Neobičan savjet milijardera i osnivača Google-a mladim ljudima: Budite lijeni!
“Uradi kako ja kažem, a ne kako ja radim”. Diplomci sa Univerziteta u Mičigenu 2009. godine su možda napustili ceremoniju početka školske godine s tom mišlju na umu nakon što su čuli od Larija Pejdža, suosnivača Google-a, koji ih je ohrabrio da potraže puteve lijenosti.
Pejdž je maturantima objasnio da je, dok je bio na postdiplomskim studijama, imao bar nekoliko drugih ideja sa kojima se poigravao – zajedno sa onim što će kasnije postati Google. Kasnih 1990-ih, Pejdž je osnovao sveprisutnog giganta za pretraživanje zajedno sa Sergejem Brinom, dok su završavali doktorske studije na Univerzitetu Stanford. Njihov etos vodilja u razvoju Googlea, kako su rekli, bio je „organizovati informacije iz cijelog svijeta i učiniti ih univerzalno dostupnim i korisnim.”
“Moj savjetnik je rekao: ‘Zašto ne radiš neko vrijeme na webu?’”, prisjetio se Pejdž. To je bio „ozbiljno dobar savjet“, jer je web tada, sredinom 1990-ih, cvjetao aktivnostima, interesima i investicijama. Pejdž smatra da je to zato što „tehnologija, a posebno internet, zaista mogu da vam pomognu da budete lijeni.“
“Da pojasnim: grupa od troje ljudi može pisati softver koji milioni mogu koristiti i uživati. Mogu li se tri osobe javiti na telefon milion puta?”, poentirao je Pejdž, ohrabrujući maturante da, kao i on, „nađu polugu i da budu više lijeni”.
U ponedjeljak je navršeno 20 godina od Googleove inicijalne javne ponude (IPO), odnosno izlaska na berzu. Može se reći da ni Pejdž ni bilo koji od osnivača nijesu bili lijeni. Cijena dionice tog dana u avgustu 2004. bila je 85 dolara po dionici, što je bio najniži dio očekivanog raspona od 85 do 95 dolara. Tog dana, Google je prodao skoro 20 miliona dionica, što je kompaniju procijenilo na nešto više od 23 milijarde dolara.
Njegova matična kompanija, Alphabet Inc, danas ima procjenu od 1,9 biliona dolara i nalazi se na vrhu Fortuneove liste najinovativnijih kompanija za 2024. i na osmom mjestu Fortune 500 liste najvećih kompanija po prihodu. Godine 2023. Alphabet je bila druga najveća svjetska tehnološka kompanija po prihodu.
Bogatstvo Pejdža (51) trenutno je procijenjeno na 156 milijardi dolara, prema Bloombergovom indeksu milijardera. Radio je kao Googleov izvršni direktor u dva odvojena mandata; prvo između 1997. i 2001, a zatim od 2011. do 2015. – i vodio Alphabet do 2019, kada je sadašnji izvršni direktor Sundar Pičai preuzeo uzde.
Danas, uz Brina, Pejdž ostaje kontrolni dioničar i istaknuti član uprave. A možda je lijenost sada manje vrlina nego što je bila 90-ih, ili te 2009. godine.
“Sve u svemu, znam da se čini kao da se svijet ruši, ali to je zapravo sjajno vrijeme u vašem životu da malo poludite, slijedite svoju radoznalost i budete ambiciozni,” rekao je Pejdž na kraju svog izlaganja u Mičigenu.
“Ne odustaj od svojih snova. Svi ste potrebni svijetu!”, dodao je.