nyse, wall street, stock exchange, capital, money
Ilustracija (YouTube scr)

Tržišta su prošle sedmice doživjela ogrommu promjenu. Evo šta se dogodilo

Podijeli

Nakon dužeg perioda zatišja, finansijska tržišta su prošle sedmice ušla u zastoj.

Japanski indeks Nikkei 225 pao je više od 12% u ponedjeljak, što je njegov najgori učinak od 1987. Američki S&P 500 je potonuo više od 3% i izgubio vrijednost od 1,3 biliona dolara, što je njegov najgori dan od medvjeđeg tržišta 2022. godine. Takođe američki Dow indeks je istog dana izgubio 1.000 poena, a Nasdaq Composite se upustio dalje u teritoriju korekcije. Sva tri glavna indeksa završila su sedmicu u padu.

Šta se desilo?

Jedan okidač za rasprodaju bio je rasplet trgovine japanskim jenom, primijetio je CNN. Tada investitori pozajmljuju jene kako bi uložili novac u drugu imovinu poput dionica i obveznica s većim prinosom.

To je bila popularna trgovina posljednjih godina, budući da su niske kamatne stope Japana držale jen jeftinim u odnosu na američki dolar. Ali sve se to promijenilo kada je Banka Japana prošle srijede podigla kamatne stope po drugi put ove godine, ojačavši jen.

Nekoliko dana kasnije, sumorni izvještaj o radu u SAD-u podstakao je zabrinutost za zdravlje američke ekonomije. Kompanije su u julu otvorile samo 114.000 radnih mjesta, daleko ispod očekivanja ekonomista. Stopa nezaposlenosti porasla je na 4,3%, što je najviši nivo od oktobra 2021. To je pomoglo da se dolar spusti naniže, a investitori su počeli da popuštaju planirane investicije. U međuvremenu, porasla je bojazan od potencijalne recesije u SAD.

Ta kombinacija je u ponedjeljak izazvala šok na globalnim tržištima. VIX, poznat kao mjerač straha na Wall Streetu, dostigao je četverogodišnji maksimum. Pali su prinosi američkih dionica i obveznica. Istaknuti ekonomisti, uključujući i profesora emeritusa finansija iz Whartona Jeremyja Siegela, pozvali su Federalne rezerve da smanje kamatne stope po hitnoj proceduri. Stope su trenutno na vrhuncu od 23 godine.

U proteklih nekoliko dana, Wall Street je pokušao da se oporavi od gubitaka iz ponedjeljka. U utorak i srijedu trgovačka sesija je počela snažnim trgovačkim najavama koje su, međutim, nestale do zatvaranja. Investitori su u četvrtak konačno uspjeli da pronađu svoje uporište, kada su ohrabrujući podaci o zahtjevima za nezaposlene digli S&P 500 za 2,3%, što je označilo njegov najbolji dan od kraja 2022.

Neki investitori kažu da bi moglo doći do veće volatilnosti, posebno zato što je nejasno koliko bi se trgovina jenom mogla opustiti. Ali oporavak tokom sedmice je više znak da se trgovci plaše da će propustiti buduće dobitke nego signal da se tržišta stabilizuju, kažu neki investitori.

Šta tržišta čeka ove sedmice?

Investitori će ove sedmice analizirati podatke o maloprodaji i prihodima američkih trgovačkih divova Home Depot i Walmart, koji će dati uvid u stanje američkog potrošača.

Lična potrošnja čini dvije trećine američke ekonomije i osjetljiva je na tržište rada.

Dok su Amerikanci posljednjih mjeseci pooštrili svoju potrošnju, preliminarni podaci sugerišu da je potražnja i dalje velika. Izvještaj o bruto domaćem proizvodu ranije ovog mjeseca pokazao je da je ključni pokazatelj potražnje potrošača porastao od aprila do juna, u poređenju sa prethodnim tromjesečnim periodom.

Uprkos tome što su se ove sedmice smanjile, dionice su i dalje u tempu ostvarenja snažnih prinosa za ovu godinu: S&P 500 je u porastu od 12% u 2024, Dow je porastao za 4,8%, a Nasdaq za 11,6%.

„Ako nam je bio potreban podsjetnik zašto bi portfelji trebalo da ostanu raznoliki, čak i tokom perioda koncentrisanih skupova, upravo smo ga dobili“, napisala je Liz Young Thomas, šefica investicijske strategije u SoFi-ju, u bilješci od četvrtka.