Ruski izvoz nafte vratio se na predratni nivo
Ruski izvoz nafte se vratio na nivoe koji su posljednji put viđeni prije nego što je ta zemlja napala Ukrajinu, uprkos nizu zapadnih sankcija.
Izvoz sirove nafte i naftnih derivata iz Moskve porastao je u martu na najviši nivo od aprila 2020. godine, skočivši za 600.000 barela dnevno, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA) u svom mjesečnom izvještaju o nafti u petak.
Povećanje je podiglo procijenjene prihode Rusije od izvoza nafte na 12,7 milijardi dolara prošlog mjeseca.
Prihod je, međutim, i dalje manji za 43% u odnosu na godinu dana ranije, saopštila je IEA, jer je Rusija primorana da prodaje ograničenom broju kupaca koji mogu pregovarati o većim popustima.
Zapadne zemlje uvele su niz sankcija moskovskom izvozu energenata otkako je predsednik Vladimir Putin naredio svojim trupama da uđu u Ukrajinu u februaru prošle godine. Najznačajnije među njima su zabrana uvoza ruske sirove nafte u Evropsku uniju (EU) i zabrana rafinisanih naftnih derivata poput dizela u evropski blok.
Ali Rusija, drugi po veličini svjetski izvoznik sirove nafte, pronašla je spremne kupce u Kini i Indiji da zamijene tradicionalne evropske klijente.
Ipak, sankcije su značajno umanjile rusku kasu. Vlada je prošle sedmice saopštila da je smanjenje prihoda od energije doprinijelo budžetskom deficitu od 2,4 triliona rubalja (29 milijardi dolara) u prva tri mjeseca ove godine. Njegov ukupni prihod pao je za skoro 21 odsto u poređenju sa istim periodom 2022. godine, preneo je Reuters.
Rusija se oslanja na naftni i gasni sektor za finansiranje oko 45% svog budžeta, navodi IEA.
Rizik od nestašice
IEA je saopštila i da iznenadna smanjenja proizvodnje sirove nafte koje je ovog mjeseca objavila Organizacija zemalja izvoznica nafte i njihovi saveznici, grupa poznata kao OPEC+, rizikuju da “potežu” očekivanu nestašicu nafte u drugoj polovini 2023.
IEA očekuje da će rezovi OPEC+ vjerovatno smanjiti globalno snabdijevanje naftom za 400.000 barela dnevno od marta do decembra, jer drugi proizvođači djelimično kompenzuju akciju grupe.
Za godinu u cjelini, očekuje se da će potražnja porasti za 2 miliona barela dnevno i dostići rekord od skoro 102 miliona barela dnevno, dok će ponuda porasti za samo 1,2 miliona.
Predviđeni manjak nafte mogao bi uticati na ekonomije koje se već bore sa usporavanjem rasta i istorijski visokom inflacijom.
Investitor