rich, wealthy, business, businessman
Ilustracija (Foto: senivpetro, Freepik)

Bogatstvo 1% najbogatijih ljudi na svijetu poraslo za 42 biliona dolara u protekloj deceniji

Podijeli

Posljednja decenija bila je vrlo unosna za superbogate stanovnike svijeta, što je pojačalo glasove zagovornika da višeg oporezivanja.

Najbogatijih 1% svoje bogatstvo povećalo je za 42 biliona dolara u protekloj deceniji, prema novoj analizi Oxfam Internationala, koja je objavljena uoči sastanka ministara finansija i guvernera centralnih banaka G20 u Brazilu.

To je skoro 34 puta više od donjih 50% globalne populacije.

Prosječna neto vrijednost elite skočila je za skoro 400.000 dolara po osobi, nakon prilagođavanja inflaciji, u poređenju sa 335 dolara za donju polovinu stanovnika.

“Nejednakost je dostigla opscene nivoe, a do sada vlade nijesu uspjele da zaštite ljude i planetu od njenih katastrofalnih posljedica,” rekao je Max Lawson, šef politike nejednakosti Oxfam Internationala. “Jedan odsto najbogatijih čovječanstva nastavlja puniti džepove, dok su ostali ostavljeni da skupljaju mrvice.”

Oxfam redovno izdaje izvještaje u kojima se ističe globalna nejednakost i zalaže se za mjere za smanjenje jaza. Najnovija analiza dolazi u trenutku kada zagovaračka grupa, zajedno s nekoliko partnera, poziva lidere G20 da povećaju poreze ultrabogatima.

U sklopu svog predsjedavanja G20, brazilska vlada je nedavno naručila studiju o povećanju poreza bogatima. U izvještaju, koji je pripremio francuski ekonomista i stručnjak za nejednakost Gabriel Zucman, utvrđeno je da bi minimalni porez od 2% na bogatstvo globalnih milijardera donosio između 200 i 250 milijardi dolara od oko 3.000 poreskih obveznika godišnje.

Prema Poreskoj opservatoriji EU, koju vodi Zucman, superbogati u velikim zemljama plaćaju daleko manji dio svog prihoda u vidu poreza od običnih ljudi. Plus, njihovo bogatstvo se oporezuje po efektivnim stopama od samo 0%-0,5%.

“Zamah povećanja poreza na superbogate je neporeciv, a ove sedmice je prvi pravi lakmus test za vlade G20. Imaju li političku volju da postignu globalni standard koji stavlja potrebe mnogih ispred pohlepe elitne nekolicine?”, upitao je Lawson.

Finansijski zvaničnici najvećih svjetskih zemalja počeli su ranije ove godine razgovore o uvođenju globalnog minimalnog poreza za milijardere. Međutim, postizanje sporazuma među liderima G20 će biti teško i moglo bi potrajati. Takav porez bi takođe bio komplikovan za primjenu.

Izvor:CNN/Investitor