Kineski brendovi električnih vozila šire se na globalna tržišta
Osamu Furukawa je vozio mnogo japanskih automobila za potrebe svog posla mijenjajući klasične modele na benzin u električne. Ali njegova omiljena vožnja je uvozna: SUV na baterije kineskog proizvođača BYD Auto.
BYD Auto je dio grupe kineskih izvoznika električnih automobila koji počinju da se takmiče sa zapadnim i japanskim brendovima na domaćem tržištu. Oni donose tehnologiju koja se brzo razvija i niske cijene za koje glavni finansijski direktor Tesle Inc. kaže da su “strašne”.
Furukawa je rekao da je naručio ATTO 3 model kada je pušten u prodaju 31. januara, zbog njegovih korisnih karakteristika i privlačne cijene od 4,4 miliona jena (33.000 dolara) — ili oko četvrtine manje od Tesle.
“Savršen je”, rekao je Furukawa u svojoj kancelariji u Jokohami, jugozapadno od Tokija.
Ostali ambiciozni kineski izvoznici električnih vozila uključuju NIO, Zeekr iz Geely grupe i Ora, jedinicu proizvođača SUV vozila Great Wall Motors.
Neki se takmiče po cijeni. Drugi naglašavaju performanse i karakteristike, vršeći pritisak na zapadne i japanske premium brendove.
NIO Inc, koja je uvjerila kupce u Kini da plate brendove na nivou Tesle do 555.000 juana (80.000 dolara), kaže da će njegov najnoviji SUV biti u prodaji ove godine u Evropi. ES6 se može pohvaliti kontrolama koje se aktiviraju glasom i dometom od 610 kilometara (380 milja) uz punjenje.
„Veoma smo uvjereni da će se ES6 takmičiti na premium SUV tržištu“, rekao je osnivač i izvršni direktor NIO-a, William Li, u intervjuu na sajmu automobila u Šangaju.
Prodaja vozila na baterije i benzinsko-električnih hibrida u Kini skoro se udvostručila prošle godine na 6,9 miliona vozila, ili polovinu globalnog ukupnog broja.
To je potkrijepljeno višemilijardinim subvencijama vladajuće Komunističke partije, koja pokušava od Kine napraviti kreatora čiste energije i drugih tehnologija. To prilično čini nervoznik američke i evropske lidere koji Kinu vide kao strateškog i industrijskog konkurenta, ocjenjuje AP.
Kineski brendovi su “ozbiljna konkurencija”, kaže David Leah, analitičar za GlobalData.
Imaju „konkurentniju tehnologiju baterija“ i mogu „postići veću ekonomiju obima“, rekla je Leah u e-poruci.
BYD Auto, u vlasništvu proizvođača baterija BYD Co, prednjačio je ispred Tesle u ukupnoj prodaji u 2022. sa 1,9 miliona vozila. Polovina su bili benzinsko-električni hibridi, dok je Teslina flota čisto električna.
“Imamo puno poštovanja prema automobilskim kompanijama u Kini”, rekao je izvršni direktor Tesle Ilon Mask u konferencijskom pozivu 25. januara s finansijskim analitičarima. “Oni rade najteže i rade najpametnije.”
Kineski brendovi razvijaju električna vozila kako bi se takmičili bez subvencija dok Peking prebacuje teret na industriju zahtijevajući od njih da zarađuju kredite za prodaju električne energije, navodi agencija. Cijene počinju već od 100.000 juana (14.500 dolara) za kompaktni SUV sa dometom od 400 kilometara sa jednim punjenjem.
“Kinezi su strašni”, rekao je finansijski direktor Tesle Zachary Kirkhorn na pozivu analitičara.
Kineski brendovi električnih vozila rade kombinujući istraživačke i dizajnerske centre u Sjedinjenim Državama i Evropi s fabrikama u Kini.
Geelyjev Zeekr planira da lansira potpuno električnu limuzinu i SUV ove godine u Holandiji i Švedskoj. Njegovo mini-Ujedinjene nacije kineskih i evropskih dizajnera nalazi se u Getenbergu, u Švedskoj, pored Volvo automobila, drugog Geely brenda, dok su njegove fabrike u Kini.
„Naša ambicija je da u ovoj deceniji budemo ključni igrač u elektrificiranoj mobilnosti u Evropi“, rekao je izvršni direktor Zeekr-a Spiros Fotinos, veteran Toyote i Lexusa. Sa “jasnom globalnom ambicijom,” rekao je, “tražimo prilike i pravi trenutak za druga tržišta.”
Izvršni direktor Carlos Tavares iz Stellantisa, matične kompanije Chryslera, Peugeota i FIAT-a, upozorio je u januaru da je Evropi potrebna strategija kako bi se takmičila sa nižim cijenama kineskih konkurenata. Prema Tavaresu, elektrika proizvedena u Evropi košta 40% više od kineskih modela.
„To je veoma sumoran scenario“, rekao je Tavares za nemački magazin Automobilwoche. “Ali to ne mora biti tako.”
Izvoz BYD Auto-a se učetverostručio prošle godine na 55.916 sedana, SUV-ova i hečbekova. Većina je otišla u Indiju, Tajland, Brazil i druga tržišta u razvoju. BYD je prošle godine najavio prodaju 1.000 vozila meksičkom VEMO-u za najveću flotu EV taksija izvan Kine.
Državni BAIC, sa sjedištem u Pekingu, rekao je da je trgovac u Jordanu naručio 1.000 jedinica njegove kompaktne limuzine EU5 u januaru. Kompanija je saopštila da planira lansirati još dva do tri električna vozila u Latinskoj Americi, jugoistočnoj Aziji i Evropi.
Foto: Mohammad Fathollahi on Unsplash