Čarli Manger poziva na zabranu kriptovaluta
Čarli Manger, milijarder, potpredsjednik Berkshire Hathawaya i desna ruka Vorena Bafeta, pozvao je na zabranu kriptovaluta. U nedavnom tekstu za Wall Street Journal, Manger je apelovao na američke vlasti da zabrane digitalne proizvode, rekavši da su oni poput ugovora o kockanju koji ciljaju na ugrožene investitore.
Mangerova nesklonost kriptovalutama zasniva se na nekoliko faktora. Prvo, on ne vjeruje da se radi o hartijama od vrijednosti, valutama ili robi, te stoga ne bi trebalo da podliježu istim propisima kao tradicionalna finansijska sredstva. Drugo, on tvrdi da su kriptovalute prevara koja napada ciljane investitore. On takođe tvrdi da kriptovalute regulišu samo “države koje se takmiče u opuštenosti”, što ih čini rizičnom investicijom za prosječnog čovjeka.
U članku, Manger poziva Kongres da slijedi kinesko vodstvo i zabrani rudarenje i trgovanje kriptovalutama. Narodna Republika Kina zabranila je rudarenje i trgovinu kriptovalutama 2021. godine zbog zabrinutosti oko mogućih rizika, iako je protekcionizam i nemogućnost kontrole kretanja sredstava vjerovatno najznačajniji faktor.
Munger ovo vidi kao neophodan korak za zaštitu običnih investitora od rizika povezanih s kriptovalutama. On tvrdi da bi američka vlada trebalo da zauzme sličan pristup kako bi zaštitila svoje građane.
Uprkos Mangerovim čvrstim stavovima o digitalnim valutama, malo je vjerovatno da će ih američka vlada potpuno zabraniti u ovoj fazi, ocjenjuje High Stakes db. Sredstva su postala nevjerovatno popularna posljednjih godina, sa sve većim brojem investitora koji žele uložiti u njih. Takođe, mnoge zemlje sada istražuju upotrebu kriptovaluta centralne banke i blockchain tehnologije u različitim industrijama, što sugeriše da se trend prema digitalnoj imovini vjerojatno neće uskoro preokrenuti.
Čarli Manger nije usamljen u kritici kriptovaluta. Voren Bafet, njegov dugogodišnji poslovni partner, takođe je izrazio sumnju u budućnost digitalne imovine. Godine 2018. on je slavno opisao Bitcoin kao “otrov za pacove na kvadrat”, tvrdeći da kriptovalute nemaju suštinsku vrijednost i da nijesu produktivna imovina. Drugi istaknuti investitori, kao što su Rje Dalio i Mark Kuban, takođe su izrazili slične stavove o dugoročnom potencijalu industrije.
Uprkos skepticizmu nekih investitora, kripto tržište je nastavilo da raste posljednjih godina. Bitcoin, najveća kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji, u novembru 2021. doživio je skok na vrhunac svih vremena, podstaknut povećanim interesom institucionalnih investitora i kompanija. Osim toga, pojavile su se mnoge druge kriptovalute koje investitorima nude širi spektar mogućnosti za ulaganje u digitalnu imovinu.
Iako je prošle godine bila loša za kriptovalute, one od početka godine bilježe oporavak. Tako je samo bitcoin od januara svoju vrijednost povećao čak 70 odsto.