Kriza budžeta: Kako do 60 milijardi eura?
Koalicija kancelara Olafa Šolca se neprosredno pred usvajanje budžeta za 2024. našla u problemu, jer je presudom Ustavnog suda od prošle nedjelje odjednom ostala kratka za 60 milijardi eura na koje je računala. Partneri su brzo počeli da se natežu oko toga gdje može da se štedi.
Ustavni sud je presudio da je vlada prošle godine nezakonito prebacila novac koji je 2021. podigla iz kredita za finansiranje pandemijskih subvencija u fond za klimatsku tranziciju.
Šolcova koalicija Socijaldemokratske partije (SPD), Zelenih i liberalne FDP je tokom pandemijske suspendovala takozvanu kočnicu javnog zaduživanja, ugrađenu u ustav, u interesu finansiranja rasterećenja privrede i stanovništva.
Pod takvim okolnostima, vladi je bilo dozvoljeno da se zaduži i popuni krizni fond. Međutim, prema presudi prekršila je ustav kada je 60 milijardi eura naredne godine prebacila u drugi, dugoročni fond.
Zeleni sada zagovaraju popuštanje kočnice zaduživanja. Kopredsjednica Šolcove SPD Saskija Esken čak predlaže suspenziju za ovu i iduću godinu, dok kopredsjednik Lars Klingbajl upozorava da bez onih 60 milijardi tranzicija njemačke privrede može da stane.
FDP ministra finansija Kristijana Lindnera, međutim, ne želi da dira limit javnog zaduživanja i predlaže da se umjesto toga baci pogled na uštede u sistemu socijalnog staranja.
Dakle, dva veća partnera u takozvanoj koaliciji semafor nijesu raspoloženi za oštro stezanje kaiša, a najmanji jeste.
“Odluka Saveznog ustavnog suda ne smije da nas primora da odustanemo od modernizacije zemlje,” rekao je Klingbajl agenciji dpa. “To se tiče zapošljavanja i atraktivnosti Njemačke investitorima.”
Prema njegovim riječima, “Njemačka se predugo uspavljivala statusom kvo i to sada svakodnevno osjeća.”
Šefica Zelenih Rikarda Lang se u jednoj emisiji televizije ZDF u nedjelju uveče nedvosmisleno usprotivila štednji u budžetu koji je u prethodno dovršenom nacrtu već bio restriktivan. Dalje pritezanje kaiša “nas vodi u privrednu i socijalnu krizu,” rekla je.
Ona je kao “nimalo dobru ideju” opisala predlog štednje na socijalnom staranju jer to direktno dotura gorivo desničarskim partijama da još snažnije eksploatišu socijalnu zabrinutosti i strah.
Šef frakcije FDP u Bundestagu Kristijan Dir je stao iza predloga svoje stranke da se budžet konsoliduje preko socijalnih davanja. “Novac fakat prvo mora da se stvori, pa tek onda dijeli,” rekao je izdanjima medijske grupacije Funke od ponedjeljka.
Liberali, bliski privredi, se svakako protive bilo kakvom povećanju poreza, a posebno u vrijeme ekonomske slabosti smatraju da je takav korak pogrešan.
Njegova kolenicia iz Bundestaga, predsjednica poslaničkog kluba Zelenih Katarina Drege je za Tagesšpigel naglasila da se njena partija godinama zalaže za reformu kočnice zaduživanja.
Takva kakva je sada, “ekonomski je štetna … jer opterećuje Njemačku kao sjedište za ulaganja.” Uz to, nastavila je Dregeova, “pokazalo se da je nedovoljno fleksibilna u vremenu krize.”
Kočnica vladi ostavlja skučen prostor za finansijsko manevrisanje, jer zaduživanje države dozvoljava samo pod izuzetnim okolnostima, kakve su bile u vrijeme pandemije ili energetske krize poslije napada Rusije na Ukrajinu.
Lindner je za nedjeljni Bild rekao da “novo razjašnjenje zakona nije povod za slabljenje kočnice zaduživanja, nego za njeno jačanje.”
Opozicioni demohrišćanski blok CDU/CSU koji je ne samo pokrenuo inicijativu za ocjenu ustavnosti prenamjene pandemijskih 60 milijardi eura, nego razmatra pokretanje slične procedure za provjeru drugih, sličnih poteza Šolcove vlade, ocjenjuje da je kočnica nedodirljiva.
Naime, “jedina kriza koja zahtijeva hitno djelovanje koju sada imamo je posljedica rada vlade,” rekao je budžetski ekspert CDU/CSU Kristijan Haze izdanjima grupe Funke.
dpa/Investitor