Sve više kompanija ne može da izmiri svoje obaveze
Broj kompanija širom svijeta koje nijesu platile svoje dugove u prva tri mjeseca ove godine veći je nego u bilo kojem tromjesečju od kraja 2020, kada su preduzeća i dalje bila sputana ograničenjima za zaustavljanje širenja koronavirusa.
Agencija za kreditni rejting Moody’s u izvještaju objavljenom u utorak, navela je da 33 korporacije sa njene liste da nije platilo svoje dugove u prvom tromjesečju, što je najviši nivo od posljednjeg kvartala 2020. kada je 47 kompanija kasnilo u svojim obavezama. Gotovo polovina, ili 15 kompanija, kasnilo je prošlog mjeseca, što je najveći broj mjesečnih obaveza od decembra 2020.
Među firmama koje su u neplaćanju bile su Banka Silicijumske doline (SVB), koja je propala u martu, njena holding kompanija SVB Financial Group kao i Signature Bank.
CNN podsjeća da je neuspjeh dva zajmodavca prošlog mjeseca izazvao paniku među investitorima i klijentima u američkim regionalnim bankama i narušio povjerenje u globalni bankarski sektor u širem smislu.
„Iako su neplaćanja u finansijskom sektoru bila značajna, većina neizmirenih obaveza i dalje je bila u nefinansijskim sektorima prošlog mjeseca“, rekao je Moody’s.
Preduzeća pod pritiskom
Mnoge firme su tokom prošle godine bile teško pogođene mješavinom faktora poput rastućih kamatnih stopa, visokih cijenama energije i slabih izgleda za globalni ekonomski rast.
U Ujedinjenom Kraljevstvu, broj kompanija koje su prošlog mjeseca pale u stečaj, daleko je premašio nivoe viđene tokom pandemije, kada je podrška vlade pomogla da se kompanije opstanu.
Broj korporativnih insolventnosti porastao je za 16 odsto u martu, u poređenju sa istim mjesecom prošle godine, pokazali su u utorak podaci britanske službe za nesolventnost.
U znaku težeg globalnog okruženja za korporativne zajmoprimce, investitori su prošle godine uticali na pad korporativnih obveznica. Na primjer, iSharesov fond kojim se trguje na berzi koji prati obveznice kompanija investicionog ranga ili onih sa jakim kreditnim rejtingom, potonuo je 20% 2022. godine. Od tada je porastao za skromnih 3%.
Šta nas čeka?
Moody’s očekuje da će kombinacija viših troškova pozajmljivanja i usporavanja globalnog rasta dovesti do povećanja neispunjenja obaveza po osnovu špekulativnog korporativnog duga na 4,6% do kraja ove godine, sa 2,9% u martu.
Dug špekulativnog ranga odnosi se na rizičniju vrstu korporativnih obveznica – poznate i kao “junk bonds” – gdje postoji razumna do visoka vjerovatnoća da zajmoprimac neće moći da plati.
Do kraja prvog tromjesečja sljedeće godine, globalna stopa neizvršenja obaveza po ovoj vrsti duga vjerovatno će porasti na 4,9%, navodi Moody’s. To je mnogo više od dugoročnog prosjeka od 4,1%.
Slično tome, S&P Global, još jedna agencija za kreditni rejting, rekla je prošlog mjeseca da očekuje da će 4% američkog korporativnog duga špekulativnog ranga biti u neizmirenju do kraja 2023, u odnosu na 1,7% na kraju 2022, „kako se rast usporava, prihodi kasne, pritisci troškova i dalje postoje, a teški finansijski uslovi ograničavaju pristup kapitalu.”
Jedan od najranjivijih sektora su komercijalne nekretnine. Oštar pad vrijednosti američkih poslovnih zgrada prošle godine, budući da su kancelarije ostavljene prazne ili nedovoljno korišćene zbog produženog rada na daljinu, mogao bi dovesti do kašnjenja investitora u plaćanju svojih kredita, što bi dovelo do gubitaka za banke.
Investitor/CNN