Ovo je pet evropskih zemalja u kojima bi trebalo da započnete posao
Pokretanje male ili srednje kompanije u Evropi ne mora biti tako zastrašujuće kao što većina ljudi misli. Iako neke zemlje širom kontinenta mogu imati strože propise, teške za građane koji nijesu u EU, druge su vrlo otvorene i ljubazne prema domaćim i stranim investitorima i poslovnim ljudima.
Nakon COVID-19 i uticaja energetske krize, Evropa čini više na podršci i dobrodošlici malim i srednjim preduzećima. Trenutno ima niz šema finansiranja i podrške za mala i srednja preduzeća kao što su Program jedinstvenog tržišta, Instrument za povezivanje Evrope (CEF) i Horizon Europe. Takođe ima niz alata znanja kao što su Poslovni portal Vaša Evropa, Mreža Enterprise Europe i Erasmus za mlade preduzetnike.
EU je dom za 24,4 miliona malih i srednjih preduzeća 2023
Prema podacima Statista, 2023. godine Evropska unija je imala oko 24,4 miliona malih i srednjih preduzeća (MSP), koja su zapošljavala skoro 85 miliona ljudi. Oni su činili oko 99,8% svih aktivnih preduzeća na kontinentu i bili su okosnica manjih regija i gradova.
Koliko je lako poslovati u bilo kojoj zemlji znači uzeti u obzir nekoliko ključnih faktora. Indeks lakoće poslovanja Svjetske banke ih je svrstao u 10 parametara. To uključuje:
- Pokretanje biznisa
- Posao sa građevinskim dozvolama
- Dobivanje struje
- Upis imovine
- Dobivanje kredita
- Zaštita manjinskih investitora
- Plaćanje poreza
- Prekogranična trgovina
- Sprovođenje ugovora
- Rješavanje nesolventnosti
Iako nije svaka zemlja možda najbolja u svim gore navedenim kategorijama, evo nekih od zemalja u kojima je najlakše pokrenuti posao, prema istraživanju Euronews Businessa:
Irska
Republika Irska je jedan od najpopularnijih izbora za pokretanje biznisa u Evropi, jer se radi o visokom prihodu, veoma digitalno razvijenoj ekonomiji. Prema 1Office-u, upotreba pametnih telefona dostigla je 90%, a pristup internetu u domaćinstvu je takođe dostigao 92%, postavljajući dobru osnovu za poslovanje s tehnološkim i digitalnim proizvodima. S obzirom da Enterprise Ireland ulaže u oko 200 startapova svake godine, ova zemlja šalje vrlo snažnu poruku dobrodošlice preduzetnicima širom svijeta.
Prema studiji Svjetske banke 2Poslovanje u Evropskoj uniji 20202: Irska”, nekoliko irskih gradova visoko se kotira po mnogim od gore navedenih parametara. Preduzeća mogu vrlo brzo da izvrše ugovore i neometano dobiju struju u Corku. Dablin se takođe dobro snalazi što se tiče ove dvije stvari, kao i pokretanja biznisa. Waterford je najefikasniji u izdavanju građevinskih dozvola, dok je Galway najbolji u registraciji imovine, ali i pokretanju posla.
Irska je članica Evropske unije, OECD-a i eurozone, a korišćenje eura i engleski kao jedan od glavnih jezika, takođe su veoma privlačni faktori za evropske preduzetnike. To je zbog povećane lakoće poslovanja, većeg tržišta širom EU i uštede troškova u smislu bez naknade za devize ili prevođenje.
Preduzetnicima iz Velike Britanije, Islanda, Norveške, Švajcarske i EU ne trebaju nikakve dozvole ili vize za pokretanje poslovanja u Irskoj. Država takođe olakšava osnivanje i registraciju kompanije na daljinu za državljane koji nijesu državljani EU. Takođe, zemlja ima jednu od najnižih stopa poreza na dobit preduzeća u svijetu od 12,5% i Ugovor o dvostrukom oporezivanju sa oko 72 zemlje do sada.
Bugarska
Bugarska je veoma omiljeno novo poslovno središte u istočnoj Evropi zbog relativno niske birokratije uključene u osnivanje kompanije, što traje samo nekoliko sedmica. Administrativni troškovi su takođe veoma niski, u poređenju sa većinom Evrope, kao i korporativni porez koji iznosi samo 10%.
