Rusija razmatra spajanje svojih naftnih divova

Podijeli

Rusija razmatra stvaranje velike državne naftne kompanije kombinovanjem postojeće državne imovine Rosnefta i Gazprom njefta i privatnog Lukoila, objavio je Wall Street Journal (WSJ), pozivajući se na neimenovane izvore.

Prema izvještaju, mehanizam o kojem se raspravlja je da Rosneft apsorbuje dvije manje kompanije, što bi rezultiralo drugom po veličini svjetskom naftnom kompanijom po proizvodnji, odmah nakon Saudi Aramca.

Samo Rosneft trenutno pumpa u prosjeku oko 3,5 miliona barela dnevno, prema podacima Rystad-a koje citira Wall Street Journal. Gazprom proizvodi blizu 2 miliona barela dnevno, a Lukoil nešto više od 2 miliona barela dnevno.

U izvještaju se navodi da je zvaničnik Rosnefta odbacio informacije iz izvora kao lažne, rekavši da bi izvještaj “možda imao za cilj stvaranje konkurentskih prednosti na tržištu u interesu drugih učesnika na tržištu”. Portparol Lukoila rekao je za Wall Street Journal da kompanija nije u pregovorima o spajanju “ni sa jednom stranom jer to ne bi bilo u interesu kompanije”.

WSJ je u svom izvještaju naveo da su sve tri naftne kompanije podvrgnute američkim sankcijama i hipotetička kombinacija bi mogla povećati njihovu otpornost na te sankcije, prema neimenovanim izvorima.

Prihodi od prodaje nafte i gasa i dalje čine značajan dio prihoda ruskog budžeta, ali vlada radi na tome da to smanji stimulirajući druge industrije. Prije nekoliko godina prihodi od nafte i gasa činili su 35-40 odsto budžetskih prihoda Rusije, rekao je prošlog mjeseca ruski ministar finansija Anton Siluanov, dodajući da će ovaj udio pasti na 27 odsto sljedeće godine i na 23 odsto u 2027. godini.

Kao najnoviji znak zašto je takvo smanjenje udjela u prihodima od nafte i gasa važno, Bloomberg procjenjuje da su ruski prihodi od izvoza nafte i gasa pali 29 odsto u odnosu na isti period prošle godine u oktobru. Pad je rezultat nižih tržišnih cijena sirove nafte.