Više od 500 kompanija prozvano zbog neplaćanja minimalne zarade
Vlada Velike Britanije prozvala je više od 500 kompanija zbog neplaćanja minimalne plate zaposlenima.
“Utvrđeno je da 524 poslodavca nijesu isplatili svojim radnicima ukupnp skoro 16 miliona funti [18,7 miliona eura], što je jasno kršenje zakona o nacionalnoj minimalnoj plati (NMW), ostavljajući više od 172.000 radnika bez svog novca”, kazao je poslanik i član Odbora za poslovanje i trgovinu Kevin Holinrejk, kroz saopštenje za javnost.
Navedeni poslodavci uključuju i velike brendove.
“Preduzeća navedena na današnjem popisu od tada su vratila ono što duguju svojim zaposlenima i takođe su se suočila s finansijskim kaznama do 200% zbog neisplate. Istrage Uprave za prihode i carine Njegovog Veličanstva (HMRC) zaključene su između 2015. i 2023”, dodao je Holinrejk.
On je istakao da zaposleni zaslužuju da budu pravilno plaćeni za naporan rad koji su uložili.
“Dok većina preduzeća već radi pravu stvar i plaća radnicima ono što im se duguje, današnja objava šalje poruku o manjini koja to ne radi – i postoje posljedice za potkopavanje napornog rada zaposlenih”, rekao je on.
“Iako nijesu sve neisplate minimalne plate namjerne, vlada je bila jasna da bi svako ko ima pravo na isplatu minimalne zarade treba to da primi i da će se preduzeti mjere protiv poslodavaca koji ne plaćaju svoje radnike kako treba”, dodao je Holinrejk.
U međuvremenu, nezavisna komesarka Komisije za niske plate, Patricija Rajs rekla je da je od uvođenja prije skoro 25 godina, nacionalna minimalna plata igrala vitalnu ulogu u zaštiti zarade najniže plaćenih radnika u Ujedinjenom Kraljevstvu.
“U vremenu kada troškovi života rastu, važnije je nego ikada da ovi radnici primaju platu na koju imaju pravo”, istakla je.
Nedovoljna plaćanja u NMW-u, prema njenim riječima, ne samo da varaju najmanje plaćene radnike, već i one koji se ne pridržavaju zakona ostavljaju potcijenjenim firme koje rade u skladu sa zakonima. Imenovanjem firmi odgovornih za značajne nedostatke, podižemo svijest o prirodi i razmjeri nedovoljnog plaćanja i ohrabrujemo sve poslodavce kako bi osigurali da se u potpunosti pridržavaju zakona”.
Rajs je takođe napomenula da je vlada bila jasna da svako ko ima pravo na isplatu minimalne plate treba da je primi te da će biti preduzete snažne mjere protiv poslodavaca koji ne plaćaju svoje zaposlene pravilno.
„Posvećeni smo edukaciji poslodavaca i danas smo objavili edukativni bilten kako bismo povećali svijest o nacionalnim zakonima o minimalnoj plati i informisali kompanije o tome kako da budu sigurni da ispravno plaćaju svoje zaposlene”, navela je.
Podsjetila je da se ove godine navršava 25 godina od uvođenja nacionalne minimalne plate, a ovogodišnje povećanje će dovesti do povećanja minimalne plate od 16 do 17 godina za 21,2%.
“Ove godine Vlada je takođe ispunila obavezu manifesta nacionalne životne platae koja je jednaka dvije trećine srednje zarade do 2024. godine, čime se definišu niži platni razredi po satu za osobe starije od 21 godine”, dodala je Rajsova.
Ko je na listi?
Estee Lauder, Greggs i EasyJet su među poznatim poslodavcima koje je vlada imenovala zato što radnicima ne isplaćuju nacionalnu minimalnu platu.
Ostali poslodavci na listi uključuju kompaniju za zapošljavanje Staffline, koja nije isplatila više od 5 miliona funti za skoro 34.000 radnika.
Vlasnik kazina i binga Rank Group je drugi na listi jer je manje platio 5.629 radnika i uskratio ih za 960.000 funti, a Estee Lauder treći, sa 5.933 zaposlenih kozmetičkog giganta koji su primali skoro 900.000 funti manje nego što je trebalo.
Lanac pabova Mitchell and Butlers, prehrambeni gigant 2 Sisters Poultry i NHS Highland takođe su bili među 25 najgorih prestupnika.
Druga poznatija imena na listi su Game Retail Limited, koji nije isplatio 58.475,54 funti za 4.979 radnika, prema podacima centralne vlade te River Island, koji duguje 57.841,14 funti za 1.007 zaposlenih.
Ikonična londonska prodavnica igračaka Hamleys nije isplatila 16.509,72 funti za 320 radnika, a BAE Systems Applied Intelligence Limited je uskratio 1.592,46 funti jednom zaposleniku.
Pri dnu na 454. mjestu nalazi se luksuzna robna kuća Harrods, koja se navodi da radniku nije isplatila 775,04 funti.