Koje evropske zemlje se najviše oslanjaju na izvoz u SAD?
Osim Njemačke, Irske i Italije, potencijalna carina od 10% na svu EU robu koja se izvozi u SAD značajno bi uticala i na druge zemlje EU, gdje SAD predstavljaju značajan udio u ukupnom izvozu.
Euronews Business dosnosi detaljan pregled i uvid u udio SAD-a u izvozu svake zemlje EU.
„One [zemlje EU] ne uzimaju naše automobile. Ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode. Oni prodaju milione i milione automobila u Sjedinjenim Državama. Ne, ne, ne, moraće da plate veliku cijenu “, rekao je Donald Tramp, republikanski predsjednički kandidat u SAD, neposredno prije izbora.
Nakon njegove pobjede, EU sada razmatra svoje opcije za rješavanje potencijalnih carina od 10% na svu EU robu koja se izvozi u SAD – glavni prijedlog iz Trampove kampanje za reizbor 2024. godine.
Koje zemlje EU bi bile najviše pogođene potencijalnom carinom od 10%? Koje evropske nacije imaju najveći udio SAD-a u izvozu izvan EU? Koliki procenat izvoza svake zemlje EU ide u SAD?
Euronews Business je analizirao potencijalni uticaj Trampovih predloženih tarifa naglašavajući vrijednost robe koju zemlje EU izvoze u SAD.
Ko prednjači?
Njemačka je 2023. izvezla 157,7 milijardi eura robe u SAD, prema Eurostatu. Slijedile su Italija i Irska, sa izvozom vrijednim 67,3 milijardi i 51,6 milijardi eura, respektivno.
Ove tri zemlje zajedno čine 55% izvoza EU u SAD.
Francuska je izvezla 43,9 milijardi eura, Holandija 40,5 milijardi, Belgija 31,3 milijardi, a Španija 18,9 milijardi eura.
Analiza udjela SAD-a u izvozu izvan EU i udjela SAD-a u ukupnom izvozu robe za svaku zemlju EU bi istakla potencijalne rizike za svaku naciju, čak i za one sa manjim ukupnim obimom izvoza.
“Extra-EU” se odnosi na transakcije sa svim zemljama izvan EU – drugim riječima, trgovina sa ostatkom svijeta, isključujući zemlje članice EU.
U 2023. godini Irska je imala najveći udio izvoza u SAD među zemljama EU, s 45,8% izvoza izvan EU usmjerenih u SAD. To znači da je skoro polovina irskog izvoza izvan EU bila namijenjena SAD-u.
Osim toga, sedam drugih zemalja EU imalo je udio od 20% ili više, u rasponu od 20% do 26%. Među njima su Finska, Austrija, Portugal, Italija, Njemačka, Slovačka i Švedska.
Među četiri najveće ekonomije u EU, Španija je imala najniži udio izvoza u SAD u izvozu van EU od 13%, a slijedi Francuska sa 16%.
Ovaj udio je bio manji od 10% u sedam zemalja EU. To su Slovenija, Kipar, Bugarska, Letonija, Hrvatska, Rumunija i Grčka.
Udio SAD-a u ukupnom izvozu robe
Irska je daleko najzavisnija zemlja EU u izvozu u SAD. U 2023, više od četvrtine (26,6%) sveg irskog izvoza robe bilo je usmjereno u SAD, prema Eurostatu. Ovo čini Irsku značajno zavisnu od američkog tržišta.
Slijede Finska, Italija i Njemačka sa 11,1%, 10,7% i 9,9% ukupnog izvoza robe u SAD.
Među četiri najveće ekonomije u EU, francuski izvoz u SAD iznosio je 7,3%, dok je španski iznosio 4,8%.
SAD su imale značajan udio i u izvozu nordijskih zemalja. Pored Finske (11,1%), koja je zauzela drugo mjesto, Švedska (8,9%) i Danska (8,3%) su rangirane na peto i šesto mjesto među zemljama EU po udjelu izvoza u SAD.
Ovaj udio je takođe bio iznad 5% u drugim zemljama EU, uključujući Austriju (7,1%), Portugal (6,8%) i Belgiju (6,3%).
Ukupno je udio SAD-a u izvozu premašio 5% u 10 zemalja EU.
Tako bi potencijalna carina od 10% na svu EU robu koja se izvozi u SAD imala značajan uticaj ne samo na Irsku, Njemačku i Italiju već i na niz drugih zemalja.
Švedski premijer priznaje mogući “ozbiljan uticaj na švedski izvoz”
Prihvatajući potencijalne rizike, švedski premijer Ulf Kristersson je izjavio da se njegova zemlja priprema za različite scenarije i razvoj događaja.
“Jedan rizik je trgovinski rat između SAD-a i Kine, zajedno sa višim carinama, što bi moglo ozbiljno uticati na švedske izvozne kompanije”, rekao je on.
Kenneth Kraszewski, savjetnik u Borenius Attorneys, primijetio je na svom blogu da se finski izvoznici suočavaju s izazovnim okruženjem jer SAD razmatraju uvođenje carina na evropsku robu. SAD su najveći trgovinski partner Finske izvan EU, a “finske industrije – posebno one u oblasti čelika, papira, mašina i tehnologije – mogle bi naići na veće prepreke za ulazak na američko tržište”, napisao je.
Među velikim evropskim zemljama izvan EU, SAD drže značajan udio u izvozu robe Ujedinjenog Kraljevstva. Prema ONS-u, SAD su činile 15,6% izvoza u Ujedinjeno Kraljevstvo 2023. godine, ukupno oko 74 milijarde eura (61,5 milijardi funti).