Koliko će Crnu Goru koštati zapljena ruskih jahti?
Zamrzavanje pokretne i nepokretne imovine ruskih državljana mogao bi da dovede do velikih problema za države gdje se ta imovina nalazi, posebno u Evropi.
Najslikovitiji primjer je zapljena jahti bogatih Rusa zbog kojih su se države u kojima su usidrene u problemu. Ova luksuzna plovila zahtijevaju mnogo brige, koje prati redovno održavanje, a za neke je trošak čak i 1.000 dolara dnevno.
Ukoliko jahte ne budu održavane kako treba, vlasnici prijete tužbama, te se države izlažu velikim troškovima jer ih moraju da se održavaju u stanju u kojem su ih zaplijenili.
Održavanje jedne superjahte može da košta i više od 100 miliona dolara – inače prijeti ekološka katastrofa, piše zagrebački „Jutarnji list”.
Dok se rat u Ukrajini ne završi one moraju svakodnevno da se sevisiraju, podmazuju i čiste. Njihovi motor i drugi metalni djelovi rđaju, neaktivna klimatizacija uzrokuje buđ po kabinama, održavanje svih brodskih sistema – od desalinizatora do pumpi – mora da se redovno održava.
Brod se mora prati makar jednom nedjeljno kako bi se oprala so i prljavština i time izbjeglo višemilionsko ponovno farbanje.
Osiguravajuće kuće zahtijevaju redovno održavanje, a plaćanje polise koja brod štiti od potonuća, poplave ili požara dodatna je ogromna stavka. Tu su i lučke naknade koje za takva plovila, koje u SAD iznose gotovo 1.000 dolara dnevno, godišnji trošak držanja ruske jahte na vezu u američkoj luci iznosi oko 10 miliona dolara.
Prema najkonzervativnijim procjenama, samo američka i italijanska vlada moraju da plate najmanje 50 miliona dolara godišnje za održavanje zaplijenjenih plovila iz ruske bogataške flote.
U marini „Porto Montenegro“ u Tivtu u Crnoj Gori nalazi se superjahta „Luminosity“ koja pripada Andreju G. Gurjevu, jednom od ruskih oligarha koji je na listi sankcija.
Gurjevljeva jahta, koja je pod zastavom Kajmanskih ostrva, procijenjena je na oko 120 miliona eura. Gurjev zbog sankcija nije u mogućnosti da plaća održavanje ove mega jahte, tako da je plovilo, praktično napušteno i o njemu mora da se stara marina „Porto Montenegro“ ili država Crna Gora.
U ovom trenutku teško je procijeniti koliko je to novca, ali na sajtu „Porto Montenegra“ kao jedan od savjeta na koji vlasnici moraju obratiti pažnju stoji da „ukoliko je jahta aktivna na Mediteranu, ukupna cijena održavanja na godišnjem nivou može iznositi oko 770.000 dolara, dok troškovi upravljanja mogu biti i 15 odsto viši od ukupnog iznosa“.
Stručnjaci ističu i obavezno osiguranje plovila, što onda dovodi do iznosa od preko milion dolara.
Postoji mogućnost da se javi Gurjev sa oštetnim zahtjevom kod nekog od međunarodnih sudova.
Podsjetimo, 20 ruskih oligarha, a izgleda da će ih biti i više, tuže Evropsku uniju jer su kažnjeni tako što su im oduzete luksuzne vile i zaplijenjene ili proterane jahte iz najatraktivnijih marina u svijetu.
Uprava za katastar i državnu imovinu donijela je za 44 nekretnine u Crnoj Gori odgovarajuća rješenja kojima je ograničeno raspolaganje imovinom. Njih 34 se odnose na ruske državljane kojima su uvedene sankcije.