Luksuzne dionice u padu, razlog: Gucci
Luksuzne dionice pale su u srijedu u Evropi nakon što je upozorenje o profitu vlasnika Guccija otkrilo naglo usporavanje potražnje za vrhunskom robom, posebno u Kini.
Akcije Keringa pale su čak 15 odsto u Parizu, dok je LVMH, druga najvrijednija kompanija u Evropi i vlasnik brendova kao što su Louis Vuitton i Tiffany & Co, u jednom trenutku bio niži više od 3 odsto.
Švajcarski Richemont, koji proizvodi Piaget satove, Montblanc olovke i Van Cleef & Arpels nakit, pao je 3 odsto. U Londonu je domaći britanski brend Burberry, koji je takođe upozoravao na manji profit u januaru, potonuo čak 6 odsto.
Nakon tržišnog udarca nekoliko godina nakon pandemije, kompanije za luksuznu robu sada se bore sa slabijom potražnjom na jednom od svojih najvećih tržišta: Kini. Osjećaj potrošača u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji pogoršao se zbog dugotrajnog pada tržišta nekretnina i povezanog usporavanja.
U neplaniranom ažuriranju trgovanja objavljenom kasno u utorak, Kering je saopštio da se očekuje da će prodaja njegovog najvećeg brenda Gucci u prvom tromjesečju opasti gotovo 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu, zbog naglog pada u azijsko-pacifičkoj regiji. Sve u svemu, uporediva prodaja u Keringu pala je 10 odsto u tom periodu.
“Veličina upozorenja je uznemirujuća i izaziva dalju zabrinutost u vezi sa stanjem potražnje vrhunskih potrošača”, rekao je za CNN Adam Crisafulli, bivši analitičar JPMorgana i osnivač firme za tržišno obavještavanje, Vital Knowledge.
„Gucci se već nekoliko kvartala susrijeće s nekim problemima specifičnim za kompaniju, ali ovo ažuriranje će izazvati dodatnu zabrinutost u vezi sa stanjem potrošačke potrošnje i kineske ekonomije“, dodao je.
Kina se bori sa produženim periodom deflacije, pri čemu su potrošačke cijene stabilne ili padaju posljednjih mjeseci. Indeks potrošačkih cijena je u februaru postao pozitivan po prvi put u šest mjeseci, u velikoj mjeri podržan sezonskim povećanjem kupovine vezanim za lunarnu Novu godinu.
Kering, koji takođe posjeduje brendove Saint Laurent i Balenciaga, bio je teže pogođen nižom potrošnjom na luksuz od većine rivala i prošle godine je najavio promjenu menadžmenta s ciljem oživljavanja svog poslovanja. Fokus je isključivo na oživljavanju italijanskog brenda koji čini više od polovine njegovih prihoda.
Kompanija je u utorak navela da su “rani” prvenstveno konfekcijski proizvodi iz kolekcije Ancora u ponudi u odabranim Gucci trgovinama od sredine februara. “Nova kolekcija, čija će se dostupnost postepeno povećavati u narednim mjesecima, nailazi na vrlo povoljan prijem”, dodali su iz kompanije.
Naslovna fotografija: Dima Pechurin, Unsplash