Prvi put od avgusta: Barel nafte iznad 80 dolara
Terminske cijene nafte porasle su za više od 3% u ponedjeljak, pri čemu su globalne cijene Brent-a premašile 80 dolara po barelu prvi put od avgusta, jer se povećao rizik od izraelskog odgovora na nedavni iranski raketni napad.
To je povećalo potencijal za direktniji sukob između Izraela i Irana koji bi mogao ugroziti snabdijevanje sirovom naftom iz regije.
“Cijene nafte značajno su porasle kako se rat na Bliskom istoku proteže na Libanon” i zbog nagađanja da je izraelski protivnapad na Iran neizbježan, rekao je za MarketWatch Jay Hatfield, glavni izvršni direktor Infrastructure Capital Advisorsa.
Ako iranska proizvodnja nafte bude pogođena protuudarom, “cijene nafte bi mogle skočiti na čak 90 dolara po barelu ako bude velike štete.”
Izrael je obećao osvetu za napad balističkim projektilima od strane Irana. Hezbolah je u ponedjeljak ispalio rakete na Haifu u sjevernom Izraelu. Izraelska vojska pojačala je bombardovanje sjevernog dijela Gaze i južnog Libanona.
“Izrael je u nedjelju naveče ciljao više mjesta u Libanonu, ali veći rizik za tržišta bio bi izraelski udar na iranska nuklearna postrojenja ili na njegova naftna polja. U ovom ekstremnom scenariju, nafta bi vjerovatno skočila više od 10 dolara, a strahovi od eskalacije napetosti bi mogle dovesti do veće potražnje za sigurnim utočištima kao što je dolar”, rekla je u bilješci Kathleen Brooks, direktorica istraživanja u XTB-u, prenosi SEEbiz.
U ponedjeljak se navršava godina dana otkako je Hamas koji ima podršku Irana izveo smrtonosni napad na južni Izrael, čime je započeo rat u Gazi. Izrael je prošlog mjeseca pojačao napade na Hezbollah koji podržava Iran u Libanu, ubivši vođu milicije.
“Odavde ne vidimo značajan pad cijena nafte, čak i ako štrajk nije usmjeren na proizvodnju nafte”, rekao je Hatfield. “Cijene su niske zbog sezonskih faktora i postoji optimizam u pogledu potražnje izvan Kine zbog snažnih državnih podsticaja.”
U biltenu od ponedjeljka, međutim, analitičari Sevens Report Researcha rekli su da je s izuzetno geopolitike, “temeljna pozadina tržišta nafte ostaje mješovita”.
Stabilizujući ekonomski podaci “ublažavaju strahove od tvrdog prizemljenja”, što je pozitivno za cijene nafte, ali takođe smanjuju vrlo niska očekivanja politike Federalnih rezervi, što je pritisak za naftu, rekli su.
Comments are closed.