Pet ključnih faktora za koje analitičari smatraju da bi mogli oblikovati tržišta 2025.
Nakon godinu dana novih rekorda na berzi, očekuje se da će 2025. donijeti još dobiti. Ali koji su ključni faktori koji bi mogli pokrenuti raspoloženje tržišta u novoj godini?
Globalne dionice dosegle su rekordne vrijednosti u 2024, uglavnom zbog generativne vještačke inteligencije (AI, GenAI) i globalnog ekonomskog oporavka.
Nadovezujući se na pozitivnu ekonomsku pozadinu u 2024, očekuje se da će globalna ekonomija nastaviti rasti, a dionice će nastaviti rasti u novoj godini, prema analitičarima.
Hoće li euforija na berzi potrajati i 2025. godine?
Kompanija za upravljanje investicijama sa sjedištem u Velikoj Britaniji, Brooks Macdonald, navodi da se očekuje da će ublažavanje inflatornih pritisaka i smanjenje kamatnih stopa uticati na performanse tržišta.
U SAD bi tržišta takođe mogla biti podstaknuta “produženjem (i mogućim povećanjem) smanjenja poreza 2025. godine”, rekao je Kris Kroford, izvršni partner u Crawford Fund Managementu.
Drugi menadžer bogatstva, AJ Bell, takođe predviđa dobre rezultate na berzama, posebno u “Big Techu”, ako investitori izaberu “pravi pristup”.
Investicioni direktor AJ Bell-a Rus Mold upozorio je da se pravila tržišta mijenjaju zahvaljujući AI i rekao da “ulagači moraju uzeti u obzir riječi američkog industrijalca Džeja Pola Getija, koji je jednom ustvrdio da ‘u vremenima brzih promjena, iskustvo može biti vaš najgori neprijatelj’, jer oni koji se drže dugogodišnjih disciplina vrednovanja zaostaju kao američke dionice generalno, posebno imena povezana s vještačkom inteligencijom i kriptovalute su sve u pokretu.”
Mold je rekao da očekuje da će se ovaj trend nastaviti sve dok se hladnija inflacija, stabilan rast i niže kamatne stope budu razvijale u poželjnom smjeru.
Chris Crawford je dodao da nedavni rast Bitcoina nije završen. „Sve veće usvajanje Bitcoina je još jedan zanimljiv narativ koji očekujemo u novoj godini dok finansijski savjetnici i institucije integrišu ovu kriptovalutu u svoje portfelje”.
Međutim, napomenuo je da tržišta moraju biti svjesna rizika, uključujući javni dug, carine i jači dolar, koji bi mogli uticati na trgovinu i rast.
Euronews Business nam donosi listu pet stvari bi mogle oblikovati tržište u 2025, na osnovu stavova upućenih analitičara.
1 . Državni dug
Analitičari se slažu da se velike ekonomije bore sa rastućim problemom duga koji bi mogao ugroziti ekonomski rast.
„Rješavanje ovih izazova biće ključno za održavanje ekonomske stabilnosti 2025. godine“, rekao je Brooks Macdonald u svojim izgledima za 2025. godinu.
U Velikoj Britaniji i Francuskoj, odnos duga prema BDP-u je skoro 100%, odnosno 112%. S druge strane bare, SAD se suočava sa 123% i sa očekivanjima da će dalje rasti.
“Paket politika novoizabranog predsjednika Donalda Trampa mogao bi čak i ubrzati rast zaduživanja vlade sa već rekordnih 36 milijardi dolara (34,3 triona eura)”, rekao je Mold, dodajući da američki godišnji obračun kamata na taj dug već premašuje milijardu dolara, “suma veća od budžeta za odbranu”.
Osim ako SAD ne počnu da smanjuju troškove ili povećavaju prihode, moglo bi doći do problema. Mogući scenariji uključuju “ili porast prinosa na obveznice suočen s rastućom ponudom, ili da kamatne stope duže ostaju više, ili Fed da smanji stope”, rekao je Mold, dodajući da bi “ovaj posljednji scenario mogao biti razlog zašto zlato (i bitcoin, što se toga tiče) su na putu rasta, jer investitori traže zapažene zalihe vrijednosti”.
