china, port

Novi znakovi usporavanja kineske ekonomije

Podijeli

Kina je objavila podatke iz jula koji su uglavnom izmakli očekivanja.

Izvještaj Državnog zavoda za statistiku takođe nije uključio podatak o nezaposlenosti mladih, koja je posljednjih mjeseci rekordno porasla, prenosi SEEbiz.

Maloprodaja je porasla 2,5% u julu u odnosu na godinu prije, što je ispod očekivanja o porastu od 4,5%, prema analitičarima koje je anketirao Reuters.

Industrijska proizvodnja porasla je za 3,7% u julu u odnosu na prošlu godinu, što je ispod očekivanja analitičara od 4,4%.

Investicije u fiksnu imovinu porasle su za 3,4% u prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na godinu dana prije, što je ispod predviđanja Reutersove ankete od 3,8%.

Stopa nezaposlenosti u gradovima porasla je na 5,3% u julu s 5,2% u junu.

Suprotno ranijim izvještajima, najnovije saopštenje nezaposlenosti nije razvrstalo prema dobi. U kategoriji od 16 do 24 godine nezaposlenost je daleko iznad ukupne stope nezaposlenosti, dosegnuvši rekordan nivo od 21,3% u junu.

Portparol Državnog zavoda za statistiku rekao je da zavod obustavlja objavu broja nezaposlenih mladih zbog privrednih i društvenih promjena te ponovno procjenjuje svoju metodologiju.

Od početka godine do danas, ulaganja u nekretnine su od jula pala za 8,5% u odnosu na prošlu godinu, što je veći pad nego u junu.

Internetska maloprodaja fizičke robe porasla je 6,6% u julu u odnosu na godinu dana prije, što je oštro usporavanje u odnosu na dvocifrena povećanja posljednjih mjeseci, prema izračunima službenih podataka CNBC-a.

U okviru maloprodaje najveći rast bilježi ugostiteljstvo od 15,8%, dok su proizvodi za sport i zabavu zabilježili rast od 2,6% na godišnjem nivou. Prodajni artikli velikih cijena kao što su automobili i domaćinski uređaji zabilježili su pad prodaje u julu u odnosu na godinu prije.

Tokom tog vremena prodaja nakita pala je 10%.

Prema službenim podacima, maloprodaja je zabilježila najsporiji rast od pada u decembru.

“Zavod za statistiku u utorak je prvi put objavio maloprodajnu prodaju usluga — pokazujući povećanje od 20,3% u prvih sedam mjeseci ove godine u odnosu na godinu prije”, istakao je Bruce Pang, glavni ekonomista i vođa istraživanja za Veliku Kinu u JLL-u.

Dodao je da neka potrošnja u uslužnom sektoru, posebno u turizmu, nije obuhvaćena službenim podacima jer se posmatraju preduzeća koja posluju iznad određenog nivoa.

Zavod nije objavio mjesečne brojke niti novčani iznos za maloprodaju usluga.

Zavod za statistiku primijetio je “zamršenu i kompliciranu” situaciju u inostranstvu i u zemlji kao i “nedovoljnu” domaću potražnju.

“Moramo intenzivirati ulogu makropolitika u regulisanju ekonomije i uložiti snažne napore u proširenju domaće potražnje, ojačati povjerenje i spriječiti rizike”, ocijenio je zavod u saopštenju na engleskom jeziku.

Nakon početnog oporavka od pandemije početkom ove godine, kineska ekonomija se uhvatila u koštac s dugogodišnjim problemima i usporavanjem globalne potražnje za njenim proizvodima.

Izvoz je u julu pao 14,5% na godišnjem nivou, nakon pada od 12,4% u junu. Industrijska aktivnost smanjena je četvrti mjesec zaredom u julu, prema službenom istraživanju.