Firenca zabranjuje kratkoročni zakup stanova u istorijskom centru grada
Firenca, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Italiji, zabranila je dalja kratkoročna iznajmljivanja stanova putem platformi kao što je Airbnb u svom istorijskom centru, odluka je lokalnih vlasti u pokušaju da oslobode više domova za lokalno stanovništvo.
Pravila, koja je toskanski grad odobrio kasno u ponedjeljak, takođe nude trogodišnje poreske olakšice vlasnicima postojećih kratkoročnih zakupa ako pređu na običan zakup.
Gradonačelnik Firence, Dario Nardela, rekao je da je grad odlučio da djeluje lokalno jer su vladini planovi da reguliše ovaj sektor bili razočaravajući.
„U 2016. godini imali smo nešto manje od 6.000 stanova navedenih na Airbnb-u, danas ih imamo skoro 14.378“, rekao je on, napominjući da je za to vrijeme prosječna cijena običnih mjesečnih stambenih najamnina skočila 42%.
Ove godine cijene su porasle za 15,1%, rekao je Nardela.
“Čak 40.000 Firentinaca koji žive u centru žale se da su se odjednom našli u apartmanskim hotelima”, dodao je on.
Nardela je član Demokratske stranke lijevog centra, dio opozicije na nacionalnom nivou, napominje Reuters.
Kao i u drugim evropskim zemljama, mješavina niskih plata, nestašice imovine, kratkoročnog iznajmljivanja za odmor i visoke inflacije podstakli su stambenu krizu u Italiji, pri čemu su posebno teško pogođeni ljudi sa niskim primanjima i studenti.
Slični problemi postoje i dalje, s Njujorkom koji takođe pooštrava propise o kratkoročnom najmu.
Marco Stela, regionalni koordinator stranke Forza Italia, koja je dio desničarske vladajuće koalicije, rekao je da će se žaliti upravnom sudu na potez vlasti Firence.
Lorenco Fanjoni, predsjednik Property Managers Italia, udruženja preduzetnika za iznajmljivanje turističkih objekata, rekao je da su pravila “potpuno pogrešan izbor koji se protivi liberalizmu tržišta”.
Airbnb nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Centralna vlada radi na nacrtu zakona koji bi, prema pisanju medija, zahtijevao minimalni boravak od dvije noći na lokacijama u istorijskim gradskim jezgrima i opštinama sa velikom gustinom turista.
Svaka stambena nekretnina koja se iznajmljuje turistima trebaće nacionalni identifikacioni kod kako bi se lakše pratilo i regulisalo iznajmljivanje. Oni koji se ne povinuju pravilima rizikuju direktnu novčanu kaznu do 5.000 eura.
Naslovna fotografija: Dennis Ottink on Unsplash