fintech, mobile payment, nfc

Kako ćemo plaćati digitalnim eurom?

Podijeli

Evropska komisija je prije nekoliko dana predložila zakonsku osnovu, sada se Evropska centralna banka (ECB) mora pobrinuti za sve tehničke detalje. Prema najoptimističnijem scenariju, prve kupovine eurima digitalno bi se mogle obaviti za tri godine. Iako nije članica eurozone, i Crna Gora koristi euro kao zvanično sredstvo plaćanja.

341 milion ljudi u 20 od ukupno 27 zemalja Evropske unije već 25 godina plaća eurima, a ECB sada ubrzano priprema digitalnu verziju. Viceguverner Banke Slovenije Marko Pahor objašnjava da faza istraživanja završava u oktobru, slijedi pripremna faza, a u međuvremenu će sve države članice eurozone morati dati zeleno svjetlo za zajedničku digitalnu valutu.

“Očekuje se da će to biti prihvaćeno u pripremnoj fazi. Zatim će ići razvoj svih potrebnih sistema, prvo ograničenija, a zatim sve opsežnija testiranja”, objašnjava Pahor, javlja RTV Slovenije a prenosi SEEbiz.

Odluka je logična, dodaje viceguverner. Prije sedam godina gotovo 80 odsto svih transakcija u eurozemljama obavljeno je gotovinom, prošle godine nešto manje od 60 i zato je želja ECB-a: “Napraviti proizvod dovoljno dobar da bude stvarno privlačan za stanovnike, trgovce, posrednike; centralna banka želi da napravi dobar proizvod.”

“Digitalni euro je otprilike isti kusur kakav je bio kad smo dobili papirnati novac umjesto kovanica”, slikovito je Pahor objasnio kompleksan i tehnološki zahtjevan plan.

Nakon uvođenja digitalnih eura koristiće se i eurogotovina. Kao što novčanice nijesu u potpunosti zamijenile kovanice, digitalna valuta neće u potpunosti zamijeniti gotovinu, kaže Pahor.

Vrijednost digitalnog eura biće ista kao i klasičnog, s tim da će digitalni euri najvjerovatnije biti sačuvani u digitalnom novčaniku na elektronskim uređajima. Svaki korisnik će prebaciti eure sa svog računa u svoj digitalni novčanik. Još nije jasno koliko će ih moći imati. Najvjerovatnije će se primijeniti neka vrsta ograničenja.