Banka hrane: Nema razvoja dok je država najveći poslodavac
Dok je država najveći poslodavac tu razvoja nema, poručili su iz Banke Hrane.
U Crnoj Gori uprkos velikom prilivu stranih državljana, za koje se pretpostavlja da ih ima oko dvadeset odsto, živi prema preliminarnim podacima MONSTAT-a 633.158 stanovnika, što je svega dva odsto više nego na popisu 2011. kada je bilo 625.266 stanovnika.
“Ovo je pokazatelj ubrzanog odliva državljana Crne Gore. Razlozi zbog kojih se to dešava su manje više poznati. Naša država nema Strategiju niti plan kojim bi podržala svoje građane da ostanu na svojim vjekovnim ognjištima”, kaže se u saopštenju Banke Hrane koje prenosi CdM.
Zvanična statistika nezaposlenih (ZZZ) pokazuje da je nezaposlenih oko 40 000.
“Ima ih mnogo više jer je povjerenje u ovu instituciju malo pa se ne prijavljuju nazaposleni, zapošljavanja podsredstvom ove ustanove je malo a primanja nema. Koliko ljudi živi teško pokazuje posljednji podatak da osamdeset odsto građana Crne Gore, sa manje ili više teškoća spajaju kraj sa krajem. Ako su primanja nedovoljna, novih radnih mjesta nema, zaštitni mehanizmi očuvanja životnog standarda izostaju, čuđenja za smanjenje broja naših stanovnika, nema”, navodi se u saopštenju.
Broj ukupnih domaćinstava danas je 217.441 a na popisu 2011. ih je bilo 194 795. Briga o porodici je izostala.
Prosječan broj članova domaćinstva u Crnoj Gori je danas 2,9. a na Popisu 2011. je bilo 3,2 .
“Velika je hrabrost podizati djecu u nestabilnim uslovima života, bez sistemske podrške za rast , razvoj i obrazovanje djece. Nema sistemske brige, osnovne životne namirnica nisu dostupne mnogima, nema politike prema ograničenju cijena najama stanova. Danas imamo 396 873 stanova a 2011.bilo ih je 316 083”, ističe se u saopštenju.
Da smo više gradili stambenih jedinica, nego ulagali u održanje porodica, pokazali su nam preliminarni rezultati nedavno završenog popisa . Mi danas imamo 202 078, stanova više, nego porodica u Crnoj Gori.
“Koliko vlasnika stanova profitira na račun države, koja ne naplaćuje porez i na račun ugroženih građana, koji jedva uspijevaju platiti kiriju, ne znamo. Država prema nekim podacima, gubi oko 30 milona eura na crnom tržištu od neoporezivanja stanova bogatih vlasnika. Čuje se nezvanično da ima oko 30 000 podstanara, mi registar podstanara nemamo. Da radimo odgovorno, gradili bi od tog novca socijalne stanove i podržali mlade da ostanu i stvaraju porodicu, ovdje. Danas mladi i ne samo mladi već čitave porodice odlaze, bez namjere da se vrate”, upozoravaju u Banci Hrane.
Koliko malo ima registrovanih izdavalaca stanova u Podgorici, može se predpostaviti prema broju porodica koje su stekle pravo na subvenciju od 50 eura od glavnog grada.
Od 1193 korisnika MOP-a ( materijalno obezbjeđenje porodice- jedino socijalno davanje namijenjeno siromašnima koje se teško stiče a čiji iznos primanja se kreće od 82 do 164 eura, po porodici) sa 4 291 članova porodice u Podgorici, samo 127 podstanaraskih porodica, je moglo priložiti ugovor sa izdavaocem prostora za život i tako dobiti subvenciju.