google willow chip cip
Sa prezentacije čipa Willow (YouTube scr)

Google kaže da njegov novi kvantni čip ukazuje da postoji više univerzuma

Podijeli

Google je u ponedjeljak najavio Willow, svoj najnoviji, najveći kvantni računarski čip.

Tvrdnje o brzini i pouzdanosti koje je Google naveo o ovom čipu bile su same po sebi vrijedne vesti, ali ono što je zaista privuklo pažnju tehnološke industrije bila je još luđa tvrdnja uvučena u post na blogu, piše TechCrunch.

Osnivač Google Quantum AI Hartmut Neven napisao je u svom blog postu da je ovaj čip bio toliko zapanjujuće brz da je sigurno pozajmio računsku snagu iz drugih univerzuma.

Dakle, performanse čipa ukazuju da postoje paralelni univerzumi i da “živimo u multiverzumu”.

Evo odlomka iz Nevenovog posta:

Willowove performanse na ovom benčmarku su zapanjujuće: izvršio je proračun za manje od pet minuta za koji bi jednom od današnjih najbržih superkompjutera trebalo 1.025 ili 10 septiliona godina. Ako želite da to zapišete, to je 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina. Ovaj zapanjujući broj premašuje poznate vremenske skale u fizici i znatno premašuje starost svemira. To daje vjerodostojnost ideji da se kvantno računanje događa u mnogim paralelnim svemirima, u skladu s idejom da živimo u multiverzumu, što je predviđanje koje je prvi napravio Dejvid Dojč“.

Neki su ove tvrdnje o prirodi stvarnosti dočekali sa skepticizmom, ali, iznenađujuće, brojni su oni na internetu koji tvrde da razumiju ove stvari i navode da su Nevenovi zaključci više nego uvjerljivi. Multiverzum, iako je stvar naučne fantastike, takođe je područje ozbiljnog proučavanja osnivača kvantne fizike.

Skeptici, međutim, ističu da su tvrdnje o performansama zasnovane na benčmarku koji je sam Google napravio prije nekoliko godina za mjerenje kvantnih performansi. To samo po sebi ne dokazuje da paralelne verzije ne trče okolo u drugim svemirima – upravo odakle je došao osnovni mjerni mehanizam.

Za razliku od klasičnih digitalnih računara koji računaju na osnovu toga da li je bit 0 ili 1 (uključeno ili isključeno), kvantni računari se oslanjaju na nevjerovatno male kubite. One mogu biti uključene/isključene ili oboje (negdje između), a mogu se uključiti i u kvantnu zapetljanost — misterioznu vezu na najsitnijim nivoima svemira između dvije ili više čestica gdje su njihova stanja povezana, bez obzira na udaljenost.

Kvantni računari koriste kvantnu mehaniku za izračunavanje veoma složenih problema koji se trenutno ne mogu riješiti klasičnim računarima.

Problem je u tome što što se više kubita koristi u računaru, to su oni skloniji greškama. Tako da još nije jasno da li će kvantni računari ikada biti dovoljno pouzdani i dovoljno moćni da zadovolje svoju popularnost. Googleova misija s Willowom bila je smanjiti te greške, a Neven kaže da upravo to postiže.

Pogledajte prezentaciju čipa: