house, home, real estate, building, street, London, UK

Troškovi stanovanja čine britanska domaćinstva mnogo siromašnijim od američkih

Podijeli

Prosječno američko domaćinstvo je gotovo za trećinu bogatije od prosječnog britanskog, a većina ove razlike se svodi na to što je stanovanje jeftinije u SAD-u.

To je rezultat studije vodećeg thinktanka.

Da nije bilo činjenice da su kuće u SAD-u u prosjeku 40% jeftinije po kvadratnom metru – što im omogućava da žive u mnogo većim nekretninama za isti trošak – američka domaćinstva bi imala isti životni standard kao i njihovi kolege širom svijeta.

To je zaključak Fondacije socijalnog tržišta nakon pregleda ekonomskog napretka u SAD-u i Velikoj Britaniji tokom dva stoljeća i kako se veći prihodi po glavi stanovnika u SAD-u, u nekoliko važnih slučajeva, rasipaju na preskupe ili neefikasne usluge.

Izvještaj otkriva da Velika Britanija ima niži životni standard po glavi stanovnika u poređenju dvije zemlje više od jednog vijeka, u prosjeku 30% ispod SAD.

Proširenje jaza između produktivnosti rada u SAD-u i Velikoj Britaniji – količine proizvedene svakog sata od strane prosječnog radnika – od finansijskog kraha 2008. godine, znači da je bruto domaći proizvod (BDP) u Velikoj Britaniji po glavi stanovnika pao za dodatnih pet procentnih poena.

Razlika se dodatno povećala posljednjih godina, kaže se u izvještaju, nakon što je produktivnost radnika u SAD-u poboljšana 22% od 2008. u poređenju sa poboljšanjem od 6,8% u istom periodu u Velikoj Britaniji.

Međutim, američka domaćinstva su protraćila veliki dio dobiti od viših prosječnih plata na rastuće troškove sistema zdravstvenog osiguranja, koji daje goru stopu smrtnosti nego u Velikoj Britaniji.

Britanija troši 53% manje na zdravstvenu zaštitu po glavi stanovnika nego SAD, ali “ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu generalno žive zdravije, manje opasnim životnim stilovima i imaju pravedniju osnovnu zdravstvenu zaštitu, što čini niže stope smrtnosti koja se može spriječiti i liječiti, od Sjedinjenih Država”, rekao je John Handley, autor izvještaja.

SAD takođe troše novac na javne usluge koje daju lošije rezultate od uporednih u Velikoj Britaniji, navodi se u izvještaju, posebno na javni prevoz.

Američki građani su imali više troškova pri kupovini velikih privatnih automobila, što je vjerovatno dovelo do niže prosječne brzine putovanja i većeg broja smrtnih slučajeva na cestama nego u Velikoj Britaniji, rekao je Handley.

Prema mjeri pariteta kupovne moći 2022. koju je izradio Međunarodni program poređenja, prosječna potrošnja na transport iznosila je 3.842 dolara u SAD-u i 2.532 dolara u Velikoj Britaniji.

Handley je rekao da, iako bi se moglo reći da su SAD imale nefunkcionalan zdravstveni sistem koji je oduzeo domaćinstvima u zemlji nesrazmjeran iznos prihoda, isto bi se moglo reći i za tržište nekretnina u Velikoj Britaniji.

“Razlike u potrošnji zdravstva i prevoza u velikoj su mjeri u funkciji načina na koji svako društvo odlučuje kako troši svoje resurse. U slučaju zdravstva i prevoza, može se zaključiti da SAD rasipaju svoje ekonomske prednosti društveno neefikasnom i neefikasnom potrošnjom”, rekao je.

“Jaz u stambenom zbrinjavanju direktniji je odraz disfunkcije na stambenom tržištu Ujedinjenog Kraljevstva. Siguran način povećanja stvarne stambene potrošnje je povećanje veličine i kvaliteta stambenog fonda”, dodao je on, prenio je londonski Guardian.