Business

10 najvećih kompanija na svijetu

Podijeli

Investopedia je napravila listu 10 najvećih kompanija na svijetu po posljednjim podacima o 12-mjesečnom zaostatku prihoda (TTM) i predstavlja ogromnu raznolikost industrija.

Lista je ograničena na kompanije kojima se javno trguje u SAD ili Kanadi, bilo direktno ili putem američkih depozitnih potvrda (ADR).

Neke strane kompanije mogu izvještavati polugodišnje, pa mogu imati duže vrijeme kašnjenja. Autori upozoravaju da su dvije druge kompanije koje bi inače bile dodate na ovu listu Saudi Aramco, saudijska državna naftna kompanija i State Grid, kinesko državno preduzeće za električnu energiju. Izostavljeni su jer se njihovim dionicama ne trguje javno u SAD ili Kanadi.

Sve podatke iz ovog teksta pružio je YCharts i odnose se na januar 2023.

#1 Walmart
Prihod: 600,11 milijardi dolara
Neto prihod: 8,97 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija : 390,66 milijardi dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat : 1,75%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

Osnovan 1962. godine, Walmart je u međuvremenu izrastao u jednog od najvećih svjetskih trgovaca. Kompanija upravlja diskontima, supercentrima, manjim marketima, kao i robusnom online platformom. Walmart prodaje široku paletu robe uključujući odjeću i odjeću, kućne potrepštine, knjige, nakit, hranu i piće, farmaceutske potrepštine i automobilsku opremu.

#2 Amazon
Prihod: 502,19 milijardi dolara
Neto prihod: 11,32 milijarde dolara
Tržišna kapitalizacija: 916,82 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -44,35%
Razmjena: NASDAQ

Amazon je najveći svjetski trgovac na mreži po tržišnoj kapitalizaciji. Kompanija je počela kao online prodavac knjiga i od tada je porasla i obuhvatila gotovo svaku kategoriju maloprodaje. Osim prodaje proizvoda putem svoje platforme za e-trgovinu, Amazon posjeduje i ćerke firme, uključujući Whole Foods Market i kompaniju za kućnu bezbjednost Ring. Najbrže rastuće oblasti poslovanja Amazona su usluge računarstva u oblaku, pretplatnički proizvodi kao što je Amazon Prime, i streaming filmova i druga zabava.

#3 China Petroleum & Chemical
Prihod: 486,84 milijarde dolara
Neto prihod: 10,47 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 60,32 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 19,61%
Berza: OTC Markets

China Petroleum & Chemical je proizvođač i distributer raznih petrohemijskih i naftnih proizvoda. Njen portfelj proizvoda uključuje benzin, dizel, kerozin, sintetičke gume i smole, mlazno gorivo i hemijska đubriva, između ostalih srodnih ponuda. Takođe poznat kao Sinopec, China Petroleum & Chemical je među najvećim kompanijama za preradu nafte, gasa i petrohemije na svijetu. Njime upravlja Državno vijeće Narodne Republike Kine.

#4 PetroChina
Prihod: 486,40 milijardi dolara
Neto prihod: 20,89 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 82,73 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 15,24%
Berza: OTC Markets

Naftna i gasna kompanija PetroChina bavi se istraživanjem, razvojem, proizvodnjom i prodajom nafte. Takođe proizvodi petrohemijske proizvode. PetroChina je filijala kineske državne naftne kompanije China National Petroleum Corporation čijim se akcijama trguje na berzi.

#5 Apple
Prihod: 394,33 milijarde dolara
Neto prihod: 99,80 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 2,08 biliona dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -23,64%
Berza: NASDAQ

Apple dizajnira, proizvodi i prodaje širok spektar proizvoda potrošačke tehnologije, uključujući pametne telefone, personalne računare, tablete, uređaje za nošenje, uređaje za kućnu zabavu i još mnogo toga. Među najpopularnijim proizvodima kompanije su iPhone linija pametnih telefona i Mac linija računara. Apple takođe gradi brzorastuće poslovanje s uslugama, upravlja prodavnicama digitalnog sadržaja, prodaje streaming video igara i pruža usluge streaminga kao što je Apple+, platforma za zabavni sadržaj na zahtjev.