Strane kompanije nemaju zakonska ograničenja u kupovini zemljišta u zemlji i moraju platiti samo operativne troškove nakon registracije. Preduzetnici iz EU takođe mogu koristiti jeftinu, visoko kvalifikovanu i višejezičnu radnu snagu u uslovima niskih troškova života, dok i dalje imaju pristup jedinstvenom evropskom tržištu jer je Bugarska dio EU.
Geopolitička lokacija Bugarske na jugoistoku Evrope takođe omogućava pogodan pristup drugim uspostavljenim tržištima kao što su Grčka i Turska, dok otvara mogućnosti u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji.
Bugarska takođe dozvoljava registraciju preduzeća na daljinu. Međutim, korupcija i dalje ostaje problem u zemlji, što se mora uzeti u obzir prilikom razmatranja vrste poslovanja i u kojem dijelu zemlje će biti sjedište.
Holandija
Prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma WEF, Holandija je peta najveća ekonomija u Evropskoj uniji, sa bruto domaćim proizvodom od oko 990,6 milijardi dolara (918,7 milijardi eura), što čini oko 5,96% ekonomije EU.
Smještena vrlo povoljno u zapadnoj Evropi, Holandija ima izuzetno kosmopolitsku, visoko obrazovanu i kvalifikovanu radnu snagu. Holandska vlada pruža niz šema poslovne podrške i poreskih olakšica za nova preduzeća. Iako je stopa poreza na dobit malo viša od nekih drugih evropskih opcija i iznosi 25,8%, brojni vlasnici preduzeća mogli bi smatrati da je vrijedna cijene, zbog lokacije i pristupa tržištu.
Podsticaji uključuju preduzetnički dodatak, kao i 30% presude. Ovo omogućava poslodavcima da isplaćuju 30% plata stranim radnicima bez odbijanja poreza. Nadalje, vlada podržava istraživanje i razvoj, kao i inovacije, refundirajući različite troškove kompanijama koje sprovode naučna istraživanja ili razvijaju nove inovativne proizvode, između ostalog.
Holandiju posebno favorizuju preduzetnici sa tehnološki naprednim kompanijama kao što su robotika i vještačka inteligencija, ali i maloprodaja.
Švedska
Sa infrastrukturom i tehnologijom svjetske klase, Švedska je rangirana na drugom mjestu u Indeksu spremnosti mreže 2020. Ovaj indeks mjeri koliko je zemlja spremna za digitalizaciju i koliko su ljudi, preduzeća i vlada voljni da u potpunosti iskoriste dostupnu tehnologiju.
Kao takva, Švedska je još jedno start-up i poslovno središte za tehnološke preduzetnike širom svijeta, s vrlo velikim brojem onih koji su rano usvojili novu tehnologiju. Značajne švedske kompanije su Ericsson, Astra Zeneca, Volvo i Sandvik, kao i Klarna i Spotify, između ostalih.
S obzirom da je Švedska takođe najveća skandinavska ekonomija, ona takođe ima napredan građevinski sektor, sa odličnim dosegom širom sjeverne Evrope, koji takođe privlači građevinske preduzetnike, kao i doprinosi čvrstoj infrastrukturi. Stabilna vlada i nizak nivo korupcije takođe doprinose privrednom šarmu zemlje.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Prema Britanskoj poslovnoj banci, oko 360.000 novih preduzeća se otvori u Velikoj Britaniji svake godine. Formiranje kompanije je relativno brzo, jednostavno i jeftino, pri čemu se poštanske prijave obrađuju u roku od osam do 10 dana, a online prijave u roku od 24 sata.
Uz jednu od najraznovrsnijih ekonomija i radne snage u Evropi, Ujedinjeno Kraljevstvo takođe ima mjere za podršku preduzećima u njihovim prvim godinama, kada je profitabilnost niska. Takođe pruža poreske olakšice na kraju poslovnog vijeka, u pogledu prihoda ostvarenog prodajom imovine.
Štaviše, UK ima snažan poreski i pravni sistem, sa efikasnim procesima i stopom korporativnog poreza od 25% za sva društva sa ograničenom odgovornošću. S obzirom da trećina odraslih sada ima neku višu diplomu, radna snaga je visoko kvalifikovana i prilagodljiva.
Preduzetnicima su takođe dostupne brojne mogućnosti grupnog finansiranja, rizičnog kapitala i ulaganja anđela, kao i vladini grantovi, finansiranje i savjeti, putem različitih vladinih odjela.