Charlie Munger, Čarli Manger

Manger o AI: Mislim da staromodna inteligencija radi sasvim dobro

Podijeli

Legendarni investitori Voren Bafet i Čarli Manger nijesu u potpunosti “kupljeni” vještačkom inteligencijom (AI).
godine
Iako je AI postala glavna popularna riječ u pozivima za zaradu u prvom kvartalu i katalizator tehničkog trenda koji će početi 2023, Bafet (92 godine) i Manger (99) tvrde da možda i nije toliko revolucionaran kao što ga neki predstavljaju.

“Ja sam lično skeptičan prema pompi koja prati vještačku inteligenciju”, rekao je Manger na godišnjem sastanku Berkshire Hathawaya.

“Mislim da staromodna inteligencija radi prilično dobro”, dodao je.

AI je zauzeo centralno mjesto na Wall Streetu otkako je OpenAI lansirao najnoviju verziju ChatGPT-a krajem novembra. Od tada, tehnološke kompanije su postale sve više zainteresovane za AI rješenja jer je ChatGPT postao najbrže rastuća aplikacija do sada, a dionice kao što su Microsoft, Nvidia i C3.ai. su naglo porasle.

AI je bio u fokusu poziva za zaradu dok tehnološke kompanije vode AI rat jedna protiv druge. Alphabet je rekao da su njegovi napori za AI izgubili 3,3 milijarde dolara tokom prvog tromjesečja, dok Microsoft vjeruje da mu može pomoći da osvoji tržišni udio usred “generacijske promjene u pretraživanju”.

Microsoft je postao lider u ovoj oblasti, uloživši 10 milijardi dolara u OpenAI. Osnivač kompanije, Bil Gejts, nedavno je Bafetu predstavio neke od AI tehnologije kompanije.

“Učinio je ove izvanredne stvari, ali nije mogao da priča viceve”, rekao je Bafet. “Bil mi je to rekao prije vremena i pripremio me. Ali toga jednostavno nema.”

Iako je vladalo veliko uzbuđenje oko AI, izgledi za ovu tehnologiju nijesu sagledani sasvim pozitivno, ocjenjuje Yahoo Finance. Grupa slavnih tehnoloških osnivača napisala je pismo u kojem upozorava na opasnosti AI, a samo prošle sedmice, izvršni direktor IBM-a Arvind Krishna rekao je da bi AI mogla zamijeniti skoro 8.000 radnih mjesta u kompaniji. Čitaj više

Bafet je uporedio razornu prirodu vještačke inteligencije s atomskom bombom, koju su Sjedinjene Države iskoristile da konačno okončaju Drugi svjetski rat. Bafet je opisao ratnu taktiku kao neophodnu, ali je upitao: “Da li je dobra za sljedećih 200 godina svijeta?”

“Kada nešto može da uradi sve vrste stvari, pomalo se brinem jer sada to nećemo moći da izmislimo”, argumentovao je Bafet.

Baš kao što Manger i Bafet nijesu bili impresionirani drugim trendovskim igrama dionica kao što je kriptovaluta, koju je Manger nazvao “veneričkom bolešću “, Berkshire Hathway vjerovatno još neće ići ulaganja u AI.

“Sa AI, može promijeniti sve na svijetu, osim načina na koji ljudi misle i ponašaju se”, rekao je Bafet. “A to je veliki korak koji treba učiniti.”