Kako je propala sezona u Kolašinu
Kolašin ove sezone nije imao ni jedan dan za skijanje, pa su turistički radnici ogorčeni zbog najgore sezone koju pamte, a nedostatak snega ozbiljno je uticao na prihode.
Direktor Skijališta Crne Gore Đuro Milošević rekao je za Pobjedu da je promet drastično manji u odnosu na prethodnu godinu, ističući da će u budućnosti biti ključno ulaganje u vještačko osnežavanje. On je dodao da očekuju podršku države kako bi se teškoće prevazišle.
Milošević je najavio da su u januaru ostvarili samo 18 odsto prometa u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok je u februaru taj procenat bio samo pet odsto u odnosu na prošlu godinu.
„Ukupan promet za decembar, januar i februar je samo 150.000 eura, dok je prošle godine do 31. marta promet iznosio 1,25 miliona, kada je završena zimska sezona. Ove godine ne očekujemo više od 250.000 za cijelu sezonu“, rekao je Milošević.
On je još dodao da se suočavaju sa ozbiljnim problemima u funkcionisanju preduzeća i da očekuju pomoć države, posebno za isplatu plata zaposlenima.
„Postupak Agencije za zaštitu tržišne konkurencije (AZK) zaključen je u našu korist za sva dosadašnja davanja iz perioda prethodnih vlada, tako da očekujemo pomoć iz budžeta“, rekao je Milošević.
On je podsjetio da je AZK u decembru 2020. godine pokrenula postupak u vezi sa finansijskom podrškom od 250 hiljada eura koju su skijališta dobila za pripremu zimske turističke sezone 2018, a potom i za ostale godine.
Od starne AZK je početkom 2021. godine naloženo Ministarstvu za ekonomski razvoj i turizam da ne dodjeljuje subvencije skijalištima, dok se ne završi postupak ispitivanja. AZK je, međutim, utvrdila da su subvencije koje vlada dodjeljuje skijalištima u skladu sa Zakonom o kontroli državnih subvencija.
Milošević tvrdi da bi situacija bila potpuno drugačija da je bilo vještačkog snega i da bi postojanje topova za pravljenje vještačkog snijega omogućilo produženje sezone.
„Upoređujući situaciju sa drugim skijaškim destinacijama u regionu, poput Jahorine, Kopaonika i Zlatibora, uočavamo da su imali uspješnu sezonu zahvaljujući vještačkom osnježavanju. Iako nijesu imali prirodni sneg, zahvaljujući vještačkim stazama uspeli su da produže sezonu i privuku goste“, kaže Milošević.
On je podsjetio da problem loše zimske sezone ne pogađa samo skijališta, već i vlasnike privatnih smještaja, hotela, restorana i kafića, zbog čega narednu zimu ne treba čekati bez topova za vještački snijeg.
„Javna nabavka je završena i trebalo je da počnu radovi, ali je bilo problema sa mještanima, pa očekujem da nadležni riješe taj problem i da počne prva faza vodosnabdijevanja, odnosno dovođenja vode do skijališta“, objasnio je Milošević.
Slično iskustvo loše sezone dijele i vlasnici manjih hotela i privatnog smještaja u Kolašinu, ističući da su ove zime bukvalno ostali bez gostiju. Nedostatak posla je postao toliki da radnicima nijesu mogli da isplaćuju plate, što je dodatno pogoršalo ekonomsku situaciju u zajednici.