Investitori depresivni zbog ekonomskih izgleda Evrope
Investitori povećavaju opklade da će Evropa potonuti u bolan ekonomski pad, za razliku od uvjerenja na finansijskim tržištima da SAD ide ka “mekom slijetanju” umjesto dugo najavljivane recesije.
Euro je pao u odnosu na dolar u protekle dvije sedmice, dok je iznenađujući uspon evropskih dionica ove godine zastao, a njemačke državne obveznice — koje su investitori često povlačili u vremenima stresa — dobijaju na cijeni.
Promjene pokazuju rastuće povjerenje među menadžerima fondova da ekonomski pokazatelji u eurozoni slabe, suočeni s višim troškovima zaduživanja, dok su SAD pokazale otpornost uprkos najrestriktivnijem okruženju kamatnih stopa u posljednje 22 godine.
“Vidjeli smo mnogo povećanja kamatnih stopa u SAD-u, ali potražnja i rast su jaki,” rekao je Ario Emami Nejad, portfolio menadžer u Fidelity Internationalu.
„Evropska dinamika rasta je slaba; mislimo da je Evropska centralna banka (ECB) napravila grešku u politici i da će to kasno prepoznati”, dodao je on, misleći na ideju da je ECB napravila troškove zaduživanja previsokim i da će biti primorana da ih smanji.
Zvanični podaci prošle sedmice pokazali su da je američka ekonomija rasla po godišnjoj stopi od 2,4 odsto u drugom kvartalu, što je znatno iznad onoga što su ekonomisti prognozirali, dok se preferirani mjerač inflacije američkih Federalnih rezervi ohladio više nego što se očekivalo u junu. U međuvremenu, Evropa se nalazi na ivici recesije, dok je inflacija usluga u eurozoni u julu dostigla rekordnih 5,6 odsto.
Analitičari kažu da je povećanje kamatnih stopa bilo manje uspješno u snižavanju inflacije u Evropi nego u SAD-u, jer je veći dio inflacije sveden na štetu nanesenu snabdijevanju hranom i energijom zbog ruske invazije na Ukrajinu.
U prvoj polovini ove godine, evropska tržišta dionica bila su iznenađujući hit, zbunivši gotovo jedinstvena očekivanja analitičara o padu. Umjesto toga, relativno blaga zima i ublažavanje energetske krize u regionu pomogli su “starom kontinentu” da izbjegne dublji šok i podstakne indeks Stoxx Europe 600 za 8,5 odsto u prvih šest mjeseci ove godine.
Ti dobici su se preokrenuli usred razočaravajuće sezone zarada u drugom kvartalu. Kompanije na Stoxx 600 su na putu da isporuče svoj najveći pad kvartalne dobiti od ranih faza pandemije Covid-19, izvještavajući o 17 odsto godišnjem padu zarade po dionici u drugom tromjesečju, više nego duplo u odnosu na pad američkih rivala u svom referentnom indeksu S&P 500.
Shodno tome, jaz u cijeni dionica u odnosu na Wall Street se povećao. S&P 500 je ove godine porastao skoro 20 odsto, čemu je dijelom pomogao entuzijazam u vezi s vještačkom inteligencijom – područjem kojim dominiraju američke kompanije.
“Ako pogledate procjenu kapitala, ona je bila mnogo veće u SAD-u nego u Evropi i ostatku svijeta već neko vrijeme,” rekao je Tim Mari, strateg tržišta kapitala sa više sredstava u T Rowe Priceu. “Bilo je malo sužavanja, a sada se to ponovo proširilo. U SAD-u je narativ da ćemo postići meko sletanje i izbjeći recesiju”, dodao je, “dok mislim da u Evropi i dalje postoji mnogo sumnje u to šta je čeka.”
Slična je slika i na drugim dijelovima finansijskih tržišta. Euro je pao 2,6 odsto u odnosu na dolar od sredine jula, a u državnim obveznicama, jaz između 10-godišnjih troškova zaduživanja u SAD i troškova njemačke – najveće evropske privrede – se proširio na najviši nivo ove godine.
Taj takozvani spread je u aprilu ove godine dostigao najužu tačku od 2014. godine, ali se od tada povećao kako su se američki ekonomski podaci poboljšali u odnosu na eurozonu, dostigavši 1,6 procentnih poena u srijedu.
Kevin Thozet, član investicionog komiteta u Carmignacu, rekao je da ga je dinamika natjerala da odustane od nekih američkih državnih obveznica u korist njemačkih državnih obveznica, koje bi ojačale u slučaju potpune evropske recesije. “Kada posmatramo dva ekonomska bloka, Njemačka je regija u kojoj vidimo najveće ekonomsko slabljenje”, rekao je on.
Podaci BNY Mellona, koji čuva oko petine svjetske finansijske imovine, pokazuju da su investitori izvan SAD-a od početka godine ostvarili neto prodaju od oko 50 milijardi dolara američkih državnih obveznica, dok je Bunds privukao blizu 4 milijarde dolara neto priliva od investitora izvan eurozone u istom periodu.
Investitori su takođe posljednjih nedjelja kupovali britanske državne obveznice, pri čemu su desetogodišnji prinosi pali za 0,25 procentnih poena u odnosu na vrhunac početkom jula, jer su se investitori kladili da će agresivna stopa porasta od strane Banke Engleske da se izbori sa problemom velike inflacije u Velikoj Britaniji uskoro rezultirati ekonomskim bolom.
„Pozitivniji smo prema nazimicama nego ikad,“ rekao je Eren Osman, izvršni direktor privatne banke Arbuthnot Latham. “Ako vjerujete da će doći do recesije, državne obveznice su klasa imovine u kojoj želite biti.”
Cijene obveznica koje su izdale kompanije takođe pokazuju očekivanja o ružičastijim izgledima za SAD u odnosu na Evropu. Premija koju plaćaju nisko ocijenjene američke kompanije za izdavanje obveznica kreće se oko najnižeg iznosa u posljednjih 16 mjeseci, s tim da je „razmak“ na državni dug iznosio 3,82 procentna poena – što je pad u odnosu na 4,81 procentni poen na kraju 2022.
Prema indeksu visokih prinosa ICE BofA Euro, rasponi za neželjene obveznice eurozone su i dalje mnogo veći, smanjivši se za skromnijih 0,7 procentnih poena na 4,32 procentna poena ove godine.