Digitalni nomadi se sele u Škotsku – evo zašto
Bilo da želite da pobegnete od političkih previranja ili samo želite da promijenite sredinu, preseljenje u Škotsku trebalo bi da bude na vašem radaru.
Zemlja je posljednjih godina postala popularna među digitalnim nomadima zahvaljujući sporijem načinu života, visokom kvalitetu života, relativnoj pristupačnosti i pouzdanoj infrastrukturi.
Škotska je postala primamljiva za udaljene radnike jer žele da se odmaknu od brzih strategija tradicionalnog nomadizma koji štede troškove.
Umjesto toga, ovi radnici prihvataju trendove poput ‘slomadinga’, zadržavanja na jednoj lokaciji duži period umjesto da se sele svakih nekoliko sedmica.
Ujedinjeno Kraljevstvo u prošlosti nije bilo pretjerano popularno među digitalnim nomadima, jer se ne smatra održivom lokacijom za ‘geo-arbitražu’ – zarađivanje prihoda u jakoj valuti dok živite na lokaciji s nižim troškovima života.
Ali ovo se promijenilo zajedno s promjenom prioriteta u zajednici digitalnih nomada.
Ipak, Škotska ima svoje prednosti u pogledu troškova: poređenje servisa Numbeo pokazuje da su troškovi života u Edinburgu 28,1 odsto niži od Londonskih i 46 odsto niži od Njujorka – uključujući stanarinu.
Kolika je cijena života u Velikoj Britaniji za digitalne nomade?
Iako se Velika Britanija tradicionalno ne smatra jeftinom destinacijom, posebno ako ste plaćeni u američkim dolarima, Škotska predstavlja pristupačniju alternativu gradovima poput Londona.
Kompanija za upravljanje bogatstvom Moneyfarm izvještava da “možete živjeti udobno, pokrivajući troškove i izdvajajući novac za ušteđevinu sa mjesečnom platom od £2.500” – oko 3.000 eura ili 3.340 dolara. Kurs je ključni detalj koji treba uzeti u obzir.
Da krenemo malo dalje, prosječna cijena iznajmljivanja stana u prigradskom ili ruralnom području je 840 funti mjesečno (1.010 eura ili 1.123 dolara).
Ako ste usmjereni na Veliku Britaniju, evo gdje Škotska blista. Iznajmljivanje stana u Edinburgu, glavnom gradu Škotske, jeftinije je 46,6 odsto nego u Londonu. Ako je život u gradu prioritet, uzmite u obzir i Glazgov gdje su troškovi života 9,9 odsto jeftiniji nego u Edinburgu.
Cijene i dalje padaju kako idete dalje u seoske krajeve. Samo sat vožnje vozom od Edinburga nalazi se Dandi, koji je 23,5 odsto jeftiniji od Edinburga i 44,9 odsto niži od Londona sveukupno.
Jedna od značajnih prednosti za digitalnog nomada koji živi u Škotskoj je sistem javnog prevoza. Možete se bazirati izvan većih gradova, ali i dalje ćete biti brzo povezani. Postoji i brzi voz od Edinburga do Londona, što olakšava kretanje do prijestonice.
Gdje odsjesti u Škotskoj
Iako bi finansijska poređenja to mogla odlučiti umjesto vas, postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir kada birate gdje želite živjeti u Škotskoj. Odabir jednog od najvećih gradova Škotske, Edinburga ili Glazgova, nudi digitalnim nomadima užurbano urbano okruženje s pristupom modernim sadržajima, coworking prostorima, puno stvari koje treba raditi i pouzdanim javnim prevozom.
Međutim, preseljenje u ruralna područja kao što je Škotsko gorje nudi mnogo drugačije iskustvo, mijenjajući pogodnosti velikog grada za mir i tišinu. Highlands je poznat po svojim nevjerovatnim pejzažima, stvarajući epsko okruženje za digitalne nomade koji traže životni stil fokusiran na aktivnosti na otvorenom poput planinarenja i kampovanja.
