EU uvodi nova pravila o zaduživanju
Državni dug zemalja Evropske unije treba da se smanji, ali put ka ostvarenju tog cilja trebalo bi da bude lakši. Stroga pravila će biti olabavljena, a investicije nagrađene, dogovorili su se ministri finansija EU.
Nakon godinu dana intenzivnih i teških pregovora, ministri finansija Evropske unije su na video-konferenciji neposredno pred Božić ipak uspjeli da postignu dogovor u koji mnogi nijesu vjerovali.
„Ovo su veoma dobre vijesti za Evropu“, poručila je na konferenciji za novinare u Madridu predsjedavajuća sastanku ministara finansija, španska ministarka Nadija Kalvinjo.
„To je kruna španskog predsjedavanja Savjetu ministara finansija. Odluka je donijeta jednoglasno. Nova pravila će biti jasnija i lakša za primjenu“, obećala je španska ministarka finansija, javlja Deutsche Welle (DW).
Sporazum je postignut nakon što su njemački ministar finansija Kristijan Lindner i njegov francuski kolega Bruno Le Mer postigli dogovor u utorak na večeri u Parizu. ČITAJ VIŠE
Lindner, koji se zalaže za uravnotežene budžete, više je zastupao interese štedljivijih zemalja na sjeveru EU, dok se Le Mer borio za interese zemalja na jugu EU, koje su zahtijevale labavija pravila za zaduživanje. Sada je pronađen kompromis između te dvije grupe, izvijestila je predsjedavajuća Nadija Kalvinjo.
Fleksibilnije i jednostavnije?
Gornja granica ukupnog zaduživanja ostaje na 60 odsto ekonomske aktivnosti zemlje. Granica za godišnji novi dug ostaje na tri odsto. Međutim, brzina neophodnog smanjenja duga prilagođena je željama visoko zaduženih zemalja, među kojima su Grčka, Italija i Francuska. Polovina zemalja EU prelazi granicu od 60 odsto. Njemačka, koja je samo malo iznad te granice, uspjela je da se izbori za to da postoje fiksne smjernice za smanjenje duga i novo zaduživanje, o čemu neće moći svaka država EU pojedinačno da pregovara sa Evropskom komisijom.
Ubuduće će iz obračuna ukupnog duga biti isključeni određeni državni rashodi za odbranu i zaštitu klime koji se finansiraju zaduživanjem.
„Investicije moraju biti bolje zaštićene. Ne smijemo sami sebe da gušimo“, više puta je ponovio francuski ministar finansija Bruno Le Mer. Italija je prvobitno zahtijevala „zlatno pravilo“ koje bi sve investicije izbacilo iz obračuna duga, ali tog pravila neće biti.
Sačuvati povjerenje na tržištima
Dogovor ministarki i ministara finansija trebalo bi da pošalje signal finansijskim tržištima da mogu da imaju povjerenje u EU, a posebno u odgovornu budžetsku politiku zemalja eurozone, rekla je španska ministarka finansija Nadija Kalvino. Kada je riječ o zaduživanju, članice EU zavise od privatnih finansijskih tržišta. Kamatne stope, a samim time i troškovi refinansiranja dugova značajno su porasli u posljednjih godinu dana. Ti dodatni troškovi, koji mogu da predstavljaju veliki teret za budžete zemalja članica, trebalo bi da budu ublaženi kroz vremenski ograničene izuzetke u budžetskim pravilima. Zaduženim zemljama treba dati četiri do sedam godina da smanje nivo duga.
Njemački ministar finansija Kristijan Lindner pohvalio je dogovor kao jačanje pakta stabilnosti. „Oni kombinuju jasne brojke za niže deficite i opadajući odnos duga sa podsticajima za investicije i strukturne reforme“, ocijenio je Lindner na platformi Iks.
Stara pravila nije bilo moguće sprovesti
Stara pravila o zaduživanju iz Pakta za stabilnost i rast EU, koja su smatrana prestrogim, bila su četiri godine suspendovana, od početka pandemije korone. Da bi finansirale mjere protiv korona-krize i ekonomskog pada, brojne zemlje EU su se zadužile. Sada bi postepeno trebalo da smanje visok nivo duga.
Većina zemalja EU nije željela da se vrati starim pravilima, jer su ona često kršena, a da pritom Evropska komisija nije mogla da izrekne i naplati eventualne kazne. Nova pravila takođe predviđaju kazne, ali je evropski komesar za finansije Valdis Dombrovskis izrazio nadu da nikada neće morati da pokreće takve postupke. Sada imamo realnije smjernice.
Uz opiranje Mađarske, ministarke i ministri finansija jednoglasno su se složili oko fiskalnih pravila. O njima sada treba da se pregovara s Evropskim parlamentom i do aprila bi zakon trebalo da bude usvojen. Tada će budžeti zemalja-članica za 2025. godinu biti usvojeni po opuštenijim pravilima.