Wall Street, NYSE, New York Stock Exchange
Ilustracija (Foto: Pixabay)

Imovina američkih fondova kojima se trguje na berzi premašila 10 biliona dolara

Podijeli

Imovina američkih fondova kojima se trguje na berzi u novembru je po prvi put premašila 10 biliona dolara, pokazuju najnoviji podaci kompanije Cerulli Associates.

ETF-ovi – fondovi koji ulažu u akcije, obveznice ili drugu imovinu i trguju na nacionalnim berzama – dostigli su priliv od 156 milijardi dolara u novembru, nadmašivši prethodne mesečne rekorde priliva.

Ova aktivnost je “ujednačena sa povećanom aktivnošću koja se obično vidi pred kraj godine”, izvijestio je Cerulli a prenosi CNBC.

Istraživanje iz Morningstara ukazalo je na “Trampov udarac” koji je pomogao američkim fondovima – uključujući i ETF-ove i zajedničke fondove – da prikupe 115 milijardi dolara u novembru, što je najveći ukupan iznos od aprila 2021.

Kako se 2024. bliži kraju, ovo su neki od ETF trendova koji su dominirali tom godinom, na osnovu najnovijih podataka.

S&P 500 među dobitnicima fondova za 2024

Od početka godine do danas, S&P 500 indeks je od ponedjeljka u porastu za skoro 24%.

Poskupljenje S&P 500, podstaknuto dionicama “Sedam veličanstvenih” — Apple, Microsoft, Google-ov roditelj Alphabet, Amazon.com, Nvidia, Meta Platforms i Tesla — pomogao je da se obračuna otprilike polovina dobitka indeksa za ovu godinu, prema podacima i analitičkoj kompaniji VettaFi.

Četiri od 10 najboljih ETF-a za 2024. prema tokovima prate S&P 500 indeks, prema Cerulliju.

Indeksni fond Vanguard 500 rangira broj 1 po prilivu od 2024. godine, prema Cerulliju, a slijedi ga iShares Core S&P 500 ETF, iShares Bitcoin Trust , Invesco QQQ Trust, Vanguard Total Stock Market Index Fund, iShares Core US Aggregate Bond ETF, SPDR portfolio S&P 500 ETF, Vanguard Total Bond Market Index Fund , Invesco S&P 500 ETF Equal Weight i Vanguard fond za indeks rasta.

Malkolm Etridž, sertifikovani finansijski planer i osnivač i upravljački partner u Capital Area Planning Group, rekao je da često koristi S&P 500 ETF-ove u klijentskim portfeljima jer omogućavaju pristup imenima kompanija koja bi bila u svakoj strategiji rasta s velikim kapitalom za značajno smanjene troškove.

Dok aktivno upravljani fond može naplatiti 50 ili 75 baznih poena, pasivni S&P 500 ETF može naplatiti samo 10 baznih poena, rekao je on.

Indeks S&P 500, koji je imao rekordan rad, mogao bi biti spreman da nastavi sa dobrim rezultatima, kao i rebalans indeksa kako bi odražavao trenutne tržišne lidere.

„Mislim da je ovo slučaj u kojem SPY [ SPDR S&P 500 ETF Trust] vjerovatno nadmašuje većinu menadžera fondova u 2025.“, rekao je Etridž.

Alternativni ETF-ovi bilježe rekordan rast

U međuvremenu, alternativni ETF-ovi u novembru su po prvi put premašili 400 milijardi dolara neto imovine, kaže Cerulli.

Štaviše, godišnja stopa rasta imovine za alternativne ETF-ove — od 93% — bila je najviša među svim klasama imovine.

Većina ukupnog alternativnog ETF tržišnog udjela – 80%, ili oko 325 milijardi dolara – sastoji se od digitalne imovine, dionica s vrijednosnom polugom i ETF-ova prihoda od derivata, navodi Cerulli.

Finansijski savjetnici su izvijestili da imaju samo 3,6% izdvajanja za alternative u 2024. godini, iako se očekuje da će se to povećati, kaže Cerulli. U okviru postojećih alternativnih alokacija, 14,4% se ostvaruje korištenjem ETF-ova, utvrdila je firma.

Kripto ETF-ovi su ‘ovdje da ostanu’

U januaru su bitcoin ETF-ovi počeli da se trguju na američkim berzama.

Sada, spot bitcoin ETF-ovi drže više digitalne valute od osnivača bitcoina Satošija Nakamota, napominje VettaFi. Uprkos „slabijem” uvođenju spot ethereum ETF-ova ove godine, kripto ETF-ovi su „ovdje da ostanu”, navodi VettaFi.

Prvih pet novih ETF-ova po imovini u 2024. su svi bitcoin ETF-ovi, prema Cerulliju, na osnovu podataka do novembra.

Oni uključuju iShares Bitcoin Trust ETF na broju 1, a slijede Fidelity Wise Origin Bitcoin ETF, ARK 21 Shares Bitcoin ETF, Bitwise Bitcoin ETF i Grayscale Bitcoin Mini Trust ETF.