razliku od prethodnih godina, sve tehnološke firme u prvih 10 su iz SAD. Tehnološki sektor se sastoji od kompanija koje proizvode računare i elektroniku, razvijaju softver i pružaju usluge u vezi sa informatičkom tehnologijom, kao što su računarstvo u oblaku i e-trgovina.

Četiri od pet finansijskih kompanija na listi nalaze se u Kini, a većina njih prima veliku finansijsku podršku od kineske centralne vlade. Finansijski sektor čine banke, investicione kompanije, osiguravajuća društva i firme za nekretnine. Ove kompanije nude niz finansijskih usluga, uključujući depozite, zajmove, upravljanje investicijama i imovinom, osiguranje i brokerske usluge.

Ovo je, prema Investopediji, 10 najprofitabilnijih kompanija prema neto prihodu od 12 mjeseci. Neke kompanije izvan SAD izvještavaju o dobiti polugodišnje umjesto tromjesečno, tako da 12-mjesečni prateći podaci mogu biti stariji nego za kompanije koje izvještavaju kvartalno. Korišćeni su podaci YCharts.com-a, a sve brojke su na dan 11.01.2023.

#1 Apple
Neto prihod (TTM): 99,8 milijardi dolara
Prihod (TTM): 394,33 milijarde dolara
Tržišna kapitalizacija : 2,08 triliona dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat : -23,64%
Berza: NASDAQ

Apple dizajnira i proizvodi mobilne komunikacione i medijske uređaje, personalne računare i prenosive digitalne plejere. Kompanija takođe prodaje niz softvera, usluga, dodataka, mrežnih rješenja, striminga muzike i videa, kao i digitalnog sadržaja i aplikacija trećih strana. Apple je najpoznatiji po seriji iPhonea, iPada i Mac personalnih računara.

#2 Microsoft
Neto prihod (TTM): 69,79 milijardi dolara
Prihod (TTM): 203,08 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 1,71 bilion dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -26,49%
Berza: NASDAQ

Microsoft razvija, licencira i podržava niz softverskih proizvoda, usluga i uređaja. Proizvodi kompanije uključuju operativne sisteme, serverske aplikacije, poslovne aplikacije, alate za razvoj softvera, video igrice i još mnogo toga. Kompanija takođe proizvodi personalne računare, tablete, igraće i zabavne konzole, telefone, druge inteligentne uređaje i prateću dodatnu opremu. Microsoft takođe nudi rješenja zasnovana na oblaku, svoj najbrže rastući posao, kroz svoju Azure platformu za cloud računarstvo.

#3 Alphabet
Neto prihod (TTM): 66,99 milijardi dolara
Prihod (TTM): 282,11 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 1,14 triliona dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -36,24%
Berza: NASDAQ

Alphabet je holding kompanija i matična kompanija Google Inc, njenog primarnog poslovanja. Google nudi niz internetskih proizvoda, uključujući pretraživanje, oglase, trgovinu, mape, YouTube, Google Cloud, Android, Chrome i Google Play. Bavi se oglašavanjem, prodajom digitalnog sadržaja, aplikacija, cloud computing uslugama i prodajom hardverskih proizvoda. Alphabet takođe nudi proizvode za pametne kuće putem Nesta i razvija tehnologiju autonomne vožnje kroz svoj Waymo projekat.

#4 Industrijska i komercijalna banka Kine (IDCBY)
Neto prihod (TTM): 55,34 milijarde dolara
Prihod (TTM): 143,32 milijarde dolara
Tržišna kapitalizacija: 188,72 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -3,28%
Berza: OTC

Industrijska i komercijalna banka Kine pruža komercijalne bankarske i finansijske usluge. Te usluge uključuju korporativne i lične zajmove, finansiranje trgovine, uzimanje depozita, upravljanje korporativnim i ličnim bogatstvom i garantne usluge. Kompanija se takođe bavi investicionim aktivnostima za svoj račun ili u ime klijenata, uključujući transakcije na tržištu novca, investicione hartije od vrijednosti, devizne transakcije i držanje derivativnih pozicija .