2. Razvoj svjetske trgovine
Iako se očekuje da će američki ekonomski rast impresionirati, trgovinska politika novoizabranog predsjednika Trampa, uključujući carine, mogla bi gurnuti Kinu i eurozonu, posebno Njemačku, nazad iza drugih regiona. Carine bi takođe podstakle inflaciju u SAD-u, što bi potencijalno navelo Fed da promijeni svoju monetarnu politiku.
Međutim, analitičari su optimistični.
“Mogućnost velikog trgovinskog rata može se pokazati precijenjenom, jer se očekuje da će implementacija carina od strane Trampove administracije ostati ciljana i ograničena”, rekao je Crawford.
Tramp je glasno pričao i nosio veliki štap na temu carina tokom svog prvog mandata, ali on je zaista imao štap samo u Kini, rekao je Mold. “Možda ćemo i ovoga puta vidjeti isto s obzirom na Trampovu sklonost traženju sporazuma.”
Potencijalne globalne trgovinske tenzije između SAD-a i Kine mogle bi dovesti do poremećaja u globalnim lancima nabavke, ističe Brooks Macdonald’s.
3. Pazite na dolar
Američke carine bi mogle da smanje američki trgovinski deficit i to bi rezultiralo manjim brojem dolara koji bi napustili zemlju.
Prema AJ Bellu: “Ako proizvedu prvi američki trgovinski suficit od 1975. godine, dolari će se aktivno vraćati u SAD.”
Zbog statusa dolara kao svjetske rezervne valute, koja se koristi u globalnoj ekonomiji i finansijskim tržištima, njihovo manje bi moglo dovesti do “presušivanja globalne likvidnosti, sa potencijalno štetnim posljedicama”, istakao je Mold.
Imati manje dolara, takođe bi povećalo troškove servisiranja duga zemalja u usponu koje se često zadužuju u ovoj valuti.
4. Hoće li Sedam veličanstvenih zadržati ‘magiju’?
Na berzi, takozvana veličanstvena sedmorka koju čine Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla ove godine je zaradila mnogo novca. Međutim, možda ih neće podstaći isti nivo entuzijazma u novoj godini kao 2024.
“Ovogodišnji prosječni dobitak od 65% kroz septet ostavlja im ukupnu tržišnu kapitalizaciju od 18 milijardi dolara, ili 35% S&P 500”, rekao je Mold, dodajući da bi neočekivana recesija mogla predstavljati izazov za ove kompanije, kao i trajnu inflacije i viših stopa od očekivanih.
“Samo savršen srednji put može opravdati njihove uzvišene procjene”, dodao je Mold.
Crawford vjeruje da će dominacija Magnificent 7 nestati, “jer ukorijenjena ekstremna očekivanja i sama veličina ovih kompanija ograničavaju performanse.”
“Male i srednje kapitalne dionice, koje su zaostajale u posljednjih nekoliko godina, trebalo bi više da rastu i privuku više pažnje investitora”, smatra.
5. Najavljena spajanja i akvizicije
“Nova godina će uvesti bum spajanja i preuzimanja, podstaknut relaksacijom vladinih propisa i voljnim kreditnim tržištima”, takođe je primijetio Crawford – i predviđa da će ovo biti najznačajniji talas dogovora u više od jedne decenije, “stvarajući prilike za investitori pozicionirani u sektorima koji su spremni za konsolidaciju.”
Novi izlasci na berzu (IPO) bi takođe mogli da pometu pod, navodi Crawford Fund Management.
“Uslovi su povoljni da se tržište emisija novih akcija ponovo otvori nakon duge suše i očekuje se da će val IPO-a pogoditi tržište dionica 2025. i biti dobro prihvaćen uz potencijalno velikodušne procjene.”