Martin Leberle, NLB Banka AD Podgorica
Martin Leberle (Foto: Dejan Kalezić; foto ustupila NLB Banka)

Leberle (NLB banka): Finansijski sektor mora biti prvi spreman za EU i velike banke su na tom putu

Podijeli

Vidimo veoma likvidan i stabilan finansijski sektor. Svi ključni indikatori su zeleni. Finansijski sektor mora biti prvi spreman za Evropsku uniju (EU) i velike banke su na tom putu.

To je u razgovoru za portal Investitor.me kazao glavni izvršni direktor NLB banke AD Podgorica, Martin Leberle.

Na pitanje koje izazove vidi u finansijskom sektoru u Crnoj Gori u narednih nekoliko godina, Leberle ističe da svi moraju biti spremni za ulazak u EU, posebno administracija.

“Postati članica Evropske unije znači i da za to moramo biti spremni. Zakonodavstvo i posebno administracija moraju biti na nivou EU. I mi kao banka kao i naši klijenti moramo biti spremni. Spremnost za članstvo u EU je konkurentska prednost. Želimo da budemo banka koja utire put i pomaže Crnoj Gori i građanima Crne Gore da igraju i uspiju u ovoj ligi”, rekao je Leberle.

Agilna banka

  • Šta je obilježilo poslovanje NLB banke u ovoj godini? Koje su to ključne tačke?

Leberle: Useljenjem u našu novu – najbolju u klasi – zgradu sjedišta u Podgorici i pretvaranjem nekoliko naših filijala u hibridne filijale, u mogućnosti smo da mnogo bolje pokažemo svoju snagu na terenu. Naša agilna organizacija i način razmišljanja omogućavaju nam da ubrzamo procese i inovacije. U aprilu smo ostvarili najkraću Apple Pay integraciju u jednoj banci na svijetu.

Svijet prepoznaje naš uspjeh dodijelivši nam nagradu za najbolju banku 2024. godine, najbolju u domenu održivosti (ESG) i najbolju društveno odgovornu banku. Nedavno smo proglašeni najboljom bankom u segmentu nekretnina u Crnoj Gori i najavljuje se još jedna super prestižna nagrada. Posebno smo ponosni što ove nagrade dolaze od najkompetentnijih žirija u našoj branši – pa ih često nazivamo i „bankarskim grend slem-om“ – a u ovoj smo godini osvojili sva četiri ‘turnira’.

  • I pored mišljenja da na malom crnogorskom tržištu već postoji previše banaka, posebno u stranom vlasništvu, najavljeno je otvaranje novih. Kakav je Vaš stav po tom pitanju i da li je zaista zasićeno tržište bankarskih usluga i kakve to posljedice ima na uslove poslovanja?
Martin Leberle, NLB Banka AD Podgorica
Martin Leberle (Foto: Dejan Kalezić; foto ustupila NLB Banka)

Leberle: Ne plašim se konkurencije – nimalo. Ali ponekad se zapitam koja poslovna logika pokreće ambiciju da se otvori banka broj 12 u Crnoj Gori. Mogao bih očekivati otvaranje institucija koje imaju neke posebne namjene. Sve u svemu, u narednom periodu bih očekivao nastavak procesa konsolidacije kojem svjedočimo posljednjih godina – ne samo u Crnoj Gori nego i širom Evrope.

  • Takođe je rašireno mišljenje da crnogorske banke ostvaruju ekstraprofit koje bi trebalo dodatno oporezovati. Kakav je Vaš stav po tom pitanju i da li smatrate opravdanim dodatno poresko opterećenje finansijskih institucija?

Leberle: Standardni odgovor stare škole na ovo pitanje bio bi “ko može vjerovati banci koja nije profitabilna?”.

Zaista, najveće banke u zemlji posljednjih godina uspjele su da zaposle najbolje ljude, imaju dobre strategije i posluju odgovorno. U knjigama o tržišnoj ekonomiji ne postoje preporuke za limite ili dodatne poreze ili ograničenja kamatnih stopa. Konkurencija je u tom smislu pruža adekvatnu regulaciju.

Osim toga, vodeće banke u Crnoj Gori posluju potpuno transparentno, regulisano, a preko svojih matičnih banaka kontrolisane su i od strane Evropske centralne banke (ECB), čija pravila i propise poštuju. A da bismo bili spremni da poslujemo u regulisanijem pravnom okruženju, sa permanentnom potrebom za sve većom digitalizacijom, ulažemo ogromne investicije u nove tehnologije.

  • Šta Vas lično motiviše da vodite banku u Crnoj Gori?

Leberle: Moja glavna motivacija su uvijek ljudi. Volim da sarađujem sa ambicioznim i „gladnim“ ljudima i u Crnoj Gori vidim tu ambiciju da sustignemo i igramo u regionalnoj ‘ligi šampiona’.

Posljednjih 25 godina uspješno radim u takozvanim „zemljama u razvoju“ – i vjerujem da Crna Gora može biti uspješna priča. Naša snažna NLB porodica je moj glavni motiv i ohrabrenje da dam sve od sebe.

  • Koji su najveći izazovi sa kojima ste se suočili tokom svog rada u NLB banci?

Leberle: To je definitivno bio period COVID-a. Za banku kao organizaciju, kada smo kao institucija pokazali ogromnu sposobnost u tim izazovnim mjesecima. Ali i za mene lično. Imao sam sreću da mi je pružao podršku tim koji sebe naziva “NLB porodica”.

  • Kako vidite budućnost bankarstva u Crnoj Gori i koje promjene očekujete u narednih pet do deset godina?

Leberle: Često govorimo da bankarstvo u Crnoj Gori zaostaje više od 10 godina za bankarstvom u zapadnoj Evropi, iza „najboljih u klasi“. Imamo samo 5 godina da to nadoknadimo i čak premašimo inovativne kapacitete trenutno razvijenijih ekonomija. Siguran sam da možemo, a vidim oko sebe tim koji je snažno posvećen i gladan uspjeha.

AKO STE PROPUSTILI:

Moj prvi novac: Martin Leberle, direktor NLB banke Podgorica