investors, business, analyzing, traders, stock exchange, berza, brokeri

Rast evropskih indeksa na početku sedmice: Investitori se fokusiraju na sastanke centralnih banaka

Podijeli

Evropski berzanski indeksi su u ponedjeljak porasli jer su se investitori fokusirali na projekcije kamatnih stopa uoči naporne sedmice sastanaka centralnih banaka i objave ekonomskih podataka.

Investitori čekaju rezultate sastanaka u Banci Japana (BOJ) u utorak, američkih Federalnih rezervi SAD-a u srijedu i Banke Engleske (BoE) u četvrtak, kao i podatke o kineskoj proizvodnji u utorak i ključne podatke o radnim mjestima u SAD-u.

U petak, biće jasnije da li su centralne banke dovoljno podigle kamatne stope za borbu protiv inflacije i da li mogu planirati ublažavanje monetarne politike.

Ove sedmice će rezultate poslovanja objaviti i velike kompanije među kojima su Apple, Airbnb, McDonald’s, Moderna i Eli Lilly & Co… Dosadašnji rezultati su bili kolebljivi, što je doprinijelo povlačenju S&P 500 u teritoriju korekcije.

MSCI World Equity Index je jutros rano porastao blagih 0,3%, ali je i dalje blizu najnižeg nivoa od kraja marta.

Dionice su bile spuštene na azijskoj sesiji, a MSCI-jev najširi indeks azijsko-pacifičkih dionica izvan Japana je porastao samo 0,1%, nakon što je prošle sedmice dostigao najniži nivo u jednoj godini.

Evropski STOXX 600 je porastao za 0,7%, a londonski FTSE 100 je jači 0,8% u odnosu na prethodni radni dan.

Tržište traži “potvrdu politike glavnih kamatnih stopa od strane centralnih banaka i bilo kakve naznake koje bi mogle navesti na razmišljanje da će možda biti u poziciji da smanje stope do sredine sljedeće godine”, rekao je Samy Chaar, šef ekonomista u Lombard Odieru.

Japanski Nikkei je pao za 0,95% usred spekulacija da bi BOJ mogao promijeniti svoju politiku kontrole krive prinosa kada se dvodnevni sastanak o politici završi u utorak.

Reuters napominje da mnogi analitičari očekuju da će centralna banka podići svoju prognozu inflacije na 2,0%, ali nijesu sigurni da li će konačno odustati od kontrole krive prinosa suočena sa pritiskom tržišta na obveznice. Prinosi su već sada najviši od 2013. na 0,89%.

U zoni eura, prinosi na državne obveznice bili su niži, sa referentnim 10-godišnjim prinosom Njemačke za 5 baznih poena na 2,787%.

Investitori se klade da će stope u regionu ostati konstantno visoke, iako novi podaci pokazuju da inflacija u Njemačkoj opada.

Prinosi na 10-godišnje trezore iznosili su 4,8602%, popevši se za oko 28 baznih poena ovog mjeseca. Osjećanje će biti dodatno testirano ove sedmice kada Ministarstvo finansija SAD-a objavi svoje planove za povraćaj sredstava, uz vjerovatno još povećanja.

Oštar rast tržišnih troškova zaduživanja uvjerio je analitičare i tržišta da će Federalne rezerve ostati na svom ranijem stajalištu na sastanku ove sedmice.

Indeks američkog dolara je bio stabilan, oko 106,650, a euro je pao za manje od 0,1% na 1,0556 dolara.

Dolar je ostao nepromijenjen u odnosu na jen na 149,62, ispod prošlosedmičnog vrha od 150,78.

Apetit za rizikom je donekle prigušen naporima Izraela da opkoli glavni grad Gaze u samoproglašenoj “drugoj fazi” tronedjeljnog rata protiv militanata Hamasa koje podržava Iran. Ali analitičari kažu da je ovo samo jedan od brojnih faktora koji utiču na raspoloženje tržišta.

„Lako je okriviti prošlonedjeljni pad tržišta dionica za nepredvidivu prirodu događaja koji se odvijaju na Bliskom istoku, ali i pore toga, vidjeli smo razočarenje zbog loših izvještaja kompanija”, napisao je Michael Hewson, glavni tržišni analitičar u CMC Markets UK, u bilješci klijentima.

Čaar iz Lombarda Odiera rekao je da će investitori pratiti da li sukob eskalira izvan regiona i da li će poremetiti naftna tržišta ili ne.

“Ako sukob ostane lokalizovan i globalno snabdijevanje naftom ne bude pogođeno, u osnovi će tržište ostati mnogo više fokusirano na ono što se dešava sa stopama i šta se dešava sa centralnim bankama, i šta se dešava sa globalnim rastom i inflacijom,” rekao je.

Ali, dodao je, postoji određena premija na zlato, koja je u petak dostigla petomjesečni maksimum od 2.009,29 dolara.

Cijene nafte, s druge strane, pale su za više od 1% jer su zabrinutosti oko potražnje nadmašile rizike za isporuke na Bliskom istoku.