#5 ExxonMobil
Neto prihod (TTM): 51,86 milijardi dolara
Prihod (TTM): 386,82 milijarde dolara
Tržišna kapitalizacija: 453,38 milijardi dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 67,12%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

Najveća svjetska rafinerija naftnih derivata, ExxonMobil, ima sjedište u Irvingu u Teksasu. Kompanija distribuira gorivo, maziva i hemikalije širom svijeta pod svoja četiri brenda: Esso, Exxon, Mobil i ExxonMobil. Odjeljenje za proizvodnju nafte i gasa kompanije uključuje različite proizvodne lance, uključujući lance dubokih voda, nekonvencionalne, teške nafte i tečni prirodni gas.

#6 China Construction Bank Corp.
Neto prihod (TTM): 48,49 milijardi dolara
Prihod (TTM): 126,78 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 159,38 milijardi dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -6,31%
Berza: OTC

China Construction Bank pruža širok spektar finansijskih usluga korporativnim i individualnim klijentima, uključujući korporativne i lične zajmove, uzimanje depozita, upravljanje bogatstvom, finansiranje trgovine, finansijske savjetodavne usluge i usluge doznaka. Banka se takođe bavi investicionim aktivnostima kao što su transakcije na međubankarskom tržištu novca, ulaganja u dužničke hartije od vrijednosti, akcije, kao i trgovanje derivatima i stranom valutom.

#7 Shell PLC
Neto prihod (TTM): 43,36 milijardi dolara
Prihod (TTM): 365,29 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 204,03 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 27,58%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

Shell je međunarodna energetska kompanija koja upravlja rafinerijskim i petrohemijskim kompleksima širom svijeta. Primarna djelatnost kompanije je istraživanje, proizvodnja, prerada, transport i marketing nafte i gasa. Sa sjedištem u Londonu, Engleska, linija proizvoda kompanije takođe uključuje maziva i petrohemijske proizvode koji se koriste u plastici, premazima ili deterdžentima.

#8 Agricultural Bank of China Ltd.
Neto prihod (TTM): 38,45 milijardi dolara
Prihod (TTM): 113,04 milijarde dolara
Tržišna kapitalizacija: 122,94 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 6,58%
Berza: OTC

Poljoprivredna banka Kine pruža usluge međunarodnog komercijalnog bankarstva i finansijske usluge. Nudi finansijske proizvode i usluge pojedincima, korporacijama, vladinim agencijama i finansijskim institucijama. Banka se takođe bavi transakcijama tržišta novca ili repo transakcijama, ulaganjem u dužničke instrumente i držanjem pozicija derivata.

#9 JPMorgan Chase & Co.
Neto prihod (TTM): 37,07 milijardi dolara
Prihod (TTM): 123,42 milijarde dolara
Tržišna kapitalizacija: 406,54 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -14,41%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

JPMorgan je globalna finansijska holding kompanija koja pruža bankarske i finansijske usluge. Banka je uključena u širok spektar poslova kao što su korporativno kreditiranje, investiciono bankarstvo, kreiranje tržišta, prvo brokersko posredovanje i proizvodi i usluge trezora i hartija od vrijednosti za korporacije, investitore, finansijske institucije, te vladine i opštinske subjekte. Takođe nudi usluge potrošačkog bankarstva i upravljanja imovinom.

#10 Bank of China Ltd.
Neto prihod (TTM): 34,54 milijarde dolara
Prihod (TTM): 94,13 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 108,92 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 6,02%
Berza: OTC

Bank of China pruža širok spektar bankarskih i finansijskih usluga pojedincima, korporacijama, državnim organima i finansijskim institucijama. Njegove usluge uključuju štednju, depozite, pozajmice, hipoteke, kreditne i debitne kartice, proizvode vezane za trgovinu i kreditne mogućnosti. Banka nudi i usluge osiguranja, osiguranja, berzanskog posredovanja, investicijskog istraživanja i upravljanja imovinom.

Investitor