Foto: CBCG

Centralna banka se oglasila na zakon o potrošačkim kreditima: Insistirali smo na ograničenju efektivne kamatne stope

Podijeli

Predstavnica Direkcije za nadzor u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i zaštitu prava klijenata kreditnih institucija i korisnika finansijskih usluga bila je članica međuresorne radne grupe koja je pripremila Nacrt zakona o potrošačkim kreditima, kojim su implementirane direktive 2008/48 i 2014/17/ЕU i usvojene najbolje prakse država članica Evropske unije, saopšteno je iz Centralne banke Crne Gore (CBCG).

CBCG je reagovao zbog, kako su naveli, pojačanog interesovanja javnosti u vezi sa Predlogom zakona o potrošačkim kreditima.

Ministarstvo ekonomskog razvoja, kao predlagač zakona, organizovalo je u decembru 2021. godine javnu raspravu o Nacrtu ovog zakona, u okviru koje su, kako podsjećajum, svi zainteresovani subjekti bili u prilici da daju svoje primjedbe, predloge i sugestije.

“U februaru 2024. godine, CBCG izradila je analizu kretanja kamatnih stopa na crnogorskom tržištu, koja je pokazala tendenciju rasta kamatnih stopa na kredite, uključujući i potrošačke kredite. Imajući u vidu izazove sa kojima se suočavaju potrošači kao slabija ugovorna strana pri zaključivanju ugovora o kreditu sa kreditorima, a vodeći računa o njihovoj adekvatnoj zaštiti, CBCG je inicirala da se novim zakonom o potrošačkim kreditima utvrdi najviša dozvoljena efektivna kamatna stopa na potrošačke kredite, u skladu sa najboljim praksama država članica Evropske unije”, navodi se u saopštenju.

Nakon detaljnog sagledavanja uporednih rješenja koja se primjenjuju u državama članicama Evropske unije, a vodeći računa o karakteristikama crnogorskog finansijskog tržišta, CBCG je predložila da najviša efektivna kamatna stopa na potrošačke kredite ne smije biti veća od prosječne ponderisane efektivne kamatne stope svih potrošačkih kredita, uvećane za 100%. Navedeno zakonsko rješenje zasnovano je, dakle, na tržišnom principu i njime se ne vrši administrativno ograničavanje kamatnih stopa, već se, na ovaj način, utiče samo na ekstremno visoke kamatne stope i osigurava viši stepen zaštite potrošača.

Evropska komisija je, u julu 2024. godine, dala pozitivno mišljenje na Predlog zakona o potrošačkim kreditima u cjelosti, čime je i inicijativa CBCG prema Ministarstvu ekonomskog razvoja, kao predlagaču predmetnog zakona, potvrđena kao dobra evropska praksa, zaključuju iz CBCG.

Ako ste propustili:

Evo šta donosi novi zakon o potrošačkim kreditima