Kina pustila u rad najveću vjetroturbinu na svijetu
Kina je ponovo pomjerila granice – ovog puta je uključila najveću morsku vjetroturbinu u istoriji, nazvanu MingYang 20 MW.
Ovaj izvanredni inženjerski izum predstavlja pomak u tehnologiji obnovljive energije. Vjetroturbina se nalazi u Hainanu, najjužnijoj kineskoj provinciji, koja se graniči sa Južnom kineskim morem.
Dana 28. avgusta, Mingyang Smart Energy, proizvođač vjetroturbina, instalirao je ovaj čisti izvor energije. Turbina iz Mingyanga je promišljeno dizajnirana da odoli gnjevu tajfuna i cvjeta pri srednjim do velikim brzinama vjetra. Može podnijeti vjetrove do 79,8 metara po sekundi. To je definitivno jedna od najjačih i najbolje izgrađenih vjetroturbina do sada.
Stručnjaci, međutim, uočavaju neočekivane posljedice koje postavljaju pitanja o širem uticaju tako velikih instalacija, iako su njihove mogućnosti revolucionarne.
Inženjersko čudo
MingYang 20 MW je odraz ciljeva Kine da postane zelena. Dizajn jedinice je lagan i svestran. Generator turbine, mjenjač i drugi vitalni dijelovi smješteni su u ovoj ogromnoj gondoli. Zanimljiv je prečnik rotora turbine, koji se kreće od 260 do 292 metra. Ovo je navodno pokriveno “maksimalno prečišćenom površinom koja je ekvivalentna devet fudbalskih terena”.
Nadalje, pri prosječnoj brzini vjetra od 8,5 m/s, turbina može proizvesti 80 miliona kWh godišnje. Turbina je takođe čudo jer može proizvesti električnu energiju za do 96.000 domaćinstava godišnje, što zaista podržava ambiciozne ciljeve Kine o CO2 neutralnosti do 2060. godine. Ova turbina će smanjiti 66.000 metričkih tona emisije gasova ugljen-dioksida godišnje, doprinoseći zaštiti životne sredine.
Lagani, modularni dizajn turbine je optimizovan za efikasan rad, instalaciju i transport. Prema izvještajima, ogromna turbina bi čak mogla biti instalirana u dubokim okeanima. Napravljen je da izdrži najteže okolnosti. Turbina je opremljena “aktivnom anti-tajfunskom tehnologijom”, koja joj omogućava da izdrži uslove tajfuna kategorije 17, navodi Interesting Engineering. Kina, koja je ranjiva na tajfune, mogla bi imati koristi od toga.
“Nenamjerni” efekti
MingYang 20 MW obećava revolucionarnu, revolucionarnu energetsku promjenu za podršku zajednici, ali to ne zasjenjujue činjenicu da inženjeri i naučnici prepoznaju neželjene posljedice ogromnih razmjera turbine. Uticaj na lokalne sisteme je jedna od glavnih briga. Na primjer, vibracije koje stvaraju elektromagnetna polja mogle bi poremetiti morski život.
Turbulencija je još jedan problem. Ogromne lopatice uzrokuju smetnje vjetra koji mogu uticati na susjedne turbine i smanjiti njihovu efikasnost. Nadalje, efekat sjenke ove ogromne strukture postavlja pitanje kako najbolje dizajnirati raspored vjetroelektrana u budućnosti. Iako inženjeri navode da je veličina važna, isto tako su važne i buduće implikacije.
Cijena pomjeranja granica obnovljive energije
Sada, postoje stvari koje treba uzeti u obzir kada gradite nešto ovako veličanstveno i masivno. Stvari kao što su resursi potrebni za izgradnju ove vjetroturbine. Materijali MingYang turbine — rijetki zemni metali, karbonska vlakna i čelik — imaju važne geopolitičke i ekološke posljedice. Značajne emisije se takođe proizvode tokom procesa proizvodnje; međutim, oni su nadoknađeni čistom energijom koju turbina proizvodi tokom svog vijeka trajanja.
Projekti vjetroelektrana na moru imaju potencijal da proizvedu znatno više energije za naše potrebe. Ove turbine mogu generisati energiju konzistentnije i efikasnije od vjetroturbina na kopnu zbog stalno jakih vjetrova na moru.
Veliki tornjevi i lopatice takođe se mogu lakše prenijeti na more brodom nego kopnom. Osim toga, veće turbine proizvode više energije.