Pad profita najvećih američkih banaka
Usporavanje potrošnje građana i kašnjenje na računima opteretili su dionice velikih banaka na kraju prošle sedmice. JPMorgan Chase i Wells Fargo zabilježili su pad prilagođenog profita, dok je Citigroup zabilježio sporu potrošnju izdatih kreditnih kartica.
Najveće banke su imale koristi od viših kamatnih stopa u posljednje dvije godine, ali te stope dovode do toga da potrošači i preduzeća usporavaju potrošnju jer su troškovi finansiranja porasli.
JPMorgan je izdvojio 3,1 milijardu dolara za pokriće potencijalno loših kredita, što je znatno više u odnosu na godinu dana ranije, pošto je banka priznala da se među Amerikancima povećavaju finansijske delinkvencije. U međuvremenu, Citigroup je morao da izdvoji više i za potencijalne gubitke.
„Više za duže kamatne stope, stalno visoke cijene stanova, omekšavanje vrijednosti polovnih vozila i znakovi zahlađenja tržišta rada zaslužuju fokusiran nadzor od strane bankarskog sektora“, napisao je Kris Stenli, upravnik bankarske industrije u Moody’su, u bilješci investitorima.
Glavna dobit JPMorgana naglo je skočila u drugom tromjesečju jer je banka unovčila milijarde dolara svojih udjela u kartičarskoj kompaniji Visa. Najveća nacionalna banka po imovini u petak je objavila profit od 18,15 milijardi dolara, 25% više nego godinu dana ranije. JPMorgan je zaradio 6,12 dolara po dionici, što je nadmašilo procjene analitičara.
Značajan doprinos rezultatima JPMorgana bio je dobitak od 7,9 milijardi dolara na udjelu u Visi. Banka je svoje vlasništvo u gigantu za obradu plaćanja pretvorila u obične dionice u drugom kvartalu. Banka je takođe donirala milijardu dolara dionica Visa-JPMorganovoj filantropskoj organizaciji.
Dobit je pala u odnosu na isti kvartal prethodne godine zbog većih rashoda.
Generalni direktor JPMorgana, Džejmi Dajmon, ponovio je upozorenja o povećanim geopolitičkim rizicima i inflaciji, u svojoj izjavi investitorima. Dajmon je u nekoliko intervjua rekao da vjeruje da bi se Amerikanci i banka trebali pripremati da inflacija ostane viša od normalne duže nego što ljudi očekuju.
„Došlo je do određenog napretka u smanjenju inflacije, ali pred nama su i dalje višestruke inflatorne sile: veliki fiskalni deficiti, infrastrukturne potrebe, restrukturiranje trgovine i remilitarizacija svijeta“, rekao je on.
Najnovije vladino čitanje o potrošačkim cijenama pokazalo je da pritisci na cijene popuštaju, ali ostaju iznad nivoa koje preferiraju Federalne rezerve. Ipak, Wall Street se kladi da je Fed dovoljno napredovao u smanjenju inflacije da će smanjiti kamatne stope na svom sastanku u septembru.
Wells Fargo je u drugom tromjesečju zaradio 4,91 milijardu dolara, ili 1,33 dolara po dionici, što je nadmašilo ciljeve Wall Streeta i prošlogodišnji profit od 1,25 dolara po dionici. Prihod od 20,7 milijardi dolara je takođe nadmašio predviđanja analitičara i prošlogodišnjih 20,5 milijardi dolara.
Wells je rekao da je rast prihoda od naknada pomogao da se nadoknadi pad neto prihoda od kamata – razlika između onoga što je zaradio na kreditima i onoga što je isplatio štedišama – koji je pao za 9% na 11,9 milijardi dolara. Ta brojka je bila ispod očekivanja Wall Streeta, a dionice banke pale su skoro 7% u jutarnjem trgovanju nakon objave rezultata.
Banka sa sjedištem u San Francisku saopštila je da su prosječni krediti ponovo pali, na 917 miliona dolara sa 946 miliona prije godinu dana, jer su visoke kamatne stope mnoge zajmoprimce držale po strani.
Citigroup je u petak objavio rast od 10% u odnosu na svoj kvartalni profit, čemu je pomogla snaga u poslovanju investicionog bankarstva, kao i vlastita prodaja dionica kompanije Visa. Ali rukovodioci banaka rekli su da smatraju da se potrošnja potrošača usporava, posebno među onima sa nižim kreditnim rezultatom i prihodima.
Dionice Citija pale su skoro 3%, iako su ove godine i dalje porasle za više od 20%.