#6 Exxon Mobil
Prihod: 386,82 milijarde dolara
Neto prihod: 51,86 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 453,38 milijardi dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 67,12%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

ExxonMobil je multinacionalna naftna i gasna korporacija sa sjedištem u Teksasu. Istražuje naftu i gas ili plasira svoje proizvode, ili oboje, u većinu svjetskih zemalja. Njegove benzinske pumpe su poznat prizor vozačima širom svijeta, iako nazivi robnih marki koje prikazuju mogu biti ExxonMobil, Esso, Exxon ili Mobil u zavisnosti od lokacije. Korporativno ime kompanije ExxonMobil nastalo je spajanjem dva naftna giganta 1999. godine.

#7 Shell
Prihod: 365,29 milijardi dolara
Neto prihod: 43,36 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 204,03 milijarde dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 27,58%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

Sa sjedištem u Holandiji, Royal Dutch Shell istražuje, proizvodi i rafinira naftu preko svojih podružnica. Osim što upravlja benzinskim stanicama širom svijeta, Shell proizvodi i prodaje goriva, maziva i druge hemikalije.

#8 CVS Health
Prihod: 315,23 milijarde dolara
Neto prihod: 3,15 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 119,11 milijardi dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -11,75%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

CVS je integrisani pružalac zdravstvene zaštite u apotekama. Kompanija upravlja lancem drogerija sa lokacijama širom SAD-a, kao i u Portoriku. Osim maloprodaje, CVS nudi usluge upravljanja apotekarskim beneficijama, usluge apoteke poštom i programe upravljanja bolestima.

#9 UnitedHealth Group
Prihod: 313,13 milijardi dolara
Neto prihod: 19,43 milijarde dolara
Tržišna kapitalizacija: 454,09 milijardi dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: 5,87%
Berza: New York Stock Exchange (NYSE)

UnitedHealth Group Inc. je multinacionalna zdravstvena i osiguravajuća kompanija sa sjedištem u Minnetonki, Minnesota. Pruža upravljane polisom zdravstvenog osiguranja kompanijama, vladinim poslodavcima i pojedincima. Njegove zdravstvene usluge pruža mreža medicinskih grupa koje pružaju zdravstvene usluge prema ugovoru sa UnitedHealthom. Pored poslovanja u SAD-u, UnitedHealth Group ima podružnice u drugim zemljama uključujući Brazil, Indiju, Irsku, Filipine i Ujedinjeno Kraljevstvo.

#10 Volkswagen
Prihod: 288,45 milijardi dolara
Neto prihod: 18,47 milijardi dolara
Tržišna kapitalizacija: 85,85 milijardi dolara
1-godišnji zaostali ukupni povrat: -35,01%
Berza: OTC

Njemačka kompanija proizvodi, prodaje i popravlja luksuzne i ekonomične automobile, sportske automobile, kamione i druga komercijalna vozila. VW-ov premijerni luksuzni brend je Audi.

Koje su najveće svjetske kompanije prema tržišnoj kapitalizaciji?

Nije iznenađujuće da se najveće kompanije po tržišnoj kapitalizaciji razlikuju od najvećih kompanija po prihodu. Od 25. juna 2023, prvih 10 kompanija na svijetu po tržišnoj kapitalizaciji su bili:

Apple, 2,9 triliona dolara
Microsoft, 2,5 triliona dolara
Saudi Aramco, 2,0 triliona dolara
Alphabet (Google), 1,5 triliona dolara
Amazon, 1,3 triliona dolara
NVIDIA, 1,42 triliona dolara
Tesla, 813,2 milijarde dolara
Meta platforms (Facebook, Instagram, WhatsApp), 739,9 milijardi dolara
Berkshire Hathaway, 733,1 milijardu dolara
TSMC (Taiwan Semiconductor), 528,5 milijardi dolara