Temu
Ilustracija (Foto: Hannes P Albert/dpa)

Temu pod lupom Evropske komisije

Podijeli

Milioni potrošača u Evropi kopaju po platformi Temu u potrazi za jeftinom robom. Evropska komisija je sada pokrenula formalnu istragu poslovanja kineskog online prodavca.

Istraga treba da proveri čini li Temu dovoljno da spriječi prodaju zabranjene robe, kao i je li platforma koncipirana tako da razvija zavisnost od kupovine.

Naime, na Temu se stalno iznova u ponudi pojavljuju prethodno zabranjeni proizvodi, a postoji sumnja da je sistem nagrađivanja kupaca kod njih razvija štetnu zavisnost.

Komisija je kineskoj kompaniji u međuvremenu dostavila detaljne zahtjeve o uslovima koje mora da ispuni za online trgovinu u Evropi. Zahtijevala je od Temu i da je obavijesti šta u tom smislu preduzima.

Temu je odnedavno dostupan i online kupcima u Crnoj Gori, podsjeća portal Investitor.me.

Kompanija je u reakciji na pokretanje istrage saopštila kako ozbiljno shvata svoje obaveze i stalno ulaže da osnaži sopstveni regulatorni sistem za zaštitu potrošača.

“Potpuno ćemo sarađivati sa vlastima da stignemo do zajedničkog cilja i podržimo bezbjedno okruženje potrošačima,” navela je kineska kompanija.

Briselske vlasti su sličnu provjeru već pokrenule protiv X-a, TikToka i AliExpressa.

Velike online platforme od stupanja evropskog Zakona o digitalnim uslugama (DSA) imaju obavezu da odlučno suzbijaju ilegalni sadržaj na svojim stranicama.

Osvaja zapadna tržišta

Temu je poslije samo godinu i po dana i u Njemačkoj postao jedan od vodećih online trgovaca. Prema istraživanju instituta YouGov, u prvoj polovini godine, Temu je bio šesti po broju transakcija.

Istovremeno, umnožavaju se kritike trgovaca, političara i zaštitnika potrošača na račun kvaliteta robe u ponudi Temu, nefer poslovanja i manjkave kontrole. Platforma je odbacila optužbe.

Evropska komisija je postupak pokrenula u vrijeme rastuće napetosti u trgovinskim odnosima sa Kinom. Samo nekoliko dana ranije, EU je uvela kaznenu carinu na kineske električne automobile.

Sama Njemačka, zabrinuta zbog mogućih posljedica po interese njene automobilske industrije u Kini, bila je protiv, ali je bila preglasana.

Izvor:dpa/Investitor