Iako su internetska povezanost i pogodnosti ograničeniji u ruralnim područjima, ove lokacije su savršene za one koji prihvataju ‘slomading’ način života. Nešto što treba imati na umu: u ovim regijama možda postoji potreba da se više oslanjate na lični prevoz.
Kako se snalaziti u procesu izdavanja vize za Veliku Britaniju
Državljani EU i SAD mogu ostati u Velikoj Britaniji do šest mjeseci bez vize; oni koji planiraju duže moraju istražiti opcije za vizu kao što je dugoročna standardna viza za posjetioce.
Za crnogorske državljane potrebna je viza za ulazak u Veliku Britaniju. Gdje se i kome obratiti, čitajte ovdje.
Počevši od 8. januara 2025, građani SAD moraju podnijeti zahtjev i platiti elektronsko odobrenje putovanja ili ETA. Za evropske posjetioce ovo će se primjenjivati od 2. aprila 2025.
Posjetioci ne mogu raditi za britansku kompaniju tokom šest mjeseci boravka niti koristiti javne beneficije. Od vas će se takođe možda tražiti da dokažete da se možete izdržavati i priuštiti odlazak na kraju vašeg šestomjesečnog boravka.
Velika Britanija može biti odlična opcija za digitalne nomade, posebno one koji tek počinju i traže lakši prelaz na ovaj način života. To je znatno manje komplikovano, bez jezičke barijere, dobro povezanog sistema javnog prevoza i relativno jednostavnog procesa vize. Ipak, treba se pozabaviti i finansijskim implikacijama.
Odabir Škotske, generalno, pružiće vam prednosti Velike Britanije bez “londonskih troškova”. Dalje sužavanje i odabir ruralne škotske lokacije označilo bi sve okvire i približilo bi vas postizanju vaših finansijskih ciljeva.
Šta je zapravo ‘slomading?’
Jedan od najnovijih trendova u digitalnom nomadizmu koji se posebno dobro uklapa u ponudu Škotske je ‘slomading’.
Za razliku od tradicionalnih digitalnih nomada, koji se često brzo sele s jedne lokacije na drugu, slomadi se nastanjuju na nekom mjestu na duži period, tješnje prihvatajući lokalnu kulturu, okruženje i zajednicu.
Ovaj sporiji pristup nomadizmu nudi dublje, smislenije iskustvo, omogućavajući im da izbalansiraju posao i istraživanje bez stalnog stresa kretanja.
Kako funkcioniše geo-arbitraža
Geografska arbitraža ili ‘geo-arbitraža’ uključuje sticanje prihoda u jakoj valuti dok živite na lokaciji sa nižim troškovima života.
Ova strategija omogućava radnicima na daljinu da maksimizuju svoju kupovnu moć i uštede, efektivno protežući svoje prihode dalje nego što bi mogli u skupljim zemljama.
Ovo je bio značajan dio strategije pokreta ‘FIRE’ (Financial Independence, Retire Early – Finansijska nezavisnost, prijevremeno penzionisanje). Godine 2007. knjiga Tima Ferisa ‘The 4-Hour Workweek’ iznijela je na vidjelo mnoge koncepte koji stoje iza FIRE-a i čitave generacije digitalnih nomada.
Godine 2020, kada je pandemija stvorila novu normalu za rad na daljinu, drugi talas zaposlenih shvatio je da ne moraju biti vezani za radni sto.
Kako se prioriteti mijenjaju za digitalne nomade, Škotska se pojavljuje kao idealna destinacija za udaljene radnike koji daju prednost iskustvu nad svojim finansijskim dobicima. Postoji mnogo opcija između istorijskih gradova i nevjerovatnih pejzaža visoravni.
Kako slomading postaje sve popularniji, Škotska se pozicionira kao mjesto gdje digitalni nomadi mogu uravnotežiti svoje profesionalne živote s dubljom vezom s kulturom i krajolikom.