Koja zanimanja u Crnoj Gori su najplaćenija?
Prosječna bruto zarada u julu 2023. godine u Crnoj Gori iznosila je 993 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa, odnosno neto zarada, iznosila 797 eura, pokazuju podaci Monstata.
Prosječna neto zarada u julu 2023. godine u odnosu na jun 2023. godine zabilježila je rast od 0,3 odsto, dok je prosječna neto zarada u julu 2023. u odnosu na isti mjesec prethodne godine zabilježila rast od 11,6 odsto.
Dan piše da, kada se prosječne zarade pogledaju prema sektorima, svega osam sektora crnogorske privrede mogu da se pohvale zaradom iznad prosjeka, dok je ostatak ispod prosjeka.
Zarade porasle u većini sektora, najviše zarađuju zaposleni u finansijama
Po sektorima djelatnosti, prosječne neto zarade u julu zabilježile su rast u sektorima ostale uslužne djelatnosti, 2,3 odsto, umjetničke zabavne i rekreativne djelatnosti, dva odsto, prerađivačka industrija, 1,8 odsto, građevinarstvo, 1,6 odsto, stručne, naučne i tehničke djelatnosti, 1,3 odsto, saobraćaj, 0,9, finansije, administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti, 0,8, usluge smještaja i ishrane, 0,7 odsto, snabdijevanje vodom i trgovina, 0,6 odsto, poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo i zdravstvena i socijalna zaštita, 0,3 odsto.
Najveće prosječne zarade zabilježene su u finansijskom sektoru, 1.267 eura, skoro 60 0dst0 više od prosjeka.
Za finansijskim sektorom idu i sektor snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija, gdje je prosječna zarada 1.249 eura.
Prosječnom zaradom od preko hiljadu eura mogu se pohvaliti i sektori vađenja ruda, 1.052 eura, i informisanja i komunikacija, 1.011 eura.
Nešto niže zarade, ali i dalje iznad državnog prosjeka, imaju zaposleni u sektorima poslovanja nekretninama, 955 eura, državna uprava i odbrana, 912 eura, zdravstvena i socijalna zaštita, 900 eura, i sektor obrazovanja, koji je blago iznad prosjeka sa 800 eura.
Sektore u kojima su zarade ispod prosjeka predvodi građevina, gdje je prosječna zarada 755 eura, saobraćaj, sa prosječnom zaradom od 750 eura, sektori umjetnosti i poljoprivrede i šumarstva, koji bilježe prosjek od po 723 eura, a odmah za njima idu radnici u uslugama smještaja, čija je prosječna zarada niža za dva eura i iznosi 721.
Sektor nauke i tehnologije ima prosjek od 715 eura, sektor snabdijevanja vodom i slične aktivnosti 687 eura, dok je u sektoru trgovine, kao najvećem dijelu crnogorske privrede, prosječna zarada 666 eura. Ostale uslužne djelatnosti imaju prosjek od 654 eura, pomoćne usluge 642 eura, a najniže prosječne zarade, daleko ispod državnog prosjeka, primaju zaposleni u sektoru prerađivačke industrije, svega 631 euro.
Pad prosječne neto zarade zabilježen je u sektorima informisanje i komunikacija, 3,1 odsto, poslovanje nekretninama 0,6 odsto, vađenje ruda i kamena, 0,2, snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija i državna uprava i odbrana i obavezno socijalno osiguranje, 0,1 odsto.