NLB Grupa u prvom kvartalu povećala neto dobit 17%
NLB Grupa je u prvom kvartalu povećala neto dobit 17 odsto na 140 miliona eura.
Neto kamatni prihodi porasli su 30 odsto na godišnjem nivou, a nekamatni prihodi za pet odsto, navodi se u objavljenom tromjesečnom izvještaju.
Sve banke članice grupe pozitivno su doprinijele rezultatu grupe, uključujući i crnogorski NLB. Najveći doprinos dala je NLB u iznosu od 62,5 miliona eura, a slijedi NLB Komercijalna banka Beograd s 36,6 miliona eura. Doprinos NLB-a veći je u poređenju s prethodnom godinom uglavnom zbog većeg neto prihoda od kamata.
Osim toga, učesnike na tržištu koji redovno prate poslovanje i tržišne uslove ne treba iznenaditi da je NLB Grupa početkom godine zbog razvoja globalnih makroekonomskih trendova povećala izglede redovnih prihoda za 2024. godinu za približno 100 miliona eura.
Povećanje procjene prihoda, zajedno s troškovnom odgovornošću, omogućuje tačniju prognozu udjela troškova u neto prihodima. Banka tako očekuje da će tzv. pokazatelj CIR u 2024. i 2025. godini iznosio je oko 45%, što je značajan napredak u odnosu na prethodne smjernice koje su bile ispod 50%.
Grupacija je formirala neto 4,4 miliona eura ispravaka vrijednosti i rezerviranja za kreditne rizike. Učinci dizajna prvenstveno su rezultat razvoja portfelja, ponajviše u segmentu domaćinstava, a djelimično su neutralizovani uspješnom naplatom otpisanih potraživanja zbog povoljnog okruženja za rješavanje loših kredita, napisali su.
U odnosu na kraj 2023. godine, depozitna baza grupe smanjena je jedan odsto zbog smanjenja depozita ekonomija i države, posebno izraženog u NLB-u, koji je u prvom kvartalu zabilježio pad od osam odsto. Generalno, primjetan je pad depozita u cijelom slovenačkom bankovnom sistemu.
Pad je zabilježen i u ekonomiji i stanju u bankama Jugoistočne Evrope, uz smanjenje depozitne baze u svim članicama banaka, osim u NLB banci Banja Luka. Depoziti stanovništva u NLB-u ostali su stabilni na kraju 2023. godine, a na njih je uticalo izdavanje prve nacionalne javne obveznice. Osim toga, preferencije klijenata prešle su na profitabilnije finansijske proizvode poput investicijskih fondova i bankoosiguranja, što je dovelo do usporavanja rasta depozita.
Više kamatne stope na oročene depozite uzrokovale su visok rast volumena oročenih depozita u prvom tromjesečju godine prelaskom s depozita po viđenju na oročene. Udio oročenih i štednih računa u ukupnim depozitima stanovništva postupno se povećavao do kraja marta na 49 odsto, dok je krajem prošle godine iznosio 44 odsto.