Ryanair najavljuje skuplje karte ovog ljeta
Šef Ryanair-a rekao je da će se turiste ovog ljeta suočiti s višim cijenama zbog toga što su novi Boeingovi avioni isporučeni kasno.
Kompanija posluje i u Crnoj Gori, održavajući trenutno linije prema 8 evropskih destinacija.
Izvršni direktor Majkl O’Liri rekao je da će odložena isporuka aviona ograničiti kapacitet putnika te da bi bi cijene karata Ryanaira ovog ljeta mogle biti skuplje i do 10 odsto.
“Ryanair se nada da će dobiti neku kompenzaciju, ali je fokusiran na isporuku aviona”, dodao je O’Leary.
On je rekao da je isporuka 57 Boeinga 737 Max 8200 trebalo da se desi do marta, ali kompanija misli da bi samo 40-45 moglo stići na vrijeme za ljetnu sezonu.
Boeing je bio pod nadzorom od incidenta u januaru kada je komad jednog od njegovih mlaznjaka eksplodirao tokom komercijalnog leta. Putnički let Alaska Airlinea nije doveo do ozbiljnih povreda, ali je prinudno sletio. Kao rezultat toga, prema riječima O’Lirija, američki proizvođač je bio pod kontrolom američkog regulatora, Federalne uprave za avijaciju.
Britanski mediji pišu da je nakon incidenta izražena velika zabrinutost zbog kontrole kvaliteta novih Boeingovih aviona, što je izazvalo usporavanje brzine proizvodnje.
O’Liri je rekao da bi uštede koje je kompanija napravila omogućile da Ryanairovo povećanje cijena karata neće biti tako jako kao povećanje od 17 odsto u 2023.
Neke druge aviokompanije takođe imaju ograničenja kapaciteta uzrokovana nedostupnošću aviona, dodao je.
Problem s motorima Pratt & Whitney, na primjer, prizemljio je niz Airbusovih aviona koje koriste avioprevoznici kao što je Wizz Air.
O’Liri je novinarima rekao da će ovog ljeta raditi u “okruženju viših cijena karata širom Evrope”.
Prvobitna prognoza Ryanair-a za godinu do kraja marta 2025. bila je da će prevesti 205 miliona putnika, u odnosu na 183,5 miliona u prethodnih 12 mjeseci.
“Sa manje aviona, možda ćemo morati smanjiti tih 205 miliona na 200 miliona putnika. Kada bi kapacitet rastao, mislim da bi cijene karata padale”, dodao je.