Brodnjak (NLB): Želimo da ponovo povežemo sva tržišta bivše zajedničke države
Želimo da ponovo povežemo sva tržišta bivše zajedničke države i sva tržišta Zapadnog Balkana. To je naša vizija, ali nam i dalje nedostaju dva tržišta – Hrvatska i Albanija, rekao je izvršni direktor NLB grupe Blaž Brodnjak u prvom broju regionalnog magazina Next Business, koji jednom godišnje izdaju ljubljansko Delo i zagrebački Jutarnji list.
Slovenačka bankarska grupacija posluje i u Crnoj Gori, kroz NLB banku AD Podgorica, podsjeća portal Investitor.
NLB je, kako se podsjeća, ove godine od hrvatskog finansijskog regulatora Hanfa dobila dozvolu da ponudi usluge leasinga na hrvatskom tržištu. U praksi to znači da se NLB vratila na tržište koje je za nju bilo zatvoreno 30 godina, a razlog su neisplaćeni devizni depoziti hrvatskih štediša, podsjeća Next Business.
Uspjeh, kako se dodaje, nije došao sam od sebe, već je rezultat rada cijelog NLB tima, predvođenog Blažom Brodnjakom. Tridesetogodišnji problem je djelimično riješen. Bilo bi mudro da slovenačka i hrvatska politika prate poslovnu inicijativu banke u međunarodnom vlasništvu.
Misija NLB-a još nije završena, povratak će biti konačan kada banka, u kojoj hrvatski penzioneri posjeduju desetinu, moći obavljati sve bankarske poslove u Hrvatskoj.
Šta je prepreka? Pojednostavljeno rečeno, bivša Ljubljanska banka ostala je dužna hrvatskim građanima. Nepodmireni dug je prepreka što je hrvatska centralna banka blokirala sve dosadašnje pokušaje povratka na hrvatsko tržište. NLB je i ove godine pokušala ući na hrvatsko bankarsko tržište preuzimanjem austrijske banke Addiko, koja u Hrvatskoj ima ćerku banku, ali dioničari Addiko banke nijesu prihvatili ponudu za preuzimanje.
NLB je mnogo uradila u proteklom periodu da bi se vratila. Počeli su pričati, pipati, vjerojatno i lobirati kod odgovornih u Hrvatskoj. Njihov rad bi trebalo da nadogradi politika, koja bi takođe trebalo da počne da priča o tome kako da se riješi problem star 30 godina. Pozitivno je da je politika s obje strane granice doživjela podmlađivanje, državama ne upravljaju ljudi koji su sukreirali problem, ističu autori Next Business-a.
“Zašto je važan povratak u Hrvatsku? U posljednje vrijeme ova zemlja raste brže od Slovenije, pa bi bilo pametno biti dio rasta susjednog tržišta, što je za Sloveniju prirodno”, zaključuju.